Macica jednorożna

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
dreamstime_10729183a

Macica jednorożna jest jedną z wrodzonych wad kobiecego narządu rozrodczego. Często jest diagnozowana dopiero podczas zabiegów ginekologicznych lub szukania przyczyn niepłodności bądź problemów z utrzymaniem ciąży. Czy urodzenie zdrowego dziecka jest przy macicy jednorożnej możliwe? Czy kobiecie lub dziecku grożą w związku z tym jakieś powikłania?

Wadliwa macica

Macica jednorożna należy do grupy wrodzonych malformacji macicy – wad powstałych na etapie prenatalnym, które rozpoznaje się u 1% kobiet. „Jednorożność” związana jest ściśle z budową żeńskiego narządu rozrodczego. W naturalnym układzie macica – znajdująca się w obrębie miednicy, między odbytnicą a pęcherzem moczowym – ma kształt odwróconego stożka i składa się z trzech części: szyjki (stanowiącej wierzchołek stożka), cieśni oraz trzonu (podstawa wraz z jamą, w której zagnieżdża się zarodek). To właśnie w trzonie znajdują się kluczowe w przypadku rozpoznania defektu macicy ujścia jajowodów. Przy normalnej budowie oba rogi macicy łączą się z jajowodami, jeśli jednak jeden z nich nie wykształcił się w pełni i w układzie rozrodczym rozpoznaje się tylko jeden pełny róg połączony z jedynym zdrowym jajowodem, mówimy o macicy jednorożnej. Wada ta jest diagnozowana rzadko, ponieważ z reguły nie wywołuje żadnych objawów. Symptomami nieprawidłowości są głównie zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z utrzymaniem ciąży, ale występują one tylko w niektórych przypadkach i zwykle są wiązane z innymi schorzeniami. Doświadczony lekarz może rozpoznać macicą jednorożną podczas badania ultrasonograficznego, często jednak kobiety dowiadują się o defekcie dopiero podczas zabiegu ginekologicznego, ciąży, a nawet porodu.

Szanse na ciążę i możliwe powikłania

 

Macica jednorożna nie przekreśla szans na dziecko. Choć utrzymanie ciąży może być utrudnione, a poród odbyć się przed terminem, wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci mimo anatomicznej wady narządu rodnego.

Ciąża u kobiet z macicą jednorożną nie jest niemożliwa. Choć wada ta jest niekiedy przyczyną niepłodności, częściej niż na zdolność rozrodczą wpływa ona na przebieg ciąży. Lekarza zauważają, że macica jednorożna często rozpoznawana jest u kobiet, cierpiących z powodu poronień nawykowych. Wada stwarza także ryzyko utraty ciąży na różnych jej etapach, niewydolności szyjki macicy czy też przedwczesnego porodu, oraz zaburzeń w rozwoju płodu, np. jego nieprawidłowego ułożenia czy spowolnienia wzrostu. Kłopotliwy może okazać się także poród – lekarze często decydują o cesarskim cięciu, a w niektórych przypadkach konieczne jest użycie kleszczy.

Leczenie wady

Ponieważ macica jednorożna jest wadą anatomiczną, zwykle nie podejmuje się interwencji chirurgicznej bez potrzeby. Wyjątkami są sytuacje, gdy defekt zagraża zdrowiu bądź życiu kobiety (np. gdy w szczątkowo wykształconym rogu, wyściełanym błoną śluzową, gromadzi się krew, która nie ma ujścia) bądź nie może ona zajść w ciążę i/lub jej utrzymać. Poprawianie kształtu macicy w celach kosmetycznych nie jest raczej praktykowane. Rokowania dla pacjentek nie są jednak złe. Dobrą nowiną jest fakt, że wada koryguje się podczas ciąży – jama macicy powiększa się wskutek rozwoju płodu, dlatego przy kolejnej ciąży kobieta ma dużo większą szansę na jej utrzymanie i zdrowy poród.

Średnia ocena: 12345 4,06/5 (głosów: 16).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki