Kiedy nie udaje się kolejny raz. Czy istnieje limit podejść do in vitro?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
gggg

Zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro to w przypadku wielu par ostateczność – kiedy wszystko inne zawiedzie to jedno może się udać. Ale kiedy nie wychodzi pierwszy, drugi raz… powstaje pytanie – ile razy można próbować? Do skutku? Tyle razy, na ile będzie nas stać? A może istnieje limit podejść do in vitro?

Metoda ostatniej szansy

In vitro bardzo często określane jest ostatnią deską ratunku dla niepłodnych par. Zwykle decyzja o zapłodnieniu pozaustrojowym pada, gdy wszelkie inne metody zawiodą (lub kiedy od początku wiadomo, że nie mają żadnych szans na powodzenie). Jednak fakt, że jest to tak zaawansowana, droga i wymagająca procedura wcale nie oznacza, że musi powieść się za pierwszym czy drugim razem. Ani, że musi powieść się kiedykolwiek. Tak – bywa, że in vitro po prostu się nie udaje. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że jedna z prób zakończy się sukcesem.

1111

Jaka jest skuteczność in vitro?

Ogólną skuteczność in vitro ocenia się na około 33% w pierwszym cyklu. Kolejne podejścia zwiększają ją do około 50%. Oczywiście są to bardzo ogólne i przybliżone dane – kliniki leczenia niepłodności dysponują własnymi wyliczeniami, na co zawsze warto zwracać uwagę. Jednak, jak widać, podchodząc do in vitro należy mieć świadomość, że może się nie udać.

Szanse na powodzenie in vitro zależą jednak od mnóstwa indywidualnych czynników. Jakich? Co ma w tym kontekście znaczenie?

 • wiek partnerów, a w szczególności kobiety – powyżej 35. roku życia skuteczność maleje;
 • rezerwa jajnikowa czyli AMH;
 • jakość nasienia;
 • długość leczenia niepłodności;
 • ilość wcześniejszych ciąż i poronień;
 • wszelkie dolegliwości, choroby, anomalie w budowie narządów płciowych;
 • wcześniejsze zabiegi i metody leczenia niepłodności.

Ile razy można podejść do in vitro?

A co, jeśli nie uda się pierwsze podejście do in vitro, drugie, kolejne…? Czy istnieje jakiś limit? Ile razy można podchodzić do in vitro, ile razy próbować? Przed takimi dylematami staje wiele par, kiedy kolejna procedura nie przynosi rezultatu. Nic dziwnego, w końcu to nie tylko ogromny koszt, ale także obciążenie psychiczne
i fizyczne – metoda wymagająca na absolutnie każdej płaszczyźnie.

Jasnej odpowiedzi na pytanie o to, ile razy można korzystać z in vitro nie ma. Nie ma żadnych wytycznych mówiących, przykładowo, że po trzech nieudanych próbach należy skończyć starania. Wszystko zależy od przypadku danej pary i jego specyfiki – wieku, schorzeń, przebiegu leczenia… Do in vitro zawsze kwalifikuje lekarz i to on może kolejną próbę rekomendować lub odradzać na podstawie swojej wiedzy i zdrowotnych wskazań albo też przeciwwskazań.

Niezależnie zaś od osądu specjalisty, mamy także kwestię kosztów oraz stanu psychicznego, gotowości do dalszej walki – badań, leczenia, całej procedury przeprowadzanej i przeżywanej od początku. Zawsze warto brać pod uwagę to, jak nieudana próba wpływa na stan psychiczny. Nie można też próbować
w nieskończoność. W pewnym momencie czy to względy medyczne czy psychiczne lub finansowe sprawią, że będzie trzeba zmierzyć się z pytaniem – jeśli nie in vitro, to co?

2222

Dlaczego się nie udało?

Jakie są powody nieudanych procedur in vitro?

 • zbyt niska jakość gamet – plemników i/lub komórek jajowych;
 • nieprawidłowa odpowiedź organizmu kobiety na stymulację hormonalną;
 • zmiany w macicy – endometrioza, mięśniaki, zrosty;
 • nawracające poronienia (same w sobie mogą mieć różne przyczyny);
 • problemy dotyczące implantacji zarodka – ich powodem mogą być m.in. problemy z endometrium, zmiany w macicy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia funkcji błony śluzowej macicy;
 • problemy na etapie hodowli zarodka;
 • problemy z zapłodnieniem.

Wiele spośród powyższych przyczyn można leczyć farmakologicznie lub zabiegowo, a w przypadku problemów ze stymulacją hormonalną – zastosować m.in. indywidualne podejście do dawek hormonów.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki