Kliniki z refundacją in vitro

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
ivf-1

Wraz ze zmianą rządów, program finansujący procedurę in vitro z budżetu państwa został zakończony, choć pierwotnie miał potrwać do 2019 roku. Po jego anulowaniu, refundacją zapłodnienia pozaustrojowego zajęły się niektóre samorządy lokalne. Obecnie w niektórych klinikach na terenie kraju można starć się o dofinansowania.

Stop dla programu refundacji in vitro

Rządowy program „Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego” trwał od lipca 2013 roku i po dwóch latach został przez ówczesną premier przedłużony do roku 2019. Jednak kiedy zmieniła się partia rządząca, program został zatrzymany, a zastąpił go „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020”, w którym jednak nie ma mowy o in vitro. Dzięki programowi dostęp do procedury mogły otrzymać pary, które nie były w stanie przeznaczyć pieniędzy z własnej kieszeni na jej sfinansowanie, a na świat przyszło około 3,6 tysiąca dzieci.

Samorządy biorą sprawy w swoje ręce

Na szczęście w niektórych miastach sprawę w swoje ręce wzięły lokalne samorządy, które mogą dofinansować procedury in vitro wykorzystując do tego celu własny budżet. Wychodzą dzięki temu naprzeciw potrzebom mieszkańców. Z problemem niepłodności boryka się bowiem coraz większa grupa osób – dla nich in vitro jest często ostatnią szansą na posiadanie dziecka. Nie każdy może sobie także pozwolić na tak duży wydatek, jakim jest procedura zapłodnienia ustrojowego.

Które samorządy finansują in vitro?

Jako pierwsza swoim mieszkańcom w finansowaniu in vitro pomagała Częstochowa. Tego typu pomoc miasto oferuje już od 2012 roku. Aby skorzystać z dofinansowania należy być w wieku 20-40 lat, pozostawać w związku małżeńskim bądź nieformalnym oraz być zameldowanym w Częstochowie. Podobne programy posiadają także Sosnowiec, Gdańsk, Poznań i Łódź.

W Warszawie aż 6 klinik!

W październiku tego roku prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, ogłosiła które kliniki będą realizowały program o nazwie „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017 – 2019” i tym samym otrzymają w sumie podczas jego trwania 22 miliony złotych.

Te kliniki to (w porządku alfabetycznym):

  • Centrum Bocian
  • FertiMedica Centrum Płodności
  • Invicta
  • Invimed-T
  • Przychodnia Lekarska „nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dofinansowanie to dopłata w wysokości maksymalnie 5 tys. zł do każdej procedury in vitro. Jedna para będzie miała prawo przejść 3 dofinansowane procedury.  Kto może zakwalifikować do programu? Kobiety w wieku 25-40 lat, para mieszkająca w Warszawie od minimum dwóch lat, pozostająca w związku partnerskim. Kobieta musi także mieć odpowiedni poziom rezerwy jajnikowej oraz spełniać wytyczne kwalifikacji do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego opracowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Potrzebna zgoda „z góry”?

Okazuje się jednak, ze rządzący nie tylko anulowali program finansowania in vitro z budżetu państwa, ale będą samorządom, które zdecydowały się przejąć ten pomysł i pomóc mieszkańcom, rzucać kłody pod nogi. Obecnie w planach jest projekt, który, jeśli wejdzie w życie, może faktycznie sprawić, iż finansowanie in vitro z budżetów lokalnych będzie niemożliwe. Nowe przepisy będą stanowiły, iż samorząd, aby wprowadzić program dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, musi uzyskać zgodę instytucji podlegającej ministrowi zdrowia – Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jeśli tego nie zrobi – będzie podlegać karze finansowej.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki