Leczenie niepłodności w dobie koronawirusa – aktualizacja stanowiska PTMRiE!

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
leczenie niepłodnosci

W połowie marca, kiedy pandemia w Polsce dopiero nabierała rozpędu, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii wydało oświadczenie ze swoim stanowiskiem, w którym, najogólniej mówiąc, doradzano zaprzestania leczenia niepłodności. Końcem kwietnia stanowisko to zostało zaktualizowane. Co się zmieniło?

Restrykcje z połowy marca

Oświadczenie PTMRiE (wydane wspólnie z Sekcją Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Konsultantem Krajowym w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej
i Rozrodczości) z połowy marca miało na celu stworzenie wytycznych, które sprzyjałyby ograniczeniu pandemii COVID-19 w naszym kraju.

Tamto stanowisko sugerowało przerwanie leczenia niepłodności  w przypadku osób z grupy ryzyka. W innych przypadkach – dokończenie rozpoczętych procedur ale jednocześnie rozważenie kriokonserwacji i odroczenie transferu zarodka. Były to jasne i rozważne zalecenia, mające na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa zarówno leczącym się parom, jak i personelowi medycznemu.

Jednak, jak wiemy, dynamika sytuacji przez ostatnie dwa miesiące była duża. PTMRiE wydało więc aktualizację swojego stanowiska. Co się zmieniło?

Skąd te zmiany?

Na początku, we wstępie, można przeczytać umotywowanie i podstawy wydania zaktualizowanego oświadczenia. Jest to spowodowane przedłużającym się stanem pandemii i brakiem perspektyw na jego szybkie zakończenie. Autorzy jednocześnie zauważają, że niepłodność to choroba, której leczenie w wielu przypadkach nie może być odraczane, a także, że często liczy się czas – działania podjęte najszybciej jak się da mają większe szanse na powodzenie.

Można się wobec tego spodziewać, że stanowisko zostało złagodzone. Czy faktycznie?

leczenie niepłodności 2

Aktualne stanowisko PTMRiE – co się zmieni?

Autorzy, owszem, aktualizacją stanowiska chcą ułatwić leczenie niepłodności tym grupom pacjentów, dla których czas bardzo się liczy i w przypadku których, ze względu m.in. na inne choroby, powinno być ono wdrożone pilnie.

PTMRiE sugeruje wobec tego:

  • u osób przed leczeniem onkologicznym wdrożenie procedur mających na celu zachowanie płodności (kriokonserwację komórek);
  •  indywidualną analizę każdego przypadku niepłodności i w sytuacji, w której szanse na dziecko maleją z upływem czasu – rozpoczęcie leczenia;
  •  jeśli jest to konieczne – wykonywanie procedur wspomaganego rozrodu, pamiętając jednak o wdrożeniu procedur bezpieczeństwa.

Uznano także, że u kobiet w „zaawansowanym wieku rozrodczym”, a także takich, u których stwierdzono obniżającą się rezerwę jajnikową, mięśniaki macicy, aktywną endometriozę oraz w przypadku, kiedy czynnik po stronie partnera pogarsza się – można uznać, iż leczenie jest pilne.

lecznie niepłodności 3

Dotychczasowe wytyczne nadal obowiązują!

Co bardzo istotne, autorzy w najnowszym stanowisku podkreślają także, iż wcześniejsze wytyczne zawarte w stanowisku z 16.03 nadal obowiązują. Całość dostępna jest tutaj, natomiast najważniejsze punkty to:

  • W przypadku osób należących do grupy ryzyka (to osoby, które m.in. przebywały w miejscu o wysokiej zachorowalności, miały kontakt z osobami chorymi lub podejrzewanymi o COVID-19, osoby z objawami chorób górnych dróg oddechowych) w trakcie leczenia niepłodności jedną z metod wspomaganego rozrodu – zaleca się przerwanie leczenia, przełożenie go (warto zdecydować się na kriokonserwację).
  • W przypadku pozostałych osób – zaleca się dokończenie rozpoczętych procedur, ale jednocześnie odroczenia transferu zarodka.
  • Osobom, które leczenie niepłodności planują i jeszcze go nie rozpoczęły zaleca się ewentualnie – odłożenie w czasie decyzji o ciąży.
  • Ośrodki Medycznie Wspomaganej Prokreacji powinny zapewnić pacjentom możliwość kontaktu telefonicznego.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki