Katowice: Zarodki rosną pod okiem kamer jak w reality show. Ma to zwiększyć szansę na udaną ciążę

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
Podgląd metodą poklatkową zarodków na iPadzie  fot. Gyncetrum (3)

W jednej z katowickich klinik można podglądać rozwijające się zarodki jak w reality show. Wykorzystywany jest do tego… mający 114 lat patent na animację poklatkową.

W Katowicach zarodki powstałe w wyniku zapłodnienia in vitro rosną pod okiem kamery niczym bohaterowie reality show. Przez 24 godziny nieustannie robione są im zdjęcia, a obraz  w formie animacji poklatkowej wyświetlany jest na bieżąco na iPadach biologów monitorujących ich rozwój. W ten sposób, śledząc każdy etap rozwoju, specjaliści są w stanie wychwycić zarodek, który będzie miał największą szansę na rozwój w łonie matki. To pionierska metoda, która do polski trafiła ze Szwecji.

Big Brother dla zarodków?

Nawet 300 zdjęć na dobę mają robione zarodki, rozwijające się w specjalnym inkubatorze w katowickiej klinice Gyncentrum. Wszystko po to, aby zwiększyć szansę na ciążę z in vitro. Zarodkom przez całą dobę, co kilka minut robione jest zdjęcie. Cała ich seria układa się w poklatkową animację, którą na swoim iPadzie obserwuje biolog. W ten sposób specjaliści są w stanie nieustannie śledzić każdy etap rozwoju zarodka, a co za tym idzie w momencie jego transferu do łona matki, wybrać ten, który będzie miał największe szanse rozwoju.

- Podglądając zarodki przez 24 godziny non stop możemy obserwować ich rozwój na różnych etapach, wybierając ten, który będzie miał największe szanse rozwoju. Co więcej możemy prześledzić ich wzrost wstecz, wychwytując nawet najdrobniejsze anomalie mogące mieć wpływ na powodzenie ciąży – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka, kierownik laboratorium katowickiej Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum.

- Co bardzo ważne nie musimy wyjmować zarodków z inkubatorów. Przebywają one cały czas w warunkach, zbliżonych do tych, jakie panują w łonie matki, nie są narażane przez to na działania czynników zewnętrznych, na przykład zmian temperatury – dodaje.

Innowacja dla lepszej oceny

Z innowacyjnego rozwiązania, korzysta dziś nieco ponad 10 proc. największych klinik leczenia niepłodności na świecie, m.in. ośrodki w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii, a także kilka ośrodków w Polsce. Przyszłość metody jest jednak bardzo obiecująca – podkreślają naukowcy.

Jak pokazują badania opublikowane podczas tegorocznego kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) właściwa ocena jakości zarodka zwiększa znacząco powodzenie ciąży będącej efektem in vitro. Naukowcy z  Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania zestawili ze sobą 2 grupy kobiet, z czego u jednych rozwijały się zarodki wybrane dzięki monitoringowi, a w drugiej grupie metodą tradycyjnego wyboru. W pierwszym przypadku transfer zakończył się ciążą aż u 54 proc. kobiet, w drugim w 34 proc. przypadków.

- Oglądając film stworzony z setek zdjęć, możemy zaobserwować najważniejsze etapy rozwoju embrionu, których do tej pory nie mieliśmy okazji prześledzić. Możemy np. ocenić, jak długo trwało podzielenie się zapłodnionego jaja na dwie, trzy, cztery komórki. To tempo ma wpływ na dalszy rozwój zarodka, a co za tym idzie sukces ciąży. Co więcej, możemy dokonywać wyboru zarodków na różnych etapach rozwoju, obserwując pierwsze niepokojące zmiany i anomalie. Mamy więc pełny obraz rozwoju, coś co było do tej pory niemożliwe – przekonuje dr Sierka.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki