Leczenie niepłodności a szczepionka przeciwko COVID-19

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
szczepienie1

Niepłodnych par pandemia dotknęła w szczególny sposób – w wielu przypadkach leczenie musiało zostać zawieszone, co oznaczało odłożenie w czasie starań o upragnione dziecko. Tymczasem w przypadku osób niepłodnych – czas gra dużą rolę. Obecnie leczenie jest już możliwe, ale widmo ewentualnego zakażenia nadal istnieje. Jak ma się szczepienie przeciwko COVID-19 do leczenia niepłodności? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania? Przedstawiamy oficjalne stanowisko PTMRiE!

Trudny czas dla niepłodnych

Pandemia postawiła osoby planujące dziecko w trudnej sytuacji. Z jednej strony pary mające dopiero zacząć starania stanęły przed trudnym wyborem – odkładać je czy próbować zajść w ciążę mimo wszystko?

Z drugiej – na początku pandemii nie zalecano kontynuowana leczenia niepłodności, sugerowano nawet, w przypadku choćby in vitro, odłożenie transferu zarodków i rozważenie kriokonserwacji. Dalsze leczenie było zalecane jedynie wtedy, kiedy sytuacja absolutnie tego wymagała.

Obecnie Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii złagodziło swoje stanowisko o zalecenia , a w klinikach leczenia niepłodności wprowadzane są nowe standardy bezpieczeństwa . Leczenie jest więc możliwe. Jak jednak ma się leczenie niepłodności i ciąża do szczepienia przeciwko COVID-19? Co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści?

szczepienie2

Szczepionka na koronawirusa a leczenie niepłodności

W naszym kraju ruszył program szczepień przeciwko SARS-CoV-2, który już sam w sobie wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Osoby leczące niepłodność i mające w perspektywie ciążę mają oczywiste wątpliwości, czy w ich przypadku szczepionka jest zalecana. Aby je wyjaśnić, Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu
i Embriologii wydało stosowne stanowisko. Jest ono tłumaczeniem stanowiska Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Co dokładnie mówi?

  • Najostrożniejszym podejściem będzie odłożenie rozpoczęcia leczenia metodami wspomaganego rozrodu (ART) na okres po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Według stanowiska racjonalnym terminem będzie okres od 14 dni do dwóch miesięcy po kolejnej dawce.
  • Minimalny sugerowany okres odstępu między drugą dawką szczepionki a rozpoczęciem leczenia niepłodności metodami ART to kilka dni.
  • Odłożenie rozpoczęcia leczenia obejmuje także takie procedury jak pobranie nasienia oraz stymulacja owulacji, a nie tylko sam moment transferu.

Można wyciągnąć wnioski, że PTMRiE za ESHRE sugeruje tym samym, aby nie rozpoczynać leczenia ani zaraz przed przyjęciem szczepionki ani też między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki. Powodem, jak wyjaśnia stanowisko jest danie organizmowi czasu na „ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał”.

We wstępie autorzy podkreślają jednak, że nie ma obecnie informacji na temat ewentualnego wpływu szczepienia na komórki rozrodcze ani proces implantacji zarodka, a także – początkowy etap ciąży.

Czytaj także: Koronawirus a starania o dziecko – FAQ

szczepienie3

Szczepionka na koronawirusa a ciąża

Niestety, PTMRiE o wpływie szczepionki na kobiety w ciąży nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Ciężko się dziwić, ponieważ badań i danych na ten temat nie ma. Stanowisko wyjaśnia, że bezpieczeństwo szczepionki przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało ocenione. Towarzystwo sugeruje, by decyzja każdorazowo należała do lekarza, który po konsultacji podejmie stosowną decyzję.

Natomiast w rządowych Rekomendacjach Zespołu ds. Szczepień dotyczącym kwestionariusza kwalifikacyjnego dla osoby dorosłej do szczepienia przeciw COVID-19 możemy przeczytać, iż w żadnym z badań klinicznych szczepionki nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak nie jest to sytuacja wyjątkowa – tak dzieje się w przypadku większości opracowywanych szczepionek. Konkluzja zaś to pozostawienie decyzji o szczepieniu kobiecie po przedstawieniu jej konkretnych informacji na temat szczepionki.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki