Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
Kobieta z gazetą na kolanach

Każda kobieta starająca się o dziecko chciałby wiedzieć jak najszybciej, czy ostatnia owulacja i ostatni stosunek były właśnie tymi, które dadzą nam upragnionego maluszka. Najlepiej, gdyby test ciążowy można było zrobić od razu albo na drugi dzień. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość i chwilę poczekać. Ale właściwie… ile dokładnie? Kiedy można wykonać pierwszy miarodajny test, a kiedy udać się do lekarza?

Jak przebiega zapłodnienie?

Aby zrozumieć dlaczego test ciążowy trzeba wykonać w konkretnym momencie, a nie wcześniej, należy wiedzieć co nie co o tym, w jaki sposób przebiega zapłodnienie w organizmie kobiety. Przede wszystkim, w czasie owulacji droga do jajowodu staje się o wiele bardziej przyjazna dla plemników, aby ułatwić im dotarcie do uwolnionego z jajnika jajeczka. Tylko te najlepsze – najsilniejsze i najszybsze „egzemplarze” dotrą do miejsca docelowego. Tylko jeden z nich wygra i połączy się z komórką jajową – z tego połączenia powstaje jedna, nowa komórka, która zaczyna swoją podróż do jamy macicy jednocześnie po drodze dzieląc się
i powiększając.

Blastocysta wydostaje się z jajowodu mniej więcej po trzech dniach. Zarodek zagnieżdża się w tylnej części ściany macicy, a w tym czasie zaczyna tworzyć się też powoli łożysko. To właśnie moment zagnieżdżenia, mniej więcej po tygodniu od zapłodnienia, jest uważany za faktyczny początek ciąży. W okolicach 11 dnia blastocysta jest już całkiem „wtopiona” w endometrium.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak widać, początek ciąży jest bardzo intensywny, choć kobieta zupełnie tego nie czuje. Pełne zagnieżdżenie zarodka następuje dopiero w okolicach 11 dnia po zapłodnieniu, więc robienie testu wcześniej nie ma zwyczajnie sensu. Dopiero po implantacji zarodka rozpoczyna się bowiem wydzielanie gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG), której obecność w moczu badana jest podczas „domowego” testu ciążowego lub laboratoryjnego testu z krwi czy moczu.

Przyjmuje się, że test będzie najbardziej miarodajny, jeśli przeprowadzimy go najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub np. dzień lub dwa dni po nim. Wtedy, jeśli faktycznie doszło do zapłodnienia, stężenie beta hCG będzie już na tyle wysokie, że wynik powinien okazać się prawidłowy. Zawsze warto test wykonać dla pewności dwa razy, z kilkudniowym odstępem.

Jak poprawnie wykonać test ciążowy?

Oprócz tego, „kiedy”, w przypadku testu ciążowego ważne jest też „jak”. Warto trzymać się wytycznych sugerowanych przez producenta, aby uzyskać wynik, któremu będzie można zaufać. Test najlepiej wykonać od razu po przebudzeniu i użyć do tego pierwszego, porannego moczu. Hormon hCG ma bowiem największe stężenie właśnie w godzinach rannych. Wieczorem, gdy po całym dniu mocz jest rozwodniony, test może pokazać wynik fałszywie negatywny.

Co jeszcze może poprawić wiarygodność testu? Z pewnością powstrzymanie się od nocnych wycieczek do toalety. Najlepiej nie oddawać moczu osiem godzin wcześniej i nie pić zbyt wiele przed snem. Test trzeba zrobić od razu po oddaniu moczu, maksymalnie do 15 minut. Należy też uważać, by nie zanieczyścić niczym jego próbki. Konieczne jest też dokładne trzymanie się instrukcji postępowania.

Rodzaje testów ciążowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów domowych testów ciążowych:

  • płytkowe – na płytkę nanosi się za pomocą pipety próbkę moczu,
  • paskowe – pasek zanurza się w moczu zebranym do sterylnego pojemnika,
  • strumieniowe – pasek trzyma się pod strumieniem moczu.

Kiedy do lekarza?

Wiemy już, kiedy wykonać test ciążowy. Jeśli wynik wyjdzie pozytywny i za pierwszym, i za drugim razem, kolejnym krokiem będzie wizyta u lekarza. Kiedy trzeba się do niego zgłosić? Okazuje się, że wcale nie od razu po teście! Na pierwszą wizytę trzeba nieco poczekać. Najlepiej co najmniej do szóstego tygodnia po zapłodnieniu. Jako standardowy termin uznaje się czas między 6. a 8. tygodniem. Wtedy dopiero można wykonać badanie USG, na którym widać już zarodek.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki