Mięśniaki i nawracające poronienia

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
iStock_000006547998XSmall

Nazwanie mięśniaków macicy guzkami, nawet łagodnymi i z reguły niegroźnymi, może budzić pewien lęk i niepokój. O ile nadmierne obawy nie są konieczne, o tyle systematyczna kontrola stanu macicy – wskazana. Mięśniaki są bowiem uznawane za jedną z możliwych przyczyn nawracających poronień.

Mięśniaki  macicy

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, zwane także włókniakami, które powstają z tkanki mięśniowej macicy, a rozwijają się w jej trzonie. Mogą występować zarówno w grupie, jak i pojedynczo (rzadziej). Początkowo nie wykazują żadnych objawów, jednak w istocie są to rozrosty nowotworowe, które należy systematycznie kontrolować. Mimo że sytuacje, w których mięśniaki przeradzają się w nowotwór właściwy są stosunkowo rzadkie, nie należy sprawy bagatelizować, ale dla bezpieczeństwa,  zwłaszcza psychicznego, co jakiś czas sprawdzać stan macicy. Nie są jasne przyczyny powstawania mięśniaków, jednak z pewnością nie bez znaczenia są tutaj czynniki genetyczne, a także zburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu. Warto zwrócić uwagę, że za potencjalną przyczynę mięśniaków wini się także nadmiernie stresowy styl życia.

Mięśniaki macicy – objawy

Mięśniaki macicy, mimo, że początkowo bezobjawowe, mogą z czasem powodować:

 • powiększanie się brzucha (gdy mięśniaków jest dużo macica traci swój fizjologiczny kształt),
 • zaparcia,
 • obfite, długotrwałe, uciążliwe miesiączki, a także krwawienia międzyokresowe,
 • chroniczne bóle okolic krzyżowych,
 • zbyt częste oddawanie moczu.

Mogą także odpowiadać za problemy związane ze sferą prokreacyjną:

 • ból podczas współżycia,
 • trudności z zajściem w ciążę,
 • przedwczesny poród,
 • poronienia,
 • niepłodność.

iStock_000002650948XSmallNawracające poronienia

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia określamy tym terminem co najmniej trzy następujące po sobie utraty wczesnych ciąż, chociaż warto nadmienić, że już dwie utraty zwykło się uznawać za sygnał do rozpoczęcia badań w tym kierunku. Są to badania genetyczne obojga partnerów, ocena anatomii macicy oraz badanie w kierunku przeciwciał antyfosfolipidowych. Zauważono, że istotne znaczenie w tej kwestii ma fakt, czy kobieta posiada już dziecko oraz czy w ogóle była wcześniej w ciąży. Jeżeli ma dziecko lub jest to jej pierwsza ciąża, ryzyko poronienia okazuje się najmniejsze. Natomiast w przypadku, kiedy kobieta przeżyła już jedno poronienie, ryzyko kolejnego może wzrosnąć nawet o 15 %. Ryzyko takie, niestety, wzrasta wraz z liczbą zakończonych niepowodzeniem ciąż. Nie zawsze jest tak, że za ponowne poronienie u tej samej kobiety odpowiada ta sama przyczyna.

Poronienia nawracające – przyczyny

Ogólnie przyczyny nawracających poronień można pogrupować następująco:

 • idiopatyczne – nieustalone – to około połowa przypadków;
 • genetyczne oraz chromosomalne;
 • hormonalne;
 • infekcje;
 • trombofilia;
 • nieprawidłowości macicy lub szyjki – to mniej niż 5% przypadków. Wady macicy, które mogą mieć wpływ na problemy z donoszeniem ciąży to np. macica dwurożna, macica podwójna, macica jednorożna, macica z przegrodą oraz właśnie mięśniaki macicy.

Mimo że mięśniaki, to stosunkowo rzadka przyczyna poronień nawracających, zmiany te potrafią sprawić niemały kłopot, jeżeli nie poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi. Warto wziąć sobie do serca, że mając mięśniaki, musimy odwiedzać ginekologa częściej niż inne ciężarne.  To jednak w przypadku, kiedy dowiadujemy się o zmianach już po zapłodnieniu. Jeśli wcześniej mamy świadomość nieprawidłowości macicy, należy skonsultować z lekarzem konieczność usunięcia mięśniaków przed rozpoczęciem starań o dziecko (wyłuszczenie mięśniaków). Jest to zalecane, ponieważ mięśniaki zwykle zwiększają rozmiar podczas ciąży i chociaż ich obecność może zupełnie nie przeszkadzać maluszkowi, równie dobrze mogą w jakiś sposób jego rozwój zaburzyć (mogą także wywołać przedwczesne skurcze macicy). Kiedy mięśniaki powiększają się zbyt gwałtownie, zajmują miejsce przeznaczone dla malca. W zależności od rodzaju, wielkości i usytuowania mięśniaków, podejmuje się inne działania w celu zmniejszenia ryzyka zaburzeń (np. domięśniowe leki sterydowe). Jeżeli mięśniaki nie są duże, możliwy jest poród naturalny. W przypadku dużych rozmiarów lub niskiego usytuowania guzków w pobliżu ujścia wewnętrznego macicy, zwykle decyduje się o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Nawet pomimo pomyślnego zakończenia, zaleca się pozbycia mięśniaków w przypadku planowania kolejnej ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki