Kolejna ciąża po poronieniu

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
kolejna ciaza

Kolejna ciąża po przebytym poronieniu jest jak najbardziej możliwa. Są jednak pewne kwestie, o których musimy wiedzieć przed rozpoczęciem starań na nowo.

Poronienie to bez wątpienia wydarzenie bardzo trudne – można wręcz powiedzieć, że dramatyczne. Rodzice tracą przecież swoje dziecko – nie ważne, czy kilku czy kilkunastotygodniowe. Ale – choć nie dla wszystkich będzie to pocieszająca wiadomość – warto wiedzieć, że poronienia zdarzają się często. Zdecydowanie częściej niż nam się wydaje. Skąd rozbieżności między przekonaniami a rzeczywistością? Bo o wielu przypadkach poronienia – wśród znajomych czy nawet dalszej rodziny – po prostu nie wiemy.

To oczywiste, że jeśli ciąża nie była jeszcze widoczna, rodzice wolą zachować tę informację dla siebie. A w wielu przypadkach widoczna nie jest – o poronieniu mówi się, kiedy do utraty ciąży dojdzie przed 22 tygodniem jej trwania. Po co o tym mówimy? Po to, by zaznaczyć, że wielu szczęśliwych dziś rodziców ma za sobą doświadczenie w postaci poronienia. Fakt utraty dziecka zawsze zostawia po sobie jakiś ślad, ale – co warto podkreślić – w większości przypadków nie staje na drodze do powtórnego rodzicielstwa. Kolejna ciąża po przebytym poronieniu jest jak najbardziej możliwa. Są jednak pewne kwestie, o których musimy wiedzieć, przed rozpoczęciem starań na nowo.

Łyżeczkowanie – czy zawsze potrzebne?

Poronienie nie zawsze wygląda tak samo. Zdarza się, że jeśli ma miejsce na bardzo wczesnym etapie ciąży, a kobieta jeszcze o niej nie wiedziała, nie ma też świadomości samego poronienia – krwawienie może uznać za bardziej obfity niż zazwyczaj okres. Jeśli jednak para jest w trakcie starań o dziecko i ma podejrzenia, że doszło do poronienia, zawsze powinna skonsultować się z ginekologiem. Każdy przypadek poronienia wymaga badania lekarskiego, które pozwoli ocenić, czy w macicy nie pozostały tkanki, które trzeba usunąć w czasie zabiegu łyżeczkowania. Ich obecność może stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłego dziecka.

Jeśli taki zabieg jest konieczny, trwa zaledwie kilka minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Polega na rozszerzaniu szyjki macicy i usunięciu błony śluzowej, wyścielającej ściany narządu. Regeneracja błony śluzowej trwa kilka dni, w czasie których możliwe są niegroźne bóle podbrzusza i lekkie krwawienie z narządu rodnego. Więcej na temat zabiegu łyżeczkowania możecie przeczytać tutaj .

kolejna ciaza 2

Kiedy rozpocząć starania?

To, czy zabieg miał miejsce czy też nie, jest ważne w kontekście rozpoczęcia ponownych starań o dziecko. W przypadku poronienia całkowitego, które nie wymaga oczyszczania jamy macicy, kobieta jest płodna już w pierwszym kolejnym cyklu. Świadczy o tym krwawienie miesiączkowe, które – co warto widzieć – nie zawsze poprzedzone jest owulacją. Bezowulacyjny cykl to nie wszystkie możliwe zmiany, jakie mogą nastąpić w przebiegu cyklu po poronieniu. Kolejne mogą charakteryzować się krótszą fazą lutealną, a same menstruacje być bardziej lub mniej obfite.

Jeśli poronienie miało charakter niecałkowity, czyli konieczny był zabieg łyżeczkowania, powrót płodności następuje w przybliżonym czasie od 2 do 4 tygodni. Nie znaczy to jednak, że starania o kolejną ciążę można rozpocząć już po upływie miesiąca po poronieniu. Choć „nie można” to chyba nie do końca właściwe słowo. O rozpoczęciu starań ostatecznie zawsze decydują partnerzy. Specjaliści sugerują jednak odczekanie minimum trzech, a najlepiej sześciu miesięcy przed planowaniem kolejnej ciąży.

Po co czekać?

W czasie ciąży w organizmie kobiety doszło do wielu zmian hormonalnych – warto poczekać, by  sytuacja nieco się ustabilizowała i kolejna ciąża miała odpowiednie warunki do rozwoju (do prawidłowego rozwoju ciąży konieczne są wysokie poziomy progesteronu i estrogenów). Czas jest też potrzebny na prawidłowe zagojenie się ran narządu rodnego po zabiegu łyżeczkowania. Pomiędzy poronieniem a kolejną próbą warto zrobić badania, które – być może – pozwolą stwierdzić przyczynę utraty ciąży i jeśli to możliwe – zrobić wszystko, by taka sytuacja się nie powtórzyła. O tym, jakie badania warto przeprowadzić po poronieniu, pisaliśmy dla was tutaj .

Psychologowie są zgodni, że czas między poronieniem a kolejną ciążą jest też potrzebny samym partnerom. Bez względu na to, jak przeżywają utratę dziecka, przeżywają ją na pewno. Szybkie zajście w ciążę tylko po to, żeby zaleczyć świeże rany nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto dać sobie czas na przepracowanie tego, co się stało i zaakceptowanie zaistniałej sytuacji. To niezwykle ważne, ponieważ zakopane w podświadomości żal, rozgoryczenie, frustracja mogą dać o sobie znać na późniejszym etapie – zupełnie nieoczekiwanie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki