Lekarzom-rutyniarzom mówimy „nie”!

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
17225314561_3edaf19800_z

Dobry, zaufany, kompetentny lekarz jest nieoceniony. Taki, który na każdego pacjenta patrzy jak na indywidualność, a nie kolejny przypadek. Nie popada w schematy, które sprawiają, że traci się czujność.  Nie jest „rutyniarzem” chcącym tylko odfajkować kolejnego pacjenta. Niestety, tacy specjaliści nie czekają w każdym gabinecie. Czasem trzeba poświęcić dłuższą chwilę, by znaleźć „tego jedynego”, w którego ręce bez obaw oddamy swoje zdrowie. Ale – warto szukać.

Dobrego lekarza ze świecą szukać

Niestety, nie jest łatwo znaleźć naprawdę dobrego lekarza. Takiego, który nie tylko ma ogromną wiedzę, ale potrafi podejść do każdego pacjenta i każdego problemu indywidualnie, a nie powielając schematy i idąc po linii najmniejszego oporu.  Właśnie dlatego poszukiwania trzeba zacząć odpowiednio wcześnie. Jeśli chodzi o starania o dziecko i ciążę, najlepiej zająć się tym jeszcze zanim rozpoczną się na dobre. Lepiej spędzić kilka dni na spokojnie szukając informacji w Internecie i wypytując znajomych o polecenia, niż później na gwałt wybierając takiego specjalistę, który „wydaje się ok”.

Po tym poznasz dobrego lekarza

Nie ma oczywiście jasnych i jednoznacznych wytycznych. Nie zawsze empatia i osobiste zaangażowanie lekarza w sprawę pacjenta świadczy o jego kompetencji.

Warto jednak zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Czy poświęca ci wystarczająco dużo czasu?
  Prawdziwy specjalista nie kończy ważnej wizyty w 5 minut. Bada dokładnie, pyta dokładnie i dokładnie odpowiada.
 • Czy wszystko tłumaczy?
  Dobry ginekolog to taki, który odpowie na każde twoje pytanie i wyjaśni każdą wątpliwość. Nie będzie cię zbywał, nie udzieli zdawkowej odpowiedzi tylko po to, żeby szybko skończyć wizytę. Wszystko, co powie, będzie dla ciebie zrozumiałe – wytłumaczy to prostym językiem.
 • Czy jest cierpliwy?
  Powinien wykazywać się także cierpliwością, ponieważ pacjentka może mieć wiele obaw, wiele pytań. Nie będzie zniecierpliwiony podczas tłumaczeń i udzielania odpowiedzi na pytania.
 • Czy wypytuje?
  Dobry lekarz to lekarz dociekliwy. Taki, który wypyta o wszystko, nawet o pozornie błahe szczegóły, choroby w rodzinie, historię twoich własnych chorób. Przy każdej wizycie będzie też zadawał dodatkowe pytania.
 • Czy zleca odpowiednie badania?
  Godny zaufania specjalista czasem woli zlecić więcej badań  z ostrożności i aby mieć pewność, niż ograniczyć się do tych podstawowych i standardowych.

Do wszystkich powyższych cech dochodzi jeszcze kwestia zaufania i komfortu. Oprócz kompetencji bardzo ważne, byś przy swoim lekarzu czuła się swobodnie, a on był delikatny, taktowny i zaangażowany.

Od takich – uciekaj!

Jeśli twój lekarz każdą wizytę kończy w pięć minut, spieszy się, nie pyta cię prawie o nic, zleca tylko standardowe badania, odpowiada na twoje pytania zdawkowo, a wręcz czujesz jego zniecierpliwienie gdy tylko otwierasz usta – uciekaj od niego. To nie jest dobry specjalista.

Rutyniarz przeszkadza w leczeniu niepłodności

W przypadku leczenia niepłodności  sprawa staje się jeszcze bardziej delikatna. Często zajmują się tym bowiem „specjaliści”, którzy nie mają dostatecznej wiedzy ani doświadczenia by poradzić sobie z problemem.  Szukając dobrego lekarza od leczenia niepłodności na pewno warto pójść nieco dalej niż do własnego ginekologa czy, tym bardziej, internisty.

Czasem nawet dosłownie, ponieważ w Polsce ta dziedzina nie jest jeszcze bardzo rozwinięta i możliwe, że czeka cię daleka wycieczka.

Dobry specjalista od leczenia niepłodności zdecydowanie powinien być „na czasie” – znać najnowsze badania, doniesienia, metody, interesować się i śledzić wszystko, co związane z tym tematem. W poszukiwaniach znów pomoże Internet – warto zajrzeć m.in. na stronę Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, poczytać o kongresach i konferencjach, zobaczyć, kto na nich występuje. Oceniając później takiego lekarza, już podczas wizyty, warto obserwować jego podejście do tematu – czy szuka przyczyn i u kobiety i u mężczyzny, jakie badania zleca… W diagnostyce niepłodności rutynowe podejście bardzo przeszkadza więc takich „specjalistów” trzeba omijać szerokim łukiem.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki