Mit: “Stosowanie antykoncepcji prowadzi do niepłodności”

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
antykoncepcja

Na pewno słyszałaś o tym co najmniej raz. Czy w to wierzysz? Pewnie nie, a jednak ziarnko niepewności zostaje zasiane. I kiełkuje z każdym kolejnym „nieudanym” cyklem. Bierzemy więc dziś pod lupę twierdzenie, że antykoncepcja hormonalna może przyczyniać się do późniejszych problemów w staraniach o dziecko.

Na początek warto zastanowić się, skąd w ogóle takie przekonanie. Ma dość oczywiste źródło: antykoncepcja hormonalna odbiera płodność – i to jest niezaprzeczalny fakt. Tyle, że jej działanie jest doraźne – płodność zostaje wstrzymana wyłącznie na czas stosowania tabletek/ plastrów /krążków hormonalnych. Skąd ta pewność? Wystarczy przeanalizować sposób działania preparatów hormonalnych, który – bez względu na postać – jest podobny.

Antykoncepcja hormonalna – metoda w pełni odwracalna

Zadaniem antykoncepcji hormonalnej jest czasowe wstrzymanie owulacji. W tym celu dostarcza się do organizmu określone dawki hormonów płciowych (estrogenu i progestagenu lub samego progestagenu). Co jednak szalenie ważne – hormony te nie kumulują się w organizmie. Są w nim obecne wyłącznie w czasie stosowania tabletek czy plastrów i niedługo po ich odstawieniu. Co równie istotne – stosowania bardzo regularnego. Wystarczy niewielkie „odchylenie od normy” – pominięcie jednej dawki, pogorszenie stanu zdrowia, stres czy zmiana klimatu, by efekt antykoncepcyjny został osłabiony bądź zupełnie zniwelowany.

Tym samym oczywiste jest, że całkowite odstawienie antykoncepcji hormonalnej powoduje przywrócenie płodności. W jakim czasie można się tego spodziewać? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od danego organizmu, stanu zdrowia, wieku kobiety czy dawki hormonów zawartych w danym preparacie. Współczesne środki antykoncepcyjne zawierają jednak zdecydowanie mniejsze ilości hormonów niż te, produkowane dawniej, dlatego już po krótkim czasie od odstawienia w organizmie nie ma po nich śladu.

Liczby? Według statystyk mniej więcej połowa kobiet zachodzi w ciążę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po odstawieniu antykoncepcji, czyli – co warto zauważyć – zajmuje im to dokładnie tyle samo czasu co innym, tzw. przeciętnym kobietom niestosującym hormonów. Większości kobiet udaje się zajść w ciążę w przeciągu 12 miesięcy starań, czyli nadal jest to czas, jaki uznaje się za „normalny” w przypadku starań o dziecko.

antykoncepcja2

Odstawiłam tabletki – ile muszę czekać?

Wśród kobiet istnieje również przekonanie, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej należy odczekać określony czas przed podjęciem starań o dziecko. Czy rzeczywiście jest to wskazane? Wszystko zależy od rodzaju stosowanej antykoncepcji, ale ogólnie uznaje się, że warto dać organizmowi chwilę oddechu. Po co? A chociażby po to, by zdążył odzyskać równowagę hormonalną i starania o dziecko zakończyły się sukcesem jak najszybciej.

W zależności od stosowanego rodzaju antykoncepcji, ślady przyjmowanych hormonów mogą utrzymywać się w ciele kobiety przez różny okres. Lepiej więc dać organizmowi dwa – trzy miesiące na przygotowanie się do zapłodnienia niż rozpocząć starania „z marszu” i narazić się na niepotrzebny stres, że nie wyszło za pierwszym razem. Jak wiemy, już sam ten stres właśnie może być potencjalną przyczyną kolejnych niepowodzeń, za które winić będziemy nie co innego jak – antykoncepcję hormonalną.

Dlaczego jeszcze warto zrobić sobie krótką przerwę między stosowaniem antykoncepcji a staraniami o dziecko? Bo – i tutaj niespodzianka – organizm tuż po odstawieniu hormonów może się okazać aż nadto gotowy do zapłodnienia. Okazuje się, że u wielu kobiet zaraz po odstawieniu tabletek płodność wzrasta, powodując, że w pierwszych cyklach w czasie owulacji uwalnia się więcej niż jedno jajeczko. Tłumaczy się to tym, że organizm po czasie swego rodzaju uśpienia próbuje „nadrobić zaległości”. Większa liczba jajeczek rodzi jednak ryzyko ciąży mnogiej, a tę z zasady uznaje się za ciążę podwyższonego ryzyka – dlatego właśnie radzi się kobietom poczekanie, aż płodność nieco się unormuje.

antykoncepcja3

Płodność zależna od wielu czynników

Warto jednak zauważyć, że wspomniany „skok” płodności to nie norma, jaką otrzymujemy w pakiecie wraz ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Wpływ na to ma również wiek kobiety (im później rozpoczniemy starania, tym szanse będą mniejsze), jej stan zdrowia, wyniki badań (w czasie stosowania antykoncepcji należy je wykonywać regularnie), a także fakt, czy w trakcie stosowania antykoncepcji nie wystąpiły skutki uboczne (jeśli tak, koniecznie trzeba je zmienić na inne!) Dlatego właśnie tabletki antykoncepcyjne powinno się przyjmować wyłącznie pod kontrolą lekarza ginekologa, z którym należy konsultować wszelkie niepokojące objawy.

Podsumowując: nie ma istotnych różnic, jeśli chodzi o czas starań o ciążę pomiędzy kobietami, które stosowały antykoncepcję hormonalną, a tymi, które nie stosowały tego rodzaju antykoncepcji.

 

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki