Kiedy dziecko po ciąży pozamacicznej?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
pozamaciczna1

Zajście w ciążę po uprzednim przeżyciu ciąży pozamacicznej jest możliwe, jednak chcąc rozpocząć starania od nowa należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak powód wystąpienia ciąży pozamacicznej czy… stan psychiczny.

Zajście w kolejną ciąże po przeżyciu ciąży pozamacicznej jest oczywiście możliwe, ale niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kiedy można już od nowa rozpocząć starania. Wszystko zależy m.in. od tego, jakie przyczyny doprowadziły do ciąży ektopowej czy w grę wchodziła interwencja chirurgiczna, np. usunięcie jajowodu, na jakim etapie nastąpiła diagnoza i wielu innych czynników. Moment ponowienia  starań należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Po zakończeniu ciąży ektopowej, należy bowiem w dalszym ciągu być pod jego opieką.

Starania po ciąży pozamacicznej

Jak wspomniano wyżej – są możliwe, jednak to, kiedy będzie można je zacząć, zależy od okoliczności każdego pojedynczego przypadku. Niezależnie od wszystkiego, zaraz po usunięciu ciąży ektopowej nie powinno się od razu  rozpoczynać starań. W każdym przypadku należy szukać przyczyny, gdyż jedna ciąża pozamaciczna zwiększa ryzyko kolejnych.

Wiele zależy także od tego, jak zaawansowana była ciąża ektopowa w momencie jej wykrycia i jakie środki były konieczne, by ją zakończyć. Jeśli była bardzo wczesna, miała zaledwie kilka tygodni, wystarczą leki. To najlepsze wyjście, ponieważ nie potrzebna jest wtedy interwencja chirurgiczna, a jajowody zostają „nienaruszone”.

Kiedy ciąża pozamaciczna zostaje wykryta późno, nawet po dwóch miesiącach – konieczny jest zabieg, ponieważ takie jej zaawansowanie grozi już pęknięciem jajowodu. Obecnie zwykle stosuje się metodę laparoskopową. Czasem, niestety, konieczne jest usunięcie jajowodu, co może utrudnić zajście w kolejną ciążę (owulacja będzie odbywała co drugi miesiąc). W zależności od tego, czy powód ciąży pozamacicznej jest znany, czy też nie i w jaki sposób sobie z nią poradzono, lekarz zaleci albo kolejne badania i diagnostykę (np. aby wyleczyć infekcję, która była powodem), albo odczekanie ze staraniami do momentu, gdy przywrócona zostanie regularna miesiączka.

kobiecy smutek

Badanie drożności jajowodów

Histerosalpingografia (HSG) to badanie rentgenowskie (z kontrastem) jajowodów i macicy  zalecane, by sprawdzić stan przydatków oraz błony śluzowej macicy, a także drożność jajowodów. Alternatywą dla HSG jest sonohisteriografia. Badania te pozwalają zobaczyć, czy np. istnieją zrosty, które mogły przyczynić się do wystąpienia ciąży pozamacicznej. Uwidacznia też różne zmiany w macicy, guzy czy niewydolność szyjki macicy.

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

Ciąża pozamaciczna, czyli ektopowa, to ciąża, podczas której zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy. W niemalże każdym przypadku (mówi się, że aż w 99%) jest to jajowód. Taka ciąża nie ma oczywiście szans na przetrwanie, jednak może być bardzo niebezpieczna, ponieważ, rozwijając się, może doprowadzić nawet do pęknięcia jajowodu i krwotoku wewnętrznego.

Jakie są jej przyczyny?

  • endometrioza ;
  • zrosty i blizny (tworzą się na skutek częstych stanów zapalnych czy infekcji, a także operacji);
  • częste zapalenia przydatków w przeszłości;
  • częste, niedoleczone, infekcje bakteryjne w organizmie.

Psychika też się liczy

Istnieje jeszcze jeden ważny wyznacznik tego, kiedy należy rozpocząć starania o dziecko po ciąży pozamacicznej, a jest to… stan psychiczny. Dla wielu kobiet ciąża ektopowa to tragiczne przeżycie, przez które na dłuższy czas chce się zapomnieć o następnej. Ze strachu, że wszystko się powtórzy. To całkiem zrozumiała reakcja, a procesu dochodzenia do siebie nie wolno przyspieszać, nie wolno zmuszać się do rozpoczęcia starań, kiedy „głowa” nie jest na to gotowa.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki