Męska płodność – co może ją wzmocnić?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
zdrowy mężczyzna

Większość kobiet ma już świadomość tego, że o swoją płodność warto zadbać, zanim jeszcze zaczniemy starać się o dziecko. Warto jednak wiedzieć, że także mężczyźni mogą poprawić swoje szanse w tej dziedzinie. Męska płodność – co może ją wzmocnić?

Przedstawiamy kilka prostych sposobów na poprawienie męskiej płodności:

Zadbaj o aktywność fizyczną!

Bierny tryb życia to jeden z potencjalnych czynników, utrudniających starania o dziecko. Dlatego właśnie przyszły tata powinien zwrócić większą uwagę na swoją aktywność fizyczną. Jeśli nie jest szczególnym miłośnikiem sportów, nie musi na siłę szukać żadnej konkretnej dyscypliny – wystarczy, że zacznie więcej spacerować, biegać czy uprawiać zwyczajną codzienną gimnastykę. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy mężczyzna ma pracę siedzącą. Codzienne przesiadywanie przy biurku (i prawdopodobnie przed komputerem) również płodności nie sprzyja – badania mówią jasno, że praca siedząca może przyczynić się do zmniejszenia ruchliwości plemników!

Zmień dietę!

Na szczęście dawno już pożegnaliśmy stereotyp mówiący, że dbanie o dietę jest niemęskie. Współczesny, świadomy swojego zdrowia mężczyzna rzadko sięga po fast-foody i dania gotowe, coraz częściej pomaga w kuchni, a w wielu przypadkach wręcz w niej króluje. O tym, jakie składniki pokarmowe sprzyjają płodności, a z którymi jej nie po drodze, przeczytacie tutaj.

Ogranicz używki!

Chodzi zarówno o alkohol, jak i papierosy. Wzrost stężenia alkoholu we krwi u mężczyzn może wywoływać zaburzenia wzwodu, opóźnienie wytrysku oraz ogólne osłabienie organizmu – również niesprzyjające staraniom o dziecko. Zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych może być też jedną z przyczyn impotencji lub atrofii. Także plemniki palaczy do skutecznych nie należą – są zdecydowanie mniej ruchliwe, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Podsumowując: ograniczenie alkoholu i zerwanie z nałogiem mogą radykalnie przyspieszyć powodzenie w zapłodnieniu.

Nie przegrzewaj!

Wyniki badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii Płodny Polak ujawniają, że niemalże co drugi mężczyzna trzyma przenośny komputer na kolanach. Tymczasem wysoka temperatura, jaką emituje urządzenie, stanowi ogromne zagrożenie dla męskiej płodności! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Warto też wiedzieć, że szkodliwie na proces spermatogenezy wpływają także inne czynności, wiążące się z podwyższoną temperaturą w okolicach intymnych: kąpiel w gorącej wodzie, korzystanie z sauny, solarium, wspomniany już siedzący tryb życia czy podgrzewanie foteli w samochodzie.

Zmień bieliznę!

Kolejny błąd, sprzyjający przegrzewaniu jąder, wymagający jednak osobnego potraktowania, to noszenie przez panów nieodpowiedniej bielizny. Obcisłe slipki (a także mocno przylegające do ciała spodnie!) również nie sprzyjają męskiej płodności. Wpływają na zwiększenie temperatury w jądrach, a w konsekwencji – obniżenie jakości nasienia. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Na szczęście procesy zachodzące w przegrzewanych jądrach można szybko odwrócić – wystarczy wymiana bielizny i produkcja plemników wraca na swoje tory.

Idź do dentysty!

Choć pewnie wielu panów nie dostrzega tutaj żadnego związku, stan zębów może wpływać na powodzenie w zapłodnieniu! Badania pokazują, że mężczyźni zmagający się z paradontozą lub zapaleniem dziąseł cierpią na mniejszą liczbą plemników w spermie. Choroby jamy ustnej – zębów, przyzębia (m.in. próchnica i zapalenie dziąseł) mogą też doprowadzić do poważnego zaburzenia samych funkcji seksualnych! Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. Wniosek z tego taki, że regularne wizyty u stomatologa mogą przyczynić się do sukcesu w zapłodnieniu.

Badaj się!

Mężczyźni, którzy chcą zostać ojcami, powinni regularnie badać swoją krew. Wiele chorób nie daje sygnałów od razu, ale rozwija się w utajeniu, a daje o sobie znać dopiero wtedy, kiedy konieczne jest już konkretne leczenie. Tymczasem zarówno owe schorzenia, jak i stosowane w ich leczeniu preparaty mogą upośledzać płodność! Nawet jeśli wszystko wydaje się być w porządku, warto odwiedzić internistę i dopytać o ewentualną konieczność przyjmowania witamin czy suplementów.

——-

Warto mieć świadomość tego, że męska płodność jest zależna od bardzo wielu czynników. Zmiana trybu życia i przyzwyczajeń to pierwszy i najważniejszy krok ku zwiększeniu szansy za dziecko. Trudności w zapłodnieniu często bowiem nie wynikają z żadnej choroby, ale zwyczajnego lekceważenia swojego organizmu, a co za tym idzie – osłabienia jego naturalnych funkcji.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki