Mamo, tato, skąd się wziąłem? Tożsamość dzieci z in vitro

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
6228564395_2cab341d9e_b

Prędzej czy później każde dziecko zada takie pytanie. Jeśli maluch został poczęty dzięki jednej z metod zapłodnienia pozaustrojowego, jego dociekliwość może wywołać konsternację u rodziców. Na odpowiedź trzeba się więc wcześniej przygotować. A może nie trzeba informować dziecka, że przyszło na świat w nieco inny sposób niż jego rówieśnicy?

Próbówka zamiast bociana

Prawie każdy rodzic ma problem z odpowiedzią na pytanie „skąd się wziąłem/wzięłam?” zadanym przez dziecko. Bo co można powiedzieć? Że dzięki bocianowi, kapuście? Mało kto odważy się opowiedzieć prawdę małemu dziecku. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej,  gdy zapyta dziecko poczęte np. dzięki in vitro. Nie dość, że procedura jest nieco bardziej skomplikowana, to chcąc być prawdomównym trzeba też dodać, że to raczej niestandardowa metoda i inne dzieci powstały w zupełnie innych okolicznościach. Rodzice dzieci z in vitro stają więc przed dylematem. Czy powiedzieć dziecku prawdę o tym, skąd się wzięło? Czy może zachować to dla siebie? A jeśli jednak prawda, to jak ją przekazać?

Czy to naprawdę taka różnica?

To, czy dziecko wzięło się z in vitro czy zostało poczęte w tradycyjny sposób to sprawa marginalna. Bo czy to naprawdę aż tak ważne? Najważniejsze, że jest, że jest zdrowe i że powstało z miłości. Jeśli spojrzeć na całą sprawę z takiej perspektywy, staje się ona zdecydowanie prostsza. Wystarczy pamiętać o tym, co było na samym początku – nie o próbówce, nie o staraniach, nie o in vitro, ale o dwójce kochających się ludzi, którzy zdecydowali się na dziecko i bardzo, bardzo go pragnęli. I to jest najistotniejsze, a nie medyczne niuanse.

Trzeci do pary

Jeśli dziecko zostało poczęte dzięki in vitro, ale zarówno komórka jajowa, jak i plemnik pochodziły od jego rodziców, problem wydaje się niewielki. Gorzej, jeśli do zapłodnienia wykorzystano nasienie lub komórkę dawcy. Co robić w takiej, o wiele delikatniejszej, sytuacji? Problem: mówić – nie mówić jest tutaj znacznie większy. Prawda oznacza przyznanie przed dzieckiem, że mama lub tata nie są jego biologicznymi rodzicami. Można wybrać łatwiejszą drogę i skłamać lub zataić prawdę. Ale czy to się sprawdzi?

Tajemnica aż po grób

Zatajając przed dzieckiem prawdę, budujemy rodzinę na chwiejnych fundamentach. A co, jeśli dowie się kiedy już dorośnie np. od innego członka rodziny? Wytłumaczyć zatajenie prawdy będzie wtedy znacznie trudniej niż zmierzyć się z nią. To jedna strona medalu. Z drugiej strony in vitro, z komórkami dawcy czy nie, to tylko proces medyczny. Tak może być pojmowane i w takim rozumieniu nie jest ważne dla tożsamości dziecka. Najważniejsi są wychowujący go rodzice. Nie można wobec tego oceniać negatywnie tych rodziców, którzy decydują się na zatajenie prawdy. To tylko i wyłącznie ich sprawa i ich decyzja. Muszą tylko wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności i możliwość, że maluch kiedyś się dowie. Ważne, aby ta decyzja była podjęta nie z egoistycznych pobudek, nie z wygody, ale z troski o dobro dziecka.

Jeśli mówić, to w jaki sposób?

Jeśli zapadła decyzja o przyznaniu się przed dzieckiem do tego w jaki sposób zostało poczęte pojawia się pytanie: jak sposób to zrobić? Można przygotować odpowiedź zawczasu. Użyć ładnej metafory, powiedzieć, że mama i tata potrzebowali pomocy doktora bo sami nie potrafili sobie poradzić. Obudować to w ładną historię, którą dziecko zrozumie i która go nie przerazi. Sposób, w jaki wszystko opowiemy musi zależeć od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha. Im starsza, tym więcej szczegółów możemy zdradzić. Wyjaśniając dziecku, jak zostało poczęte trzeba przede wszystkim mocno zaznaczyć, że stało się tak, a nie inaczej ponieważ mama i tata tak bardzo go pragnęli. Dla niego właśnie to, nic innego, jest najważniejszym faktem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki