Krewetki i owoce morza w ciąży i w czasie karmienia piersią

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
owoce morza

Kobiety w czasie ciąży i podczas karmienia dowiadują się o wielu obostrzeniach dotyczących swojej diety – wiele potraw jest zakazanych lub też poleca się ograniczenie ich spożycia ze względu na dobro dziecka. Co z owocami morza? Czy są bezpieczne?

Uważaj, co jesz

Ciąża i czas karmienia piersią to takie okresy, w których każda kobieta zdecydowanie baczniej przygląda się swojemu organizmowi i bardziej o siebie dba. Dotyczy to także diety. Jemy wtedy przecież nie tylko dla siebie, ale również dla rosnącego w nas dziecka. Istnieje masa zaleceń dotyczących tego, co w ciążowym jadłospisie jest zakazane, a co tylko odradzane. Jak wygląda sprawa z owocami morza?

Frutti di mare

Owoce morza mają swoich zagorzałych wielbicieli. Co zaliczamy do taj kategorii spożywczej? Znajdziemy
w niej między innymi:

  • Krewetki,
  • Homary,
  • Langusty,
  • Kraby,
  • Ostrygi
  • Omułki
  • Ślimaki,
  • Kałamarnice,
  • Ośmiornice

Frutti di mare są niezwykle popularne w krajach śródziemnomorskich – u nas, z racji na klimat, nie mają tak wielu zwolenników.

Wartości odżywcze

Nie je się ich wyłącznie dla smaku. Zawierają całą masę dobrych składników odżywczych, jak dobrej jakości białko, witaminy z grupy B (m.in. B12, B1, B2), fluor, wapń, jod, cynk, selen, żelazo. Wzbogacenie nimi codziennej diety z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. Czy w ciąży sprawa wygląda podobnie?

Owoce morza w ciąży – czy można je jeść?

Nie do końca. Ich spożycie nie jest zabronione, jednak z pewnością trzeba baczniej przyglądać się temu, w jaki sposób są przyrządzane. Przede wszystkim – absolutnie nie mogą być surowe ani półsurowe, bo to niesie zagrożenie zakażenia pasożytami, bakteriami lub wirusami, co dla ciężarnej może mieć opłakane skutki.

Co więcej, zaleca się ogólne ograniczenie spożycia owoców morza w ciąży w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia ich metalami ciężkimi, co dla dziecka jest bardzo szkodliwe. Nie trzeba z lubianych potraw rezygnować całkowicie, jednak najlepiej raczyć się nimi od czasu do czasu i pamiętać o dokładnej obróbce termicznej.

Owoce morza w czasie karmienia piersią

Jak kwestia owoców morza w diecie wygląda w czasie karmienia piersią? Otóż karmiąca mama może je spożywać – nie ma tutaj żadnych ograniczeń – jedynie te zdrowotne. Warto kupować owoce morza ze sprawdzonych źródeł oraz pamiętać o możliwości skażenia ich rtęcią, a więc nie raczyć się nimi bardzo często. Specjaliści są obecnie zdania, że kobieta podczas laktacji powinna jeść wszystko, na co ma ochotę (oczywiście pamiętając o tym, że ochota na fast foody czy słodycze nie powinna być raczej zaspokajana…), nawet sushi.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki