Leczenie niepłodności usunięte z celów Narodowego Programu Zdrowia! Co to oznacza?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
leczenie niepłodności

Narodowy Program Zdrowia to kluczowy dokument dotyczący zdrowia publicznego tworzony na minimum 5 lat. Poprzedni program zakończył się w 2020 roku. W nowym zaś – na lata 2021-2025 – zabrakło już leczenia niepłodności jako jednego z celów.

Narodowy Program Zdrowia

Narodowy Program zdrowia to bardzo ważny dokument. Samo Ministerstwo Zdrowia określa go jako „podstawowy” i wymienia co NPZ zawiera. Są to:

  • cele strategiczne;
  • cele operacyjne;
  • najważniejsze zadania do realizacji na rzecz poprawy zdrowia i związanej z nim jakości życia społeczeństwa.

Jak widać, NPZ określa to co kluczowe w kwestii zdrowia publicznego, wskazuje kierunki i obszary szczególnego zainteresowania i szczególnej wagi. Program powstaje na co najmniej 5 lat. Poprzedni obowiązywał w latach 2016-2020. Najnowszy i aktualny to ten na lata 2021-2025. 

leczenie niepłodności2 (1)

NPZ bez leczenia niepłodności!

Mnóstwo emocji wywołała decyzja Ministerstwa Zdrowia wykreślająca leczenie niepłodności z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Co więcej, nie podano także powodów ani motywacji tego kroku.

Jak wygląda aktualna lista celów?

Cel 1: Poprawa sposobu żywienia, stanu odżywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa.

Cel 2: Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi.

Cel 3: Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa.

Cel 4: Ograniczenie ryzyka zdrowotnego wynikającego z zagrożeń fizycznych, chemicznych i biologicznych w środowisku zewnętrznym, miejscu pracy, zamieszkania, rekreacji oraz nauki.

Cel 5: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się.

Poprzedni program zakładał jeszcze cel numer 6: Poprawa zdrowia prokreacyjnego. Został on jednak usunięty z aktualnego NPZ.

Czytaj także: Samorządy w walce z niepłodnością 

Co to oznacza?

Przede wszystkim, że problem ten, czyli poprawa zdrowia prokreacyjnego, a więc w dużej mierze – leczenie niepłodności – nie będzie dodatkowo wspierany, finansowany, a edukacja w tym zakresie również nie będzie priorytetem.

Skoro NPZ określa główne, najważniejsze obszary i cele działania polityki zdrowotnej, wykreślenie zdrowia prokreacyjnego trzeba tłumaczyć jako fakt, iż nie jest ono już kwestią istotną i kluczową dla Ministerstwa Zdrowia.

Tymczasem niepłodność staje się problemem coraz częściej spotykanym i powszechniejszym. Coraz więcej par, nawet osób młodszych, bezskutecznie walczy o dziecko i musi decydować się na leczenie. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

leczenie niepłodności3

Reakcja PTMRiE oraz PTGiP

W związku z wykreśleniem zdrowia prokreacyjnego z NPZ stosowne oświadczenie wydały dwie bardzo ważne instytucje zrzeszające specjalistów zajmujących się m.in. tematem płodności – Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP).

W stanowisku tym przeciwstawiły się decyzji rządzących, jednocześnie wskazując, iż wcześniejsza argumentacja programu na lata 2016-2020 uwzględniająca zdrowie prokreacyjne była trafna i właściwa.

Autorzy stanowiska zauważyli także, że „(…) dbałość o zdrowie prokreacyjne i rozwój strategii prorodzinnej państwa w obliczu zbliżającego się kryzysu demograficznego winny być jednymi z priorytetowych działań NPZ”. Uzasadniają przytaczając zdanie Głównego Urzędu Statystycznego, według którego aktualny, niepokojący trend, trwający od 1992 roku to spadek liczby urodzeń. Dodają także ważne dane, według których „w Polsce z częściowym ograniczeniem płodności lub bezwzględną niepłodnością boryka się około 1,2 mln par”.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki