Metoda termiczna wymaga dużego doświadczenia i precyzji

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
metoda termiczna

Metoda termiczna jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Jej koncepcja opiera się na fakcie, iż temperatura ciała kobiety zmienia się w przeciągu całego cyklu. Stosowanie jej w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych wymaga dużej dokładności i doświadczenia.  

Zmiana temperatury ciała w trakcie cyklu

Metoda termiczna, jedna z metod naturalnego planowania rodziny, może służyć zarówno jako sposób naturalnej antykoncepcji, jak i pomoc w wyznaczaniu optymalnego czasu na poczęcie podczas starań o dziecko. Jej założenia opierają się na fakcie, że temperatura ciała kobiety zmienia się w zależności od tego, w jakim momencie cyklu się znajduje.

W okresie płodnym, podczas owulacji, temperatura nieco się podnosi – sprawcą jest progesteron, którego stężenie rośnie, kiedy kobieta jest płodna i pociąga za sobą wzrost ciepłoty ciała. Według metody termicznej dni płodne rozpoczynają się 6 dni przed podwyższeniem temperatury i kończą 3 dni po nim. Co, jeśli temperatura się nie podniesie? Może to świadczyć o tym, że dany cykl jest bezowulacyjny. Z kolei utrzymująca się wyższa temperatura może wskazywać na ciążę.

O tym należy pamiętać

Metoda termiczna wymaga doświadczenia i dużej dokładności. Ponieważ opiera się na obserwacji tylko jednej zmiennej, jest trudniejsza i wymaga większej precyzji, aby była skuteczna.

O tym koniecznie trzeba pamiętać, jeśli chce się ją stosować:

 • temperatura powinna być mierzona codziennie
 • temperatura musi być mierzona o tej samej porze
 • najlepszą porą jest poranek, zaraz po przebudzeniu się ale jeszcze przed wstaniem z łóżka
 • kluczowa jest powtarzalność tej czynności, zawsze o tej samej porze
 • zamiast zwykłego termometru lepiej używać termometru owulacyjnego
 • wyniki należy zapisywać na tzw. krzywej temperatury
 • zaznaczać trzeba także dni miesiączki

Co może mieć wpływ na temperaturę?

Prowadząc zapiski odnośnie temperatury należy także odnotowywać wszystkie wydarzenia, sytuacje i inne przyczyny mogące mieć wpływ na jej wahania. Co zaliczamy do tych czynników?

 • choroby
 • podróże, zmiana strefy czasowej
 • przemęczenie, niewyspanie, nieprzespana noc
 • intensywny wysiłek fizyczny
 • bardzo silne emocje
 • spożywanie alkoholu

Pozostałe naturalne metody planowania rodziny

Metoda termiczna nie jest jedyną metodą naturalnego planowania rodziny. Pozostałe to np. Metoda Billingsów czy Metoda Rötzera. Ta pierwsza polega na obserwacji śluzu szyjkowego w trakcie całego cyklu. Śluz może być bowiem płodny (estrogenny), występujący w okresie owulacyjnym, lub niepłodny (gestagenny).

Metoda Rötzera, zwana także metodą objawowo-termiczną, łączy zarówno obserwację śluzu, jak i mierzenie temperatury z wychwytywaniem innych objawów owulacji, np. bólu, który czasem w tym okresie się pojawia lub też szyjki macicy.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki