Koniec z lokalnymi programami in vitro?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
ivf

Od momentu, kiedy rząd zaprzestał finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa, pomoc niepłodnym parom mogą zaoferować jedynie samorządy. No właśnie, czy aby nadal mogą? Jak się okazuje, rząd próbuje wkroczyć ze swoimi przekonaniami i w tę sferę.

Od 1 lipca 2016 roku, kiedy to państwo zdecydowało się „ukrócić” finansowanie zabiegów in vitro z budżetu publicznego, pomoc w ich opłaceniu niepłodnym parom mogą zaoferować wyłącznie samorządy. Co prawda, jak na razie na taki krok zdecydowało się tylko kilka miast w skali całego kraju, ale pozytywne przykłady stały się cennym wzorcem do naśladowania dla kolejnych ośrodków (pomysł pojawia się w naprawdę wielu miejscach, ale często napotyka na opór lokalnej opozycji). Jak się jednak okazuje, czas „samowoli” samorządów już niedługo może się skończyć. Końcem września br. Sejm uchwalił nowelizację dwóch ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Co za tym idzie?

Samorządy do tablicy

Nowelizacja informuje, że jeżeli podległa ministrowi zdrowia (temu samemu, który uciął finansowanie in vitro z budżetu państwa) Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uzna lokalny program in vitro za nieodpowiedni, samorząd będzie zmuszony zakończyć go pod groźbą kary finansowej, a nawet zakazu pełnienia funkcji publicznych przez osoby decyzyjne. Co ciekawe, samorządy nie mogą liczyć na to, że nuż agencja „przeoczy” ich program i nie będzie wchodzić w jego szczegóły, bo w pierwszej kolejności – nim wprowadzą go w życie – będą musiały same wystąpić do AOTMiT po opinię. A gdyby tak któryś samorząd zdecydował się pominąć ów krok bądź postanowił rozpocząć program mimo wydania przez Agencję opinii negatywnej? Gorzko tego pożałuje, bowiem za taką samowolę będą grozić sowite kary finansowe „za naruszenie dyscypliny finansów publicznych” – może się okazać, że w wyniku ich nałożenia braknie samorządom pieniędzy na in vitro.

Pytanie, co to znaczy nieodpowiedni w kontekście programu in vitro? Zapewne taki, którego celem jest zapłodnienie pozaustrojowe. A mówiąc poważnie –  jakie kryteria będą pozwalały ocenić program negatywnie? Przekonamy się już niebawem. Ja na razie wiemy jedynie, że oceniając program Agencja bierze pod uwagę m.in. jego skuteczność i efektywność kosztową na podstawie dostępnych danych klinicznych i publikacji naukowych (dość mgliste wyjaśnienie, prawda?)

Czy AOTMiT już zaprezentowało swoje stanowisko?

Wprawdzie oficjalnie Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym zapewniło, że AOTMiT jest niezależne od MZ w sprawie opiniowania programów polityki zdrowotnej, a jednak nie daje spokoju fakt, że organizacja podlega pod osobę ministra, którego stanowisko w sprawie finansowania in vitro znamy już dość dobrze. Aczkolwiek pan Radziwiłł chętnie nam je przypomina twierdząc, że nowe przepisy zablokują „wydawanie przez gminy pieniędzy na rzeczy bezsensowne”.

Jak można się domyślać, nowelizacja podziała na przyszłość programów in vitro bardzo negatywnie. Pomijając już oczywisty wniosek, że część programów może zostać zablokowana przez Agencję, warto zauważyć, że wiele samorządów w ogóle zrezygnuje z tworzenia swoich projektów, wiedząc, że nie mają szans się obronić. Pozostaje mieć nadzieję, że programy, które są już w trakcie realizacji, pozostaną nietykalne, w myśl zasady, że prawo nie działa wstecz. Choć po rządzących, którzy są przeciwni zapłodnieniu in vitro spodziewać się można wszystkiego – być może uda im się znaleźć jakąś lukę prawną, która umożliwi im kasację i tych projektów? A jeśli nie, to pod solidnym znakiem zapytania stoi ich kontynuacja (programy medyczne zwykle planuje się na czas określony, np. dwa – trzy lata).

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki