Kiedy wykonuje się u kobiet łyżeczkowanie?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
dreamstime_5006054

Łyżeczkowanie jamy macicy to dla większości kobiet traumatyczne przeżycie. Nie dość, że wiąże się z ogromnym dyskomfortem i, nierzadko, bólem, to jeszcze jest konsekwencją przykrych bądź tragicznych wydarzeń, np. poronienia. W jakich sytuacjach kobiety są poddawane tej nieprzyjemnej procedurze ginekologicznej?

Na czym polega łyżeczkowanie?

Łyżeczkowanie jamy i szyjki macicy (tzw. abrazja) to zabieg, polegający na rozszerzaniu szyjki macicy i usunięciu (zeskrobaniu) błony śluzowej, wyścielającej ściany narządu. Takie działanie odbywa się w znieczuleniu ogólnym i możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalistycznych narzędzi w kształcie łyżek, które wprowadzone przez pochwę umożliwiają dotarcie do endometrium lub innych tkanek, wymagających rozpoznania. Właśnie diagnostyka jest jedną z głównych przyczyn poddawania kobiet łyżeczkowaniu. Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut, a regeneracja błony śluzowej przebiega w ciągu kilku dni po interwencji. Tyle też czasu mogą potrwać niegroźne bóle podbrzusza i lekkie krwawienie z narządu rodnego. Abrazja wykonywana jest na zlecenie lekarza bezpłatnie, w szpitalu, najczęściej rano, gdy pacjentka jest na czczo i może być poddana znieczuleniu. Wypis odbywa się zwykle tego samego lub następnego dnia po zabiegu.

Kiedy zabieg jest konieczny?

Wskazaniem do zabiegu są m.in. niekompletne poronienia, obfite i długotrwałe krwawienia z dróg rodnych i krwawienia w okresie pomenopauzalnym.

Choć terminów „łyżeczkowanie” i „skrobanie” używa się także w odniesieniu do aborcji, usuwanie ciąży tym sposobem wykonywane jest niezwykle rzadko. Najczęściej bowiem zalecany jest on w przypadkach niecałkowitych poronień gdy istnieje ryzyko powstania skrzepów i infekcji pozostałych tkanek płodu, zagrażających zdrowiu i życiu kobiety. W celach leczniczych abrazję wykonuje się także w przypadku niewydalenia podczas porodu całego łożyska. W zakresie diagnostyki łyżeczkowanie czeka kobiety, u których pojawiają się nieregularne, obfite krwawienia, a także te, u których podejrzewa się ciążę pozamaciczną lub krwiaki macicy. Zabieg może być też prze-prowadzony podczas diagnostyki niepłodności oraz jako zweryfikowanie niejasnego obrazu ultraso-nograficznego narządów rodnych. Nierzadko zdarza się też, że łyżeczkowaniu poddają się kobiety dojrzałe, po przekwitaniu – dzieje się tak wówczas, gdy pojawiają się u nich krwawienia pomenopauzalne.

Możliwe powikłania

Czasem zdarza się, że podczas zabiegu szyjka macicy zostaje rozszerzona zbyt głęboko lub zbyt szybko – takie działanie może uszkodzić delikatne ujście wewnętrzne, a u młodych kobiet doprowadzić do niekompletnego zamknięcia kanału szyjki i jej niewydolności przy następnej ciąży. U starszych pacjentek może też dojść do rozerwania szyjki i krwawienia z tętnicy macicznej. Powikłaniem łyżeczkowania mogą też być silne i długotrwałe krwawienia (te kilkudniowe, nieznaczne są naturalne i mijają samoistnie), infekcje narządów rodnych oraz zrosty, uszkadzające endometrium, które mogą być objawem poważniejszego schorzenia – zespołu Ashermana.

Średnia ocena: 12345 3,34/5 (głosów: 32).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki