Leki ułatwiające zajście w ciążę

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
15515937590_d93f7042cb_z

Leczenie niepłodności nie kończy się zawsze na in vitro lub inseminacji. Czasem nie trzeba wieloetapowych, złożonych procedur. Wystarczą… leki. Niektóre po prostu regulują owulację, działanie innych opiera się z kolei np. na hormonalnym pobudzaniu jajników do bardziej wydajnej pracy lub obniżą poziom hormonu utrudniającego zajście w ciąże. Jednak gdy przyczyną niepłodności są słabe parametry nasienia, sprawa staje się niestety bardziej skomplikowana.

Im dłużej czekacie, tym gorzej

Niepłodność można stwierdzić wtedy, gdy regularne starania o dziecko nie przynoszą efektów przez rok. Szacuje się, że aż 15% par po 12 miesiącach okaże się w dalszym ciągu bezdzietnych. I to właśnie wtedy trzeba udać się do lekarza. Nie odwlekać tej decyzji na później, nie szukać „metod na szybkie zajście w ciążę” w Internecie, ale oddać się w ręce specjalistów. Czas ma tutaj bowiem duże znaczenie.

Leki na niepłodność stosuje się kiedy wykluczone zostaną inne, poważniejsze przyczyny takiego stanu, jak chociażby niedrożność jajowodów czy pozostałe „fizyczne” dolegliwości i wady.

Regulacja cyklów

Kiedy źródłem niemożności spłodzenia dziecka są nieregularne owulacje, rozregulowane cykle, zaburzenia miesiączkowania, sprawa prezentuje się dość prosto. Wystarczą leki regulujące, czyli najczęściej te hormonalne, które poprawiają równowagę organizmu i mają doprowadzić do stanu, w którym kobieta ma regularne, owulacyjne cykle. To dość częsta przyczyna niepłodności, która, na szczęście, nie wymaga zastosowania skomplikowanych procedur.

Lekiem łagodnym, który stosuje się często w prostych przypadkach jest np.  popularny Castagnus. Nie wywołuje jajeczkowania, a jedynie reguluje cykle oraz obniża poziom prolaktyny. Jest to preparat dostępny bez recepty, ale zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jego przyjmowania.

Pobudzenie owulacji

W niektórych przypadkach trzeba nieco pomóc jajnikom i farmakologicznie stymulować je do wytwarzania komórek jajowych i ich dojrzewania. Zanim lek zostanie wybrany, lekarz powinien zlecić odpowiednie badania, m.in. określić poziom prolaktyny.

Do najczęściej stosowanych leków należą:

 • Cytrynian klomifenu (lek taki, jak Clostilbegyt)
  Ten składnik stosowany jest już od kilkudziesięciu lat. Stosuje się go, aby pobudzić jajeczkowanie. Zaleca się go w przypadku nieregularnych miesiączek lub ich braku, zespołu policystycznych jajników, a także gdy przyczyna niepłodności jest nierozpoznana lub wywołuje ją stres. Cytrynian klomifenu podaje się w postaci tabletek doustnych. Leczenie jest szybkie – trwa od 2 do 5 dni, począwszy od piątego dnia po miesiączce. W czasie, kiedy powinna zbliżać się owulacja, lekarz wykonuje także badanie USG by stwierdzić, czy organizm reaguje na lek.
 • Gonadotropiny
  To lek stosowany przy procedurze in vitro mający wywołać owulację, jednak jeśli mowa o farmakologicznym leczeniu niepłodności, w grę wchodzą znacznie mniejsze dawki. Gonadotropina jest wydzielana przez przysadkę mózgową i stymuluje wytwarzanie pęcherzyków Graafa w jajnikach, jej niedobór prowadzi do niepłodności. Gdy cytrynian klomifenu nie przyniesie rezultatów, zazwyczaj stosuje się zastrzyki z gonadotropinami. Leczenie trwa najczęściej tydzień i rozpoczyna się między drugim i czwartym dniem cyklu,
  a wyniki monitoruje lekarz przy pomocy USG.
 • Bromokryptyna
  Jedną z przyczyn niepłodności może być zbyt wysoki poziom prolaktyny. Jest to hormon wydzielany przez organizm np. w czasie stresu. Gdy jest go zbyt wiele, taki stan (zwany Hiperprolaktynemią) może skutkować zaburzeniami owulacji. Wtedy podaje się bromokryptynę, która obniża poziom prolaktyny.
  Farmakologiczne leczenie niepłodności może mieć także negatywne skutki. Otóż wśród par, które poczęły dziecko dzięki takiemu zabiegowi, częściej pojawia się ciąża mnoga.

Leki dla mężczyzn?

A co w przypadku, kiedy niepłodność spowodowana jest np. niskimi parametrami męskiego nasienia? Niestety, w takim wypadku leki nie pomogą w spektakularny sposób. Terapia farmakologiczna u Panów rzadko bywa skuteczna, nie poprawia jakości nasienia – wtedy szansę na dziecko daje inseminacja lub in vitro.

Czasem przyczyną pogorszenia parametrów nasienia bywa niedobór pewnych składników – witamin, pierwiastków. Wtedy można zastosować leczenie jednym z wielu dostępnych na rynku preparatów dla mężczyzn, zawierających witaminy, minerały, antyoksydanty – przede wszystkim zaś wit. E, C, foliany, selen, cynk, karotenoidy.

Średnia ocena: 12345 3,22/5 (głosów: 9).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki