Leczenie niepłodności – jak wygląda w Europie?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
marriage

Niestety, w kwestii leczenia niepłodności Polska jest jeszcze w tyle w porównaniu z Europą. W naszym kraju niepłodność traktuje się jak indywidualny problem danej pary. Tymczasem jest to zagadnienie istotne z punktu widzenia całego społeczeństwa. Coraz więcej osób bezskutecznie starających się o dziecko, tendencja do posiadania tylko jednego potomka i starzenie się społeczeństwa to kwestie, które powinny być istotne dla całego kraju. 

Problemy leczenia niepłodności

Polska jako jedyny z krajów UE nie posiada regulacji prawnych dotyczących in vitro, i w którym zapłodnienie pozaustrojowe nie jest refundowane przez państwo. Nasz kraj nie ma przepisów, które ustalałyby wymogi dla klinik leczenia niepłodności ani regulacji mówiących, co ma się stać z zamrożonymi zarodkami. A przecież niepłodność według Światowej Organizacji Zdrowia to choroba cywilizacyjna. Dotyka co czwartą lub co piątą parę na świecie. Szacuje się, że w Polsce 1,5 mln par cierpi z tego powodu. Problem braku refundacji dotyczy w naszym kraju zapłodnienia pozaustrojowego, in vitro, ponieważ mniej inwazyjne i zaawansowane techniki mogą być przeprowadzane w ramach NFZ.

Europejskie standardy refundacji

Poszczególne europejskie kraje posiadają normy dotyczące ilości zabiegów in vitro, których można dokonać z państwową refundacją. W Czechach, Norwegii, Holandii, Słowacji czy Chorwacji jedna pacjentka może wykorzystać trzy refundowane zabiegi in vitro.
W Niemczech – cztery. Natomiast w krajach takich jak Grecja, Francja czy Hiszpania ilość jest nieograniczona, kobieta może przechodzić zabieg dowolną ilość razy. W Norwegii zaś po trzech wykorzystanych próbach za każdą kolejną pacjent płaci tylko 50%.

Co wolno, a czego nie

Kraje Starego Kontynentu różnią się pod względem wprowadzonych regulacji dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego. Przykładowo, w Niemczech nie dopuszcza się przekazywania komórek jajowych. Zarodki mogą zostać zamrożone, ale ich adopcja jest już zakazana. Para posiadająca zamrożone zarodki musi co roku decydować się, co zrobić z niewykorzystanymi. W Norwegii sprawa wygląda nieco inaczej. Podobnie jak w Niemczech – nie jest tam możliwa adopcja zarodków, ale zamrożone zarodki niszczone są już po pięciu latach. Belgia to z kolei kraj sporej swobody. Nie ogranicza ilości zapładnianych komórek, można je też oddawać do adopcji. Są jednak niszczone po pięciu latach, podobnie jak w Norwegii. W krajach Europy panuje także różne podejście do tego, kto może poddać się in vitro. W Belgii, oprócz par heteroseksualnych, także kobiety w związkach homoseksualnych mogą zdecydować się na in vitro. W Danii i Hiszpanii – dodatkowo kobieta samotna. Natomiast we Francji o refundację in vitro może się ubiegać tylko para małżeńska lub osoby pozostające w nieformalnym związku przez co najmniej dwa lata. W Niemczech kryterium refundacji jest pozostawanie przez parę w formalnym związku.

Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii, tak jak w wielu europejskich krajach, leczenie niepłodności jest refundowane przez państwo. Jednak publiczna opieka zdrowotna – NHS (National Health Service) nie dysponuje ogromnymi środkami na ten cel. W związku z tym często przebrnięcie przez całą procedurę wymaga dużej dozy cierpliwości. Przed zgłoszeniem się do lekarza ogólnego należy spełniać kryterium 12 miesięcy współżycia bez zabezpieczeń. Lekarz zaleca badania, po czym, gdy testy owulacji i nasienia okazują się prawidłowe, podjęta zostaje po kolejnych 12 miesiącach decyzja o wysłaniu pary do kliniki. Wybór ośrodka jest jednak ograniczony. Lokalne odpowiedniki naszego Narodowego Funduszu Zdrowia mają własne zasady kierowania pacjentów do klinik i refundowania zabiegów. Co roku finansują pewną skończoną liczbę tzw. cykli leczenia. Miejsca przydzielane są na drodze losowania. Wielka Brytania to przykład liberalnego podejścia w kwestii in vitro. Zapłodnienie pozaustrojowe dostępne jest tam także dla par homoseksualnych i samotnych kobiet. Okres przechowywania zarodków wynosi 10 lat, możliwa jest także ich adopcja.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki