Krwawienie implantacyjne

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ooo

Krwawienie, czy też inaczej – plamienie implantacyjne pojawia się, gdy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Nie można jednak uznać go za objaw ciąży, ponieważ nie występuje zawsze. Może trwać kilka godzin aż do kilku dni. Bez względu na wszystko trzeba, w razie wystąpienia takiego krwawienia, skonsultować się z lekarzem.

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne pojawia się w momencie zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie występuje jednak zawsze, nie można go więc uznać za objaw bardzo wczesnej ciąży. Warto natomiast skonsultować się z lekarzem. Każde krwawienie w początkowej fazie ciąży powinno wzbudzać podejrzenia. Źródła takiego plamienia nie da się samodzielnie określić, a może być ono związane nie z implantacją, lecz z niebezpieczeństwem utraty ciąży lub infekcją.

Przebieg implantacji zarodka

Zanim nastąpi zagnieżdżenie zarodka, które może choć nie musi spowodować krwawienia, dochodzi do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Zazwyczaj ma to miejsce w tzw. bańce jajowodu. Powstaje wtedy zygota, która rusza w stronę jamy macicy aby tam się zagnieździć. Z zygoty powstaje zarodek, który dociera do miejsca swojego przeznaczenia około 2-3 dni po zapłodnieniu. Jego implantacja następuje natomiast w 6-7 dniu.

Jak dochodzi do plamienia implantacyjnego?

Dowodem na implantację zarodka w jamie macicy jest plamienie. Błona śluzowa macicy jest w tym czasie mocno przekrwiona ze względu na działanie estrogenów i progesteronu. Zarodek zagnieżdżając się, może uszkodzić ściankę naczynia krwionośnego i spowodować plamienie. Co ważne, takie krwawienie mylone jest często z miesiączką, ponieważ pojawia się mniej więcej w czasie, gdy powinna ona nastąpić.

Co robić?

Oprócz konsultacji z lekarzem (która powinna nastąpić szczególnie, jeśli krwawienie przedłuża się do kilku dni), kiedy wystąpi krwawienie, należy unikać kontaktów seksualnych i nie przemęczać się.

 

Średnia ocena: 12345 3,80/5 (głosów: 10).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki