Latem masz większe szanse na zajście w ciążę?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
lato

Z badań wynika, że najwięcej dzieci zostaje poczętych w czasie wakacji. Czy to oznacza, że latem mamy większe szanse na zajście w ciążę? Coś w tym jest! Postanowiliśmy sprawdzić, co!

Zdrowsza dieta

Latem nasz jadłospis jest zdecydowanie bardziej kolorowy – a co za tym idzie – zdrowszy niż w sezonie zimowym. Bo przecież nasze talerze najbardziej ubarwia to, co najzdrowsze – owoce i warzywa. W porze letniej mamy do nich najlepszy dostęp, dzięki czemu spożywamy je częściej i w różnych postaciach – koktajle, smoothie, chłodniki, sorbety.

W sezonie letnim bardziej też zwracamy uwagę na naszą figurę – wszak w kostiumie kąpielowym trzeba jakoś wyglądać. Ale jak to – odchudzanie zwiększa szansę na ciążę? Odchudzanie niekoniecznie, ale dbanie o sylwetkę już tak. A dokładnie rezygnacja z szybkich dań typu fast food czy słonych i słodkich kalorycznych przekąsek, na które łatwiej nam sobie pozwolić w sezonie zimowym, gdy grube sweterki bez przeszkód zakryją niepotrzebne to i owo.

Więcej ruchu

Sezon letni sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. W tym okresie jakoś łatwiej się zmotywować do joggingu, jazdy na rowerze, pójścia na fitness czy chociażby dłuższych przechadzek. I to nie tylko dlatego, że – jak już ustaliliśmy wyżej – większą uwagę zwracamy na swoją sylwetkę, ale po prostu – więcej się chce. Dni są dłuższe (tylko teoretycznie, bo przecież doba trwa tyle samo, ale dla naszej psychiki ma to niezwykle duże znaczenie), czasu jest więcej i trzeba go jakoś rozsądnie wypełnić.

Tymczasem aktywność fizyczna (niekoniecznie stricte sport) wpływa pozytywnie na wszystkie „parametry” naszego ciała. Poprawia jakość plemników, korzystnie wpływa na układ hormonalny. Odpowiednia dawka ruchu wpływa też na poprawę jakości snu, która nie pozostaje bez znaczenia w kwestii starań o dziecko, o czym pisaliśmy dla was tutaj.

Czas spędzony w łóżku latem jest bardziej wartościowy nie tylko z uwagi na zdrowszy sen. Latem lepiej śpimy, ale też lepiej się kochamy – częściej i z większą ochotą. Wpływu tego rodzaju aktywności na zajście w ciążę wyjaśniać nie potrzeba.

lato 2

Więcej słońca

Słońce pozwala nam spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu – to już wiemy. Ale wpływ słońca na naszą płodność jest też bardziej bezpośredni – chodzi oczywiście o zbawienną witaminę D. Odpowiednia dawka witaminy D w organizmie poprawia jakość i ruchliwość plemników oraz zwiększa poziom testosteronu.

Słońce działa też korzystnie na układ hormonalny kobiet – stymuluje wytwarzanie hormonów, których zbyt niskie stężenie może wywołać problemy z owulacją, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz PCOS – problemy zdecydowanie niesprzyjające staraniom o dziecko. Co ciekawe, badania naukowców z Yale wykazały, że u ponad 90-ciu proc. kobiet cierpiących na bezpłodność stwierdzono niedobór – właśnie witaminy D.

Oczywiście nie chodzi o to, by godzinami wylegiwać się na słońcu – jak na razie nie dowiedziono, by staraniom o dziecko sprzyjała opalenizna. W korzystaniu ze słonecznych kąpieli warto zachować rozsądek i pamiętać, że cenna witamina dociera do naszych organizmów nawet wtedy, kiedy pozostajemy w cieniu.

lato 3

Mniej stresów

W lecie mamy mniej problemów. Oczywiście to tylko złudzenie, ale jakże korzystnie wpływa na naszą psychikę! Słoneczna, wakacyjna aura pozytywnie nastraja i sprawia, że życie wydaje się piękniejsze i prostsze, a troski i smutki – zdecydowanie bardziej odległe. To wrażenie ma też swoje realne skutki – mamy więcej motywacji i zapału do zmagania ze sprawami dnia codziennego, szybciej rozwiązujemy ewentualne problemy, a co za tym idzie – ich liczba rzeczywiście spada, obniżając wydatnie poziom naszego stresu. A temu – jak wiemy – z płodnością wyjątkowo nie po drodze.

Wielu lekarzy sugeruje parom, które bezskutecznie starają się o dziecko, a przyczynę ich problemów trudno zdiagnozować, by zdecydowali się na urlop, wyjazd, zmianę otoczenia i klimatu. Chodzi o to, że taki urlop to z założenia czas odprężenia, relaksu, oderwania się od codzienności. Najpierw wpadamy w wir przygotowań, planowania, a następnie zwiedzania, odkrywania nowych miejsc, organizowania czasu. Nie ma czasu na myślenie o normalnym życiu i jego troskach. Zwyczajnie odpuszczamy – odganiamy negatywne myśli, skupiamy się na tym, co tu i teraz. To naprawdę pomaga!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki