Leki stosowane w leczeniu niepłodności kobiecej

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
injectionShot

Istnieją różne metody leczenia niepłodności, a wśród nich ta, która z terminem „leczenie” kojarzy się najbardziej – stosowanie różnego rodzaju leków. Tzw. farmakoterapia obejmuje leczenie przeciwzapalne oraz antybiotykoterapię w stanach zapalnych, stosowanie preparatów witaminowych i mikroelementów.

O doborze właściwych środków zawsze decyduje lekarz, po wcześniejszym zapoznaniu się z wynikami wszelkich koniecznych badań. Poniżej przedstawiamy grupy najważniejszych związków (hormonów), które podaje się w zależności od powodu niepłodności. Występują one w postaci różnorodnych leków, które posiadać mogą odmienne nazewnictwo, ze względu na firmę produkującą. Nazwy najczęściej stosowanych leków podane są w dalszej części artykułu.

Antyestrogeny – to związki zdolne do działania przeciwnego niż estrogeny, a działają przede wszystkim w komórkach narządów, które wrażliwe są na te hormony (jak np. macica, pochwa, podwzgórze, przysadka) poprzez blokowanie ich działania. Antyestrogeny zwane są także antagonistami estrogenów, indukują owulację w jajniku.

Gonadotropiny – to hormony, które wydziela przysadka mózgowa. Wyróżniamy wśród nich:

FSH – czyli folikulotropinę, która u kobiet jest odpowiedzialna za rozwój jajników, dojrzewanie pęcherzyków Graffa i rozwój estrogenów, zaś u mężczyzn pobudza wytwarzanie plemników.

LH – czyli lutropinę, która u kobiet odpowiada za rozwój tkanki śródmiąższowej jajników, wspólnie z folitropiną pobudza wydzielanie estrogenów, dojrzewanie oraz pękanie pęcherzyków jajnikowych, a także wytwarzanie ciałka żółtego, który z kolei jest przez LH stymulowany do wydzielania progesteronu, koniecznego do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. U mężczyzn ów hormon powoduje rozrost komórek śródmiąższowych jąder oraz pobudza uwalnianie androgenów.

Gonadoliberyny – to hormony, które wytwarzane są przez podwzgórze oraz stymulujące do działania przysadkę mózgową (w celu wydzielania gonadotropin).

Hormony płciowe- estrogeny i progestageny- stosowane są głównie w przypadku skrócenia drugiej fazy cyklu miesiączkowego, która zdiagnozowana zostaje jako przyczyna niepłodności.

Hormony tarczycy – stosowane są w przypadku, kiedy przyczyną niepłodności jest niedoczynność tarczycy.

Bromokryptyna – hamuje wydzielanie prolaktyny, dlatego stosowana jest w przypadku niepłodności spowodowanej nadmiarem owego hormonu.

Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane w leczeniu niepłodności preparaty (kolejność alfabetyczna).

Decapeptyl to lek, który ma działanie podobne do Diphereliny (omówiona poniżej), wywołuje także podobne skutki uboczne. Stosowany jest w trakcie przygotowania pacjentki do zapłodnienia pozaustrojowego. Podanie preparatu w pierwszej fazie stymuluje przysadkowe wydzielanie hormonów LH i FSH, potem prowadzi do zwiększenia progu wrażliwości przysadki i zmniejsza wydzielanie gonadotropin.

Dipherelina to lek wykorzystywany w przypadku stymulacji jajeczkowania w połączeniu z podawaniem gonadotropin (w przygotowaniu do zapłodnienia pozaustrojowego, leczenia endometriozy, leczenia włókniakomięśniaków macicy). Lek ten hamuje produkcję hormonów płciowych. Działanie to może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak np. uderzenia gorąca, wahania nastroju, suchość pochwy, plamienia lub krwawienia. Jest to spowodowane działaniem zawartego w leku syntetycznego analogu naturalnego hormonu GnRH (gonadoliberyny).

Duphaston to lek wykorzystywany w przypadku leczenia bolesnego miesiączkowania, endometriozy, wtórnego zaniku miesiączki, nieregularnych cykli miesiączkowych, nieprawidłowych krwawień z macicy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, poronień zagrażających i nawykowych, a także bezpłodności związanej z niewydolnością ciałka żółtego. Zawiera on dydrogesteron, czyli substancję zbliżoną do progesteronu.

Gonal to lek wykorzystywany w przypadku braku jajeczkowania u kobiet, u których nie występuje odpowiedź na leczenie cytrynianem klomifenu, stymulacji owulacji w ramach przygotowania do wdrożenia techniki rozrodu wspomaganego, także w połączeniu z hormonem lutenizującym (LH), gdzie celem jest stymulacja wzrostu pęcherzyków u kobiet z poważnym niedoborem hormonów LH i FSH. Przyjmuje się go w postaci roztworu do wstrzyknięć w napełnianych fabrycznie wstrzykiwaczach lub w postaci proszku i rozpuszczalnika, z których przygotowuje się tego rodzaju roztwór. Składnikiem Gonalu jest folitropina alfa, a więc kopia naturalnego hormonu FSH.

Klomifen to lek stosowany u kobiet z zaburzeniami dojrzewania pęcherzyków spowodowanymi nieprawidłową fazą gondotropowozależną, a także u kobiet przygotowywanych do inseminacji domacicznej. Stymuluje on przysadkę do produkcji FSH i LH, tym samym pobudzając wzrost pęcherzyków i jajeczkowanie. Jego podawanie powoduje uzyskanie owulacji.

Luteina czyli progesteron, tzw. sterydowy żeński hormon płciowy. Wykorzystywany jest w przypadku stanu niedoboru progesteronu (np. w postaci zaburzeń cyklu miesiączkowego, cykli bezowulacyjnych, czynnościowych krwawień macicznych), konieczności podtrzymania ciąży, endometriozy, zapłodnienia in vitro, niepłodności związanej z niedomogą lutealną, poronień nawykowych i zagrażających związanych z niedoborem progesteronu, hormonalnej terapii zastępczej. Lek podaje się doustnie, dopochwowo lub w formie zastrzyków.

Menopur to lek wykorzystywany w przypadku leczenia niepłodności u kobiet z hipo i normogonadotropową niewydolnością jajników (poprzez pobudzenie wzrostu pęcherzyka Graafa), konieczności hiperstymulacji jajników (w celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków Graafa w ramach technik rozrodu wspomaganego).

Pregnyl to lek, którego zadaniem jest m.in. wspomaganie dojrzewania oraz pękania pęcherzyków, a co za tym idzie – zwiększanie szansy na owulację. Wykorzystywany jest w przypadku niepłodności kobiet z potwierdzonym niedoborem gonadotropin, niepłodności kobiet spowodowanej brakiem jajeczkowania lub zakłóceniami w jajeczkowaniu (gonadotropinę podaje się wtedy z innym hormonem gonadotropowym – menotropiną), przygotowań do zapłodnienia in vitro. Zawiera gonadotropinę kosmówkową, która powoduje rozwój ciałka żółtego w jajniku.Pregnyl podawany jest w formie domięśniowych zastrzyków, które podaje się w momencie, kiedy na USG widoczny jest dojrzały pęcherzyk.

Puregon to lek wykorzystywany w przypadku leczenia niepłodności u kobiet, u których w ogóle nie występuje owulacja (nie produkują komórek jajowych) i u kobiet, u których nie występuje odpowiedź na leczenie cytrynianem klomifenu. Lek wykorzystuje się także w przypadku kobiet leczonych z zastosowaniem technik wspomaganego rozrodu. Składnikiem Puregonu jest folitropina beta, a więc kopia naturalnego hormonu FSH.

Niekiedy konieczne jest stosowanie kilku preparatów jednocześnie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki