Jakie są powikłania i zagrożenia po łyżeczkowaniu?

dodany: autor: Paulina Wójtowicz Komentarze 0
miscarriage_signs-(1).jpg.aspx

Łyżeczkowanie to zabieg oczyszczania jamy macicy z pozostałości po niecałkowitym poronieniu bądź niewydalonych fragmentów łożyska. Choć jest wykonywany przez lekarzy stosunkowo często, zdarza się, że kobiety odczuwają po nim przykre dolegliwości, które utrzymują się dłużej niż stanowi o tym norma. Jakie to powikłania? Z jakimi zagrożeniami wiąże się abrazja?

Łyżeczkowanie jamy macicy

Abrazja, czyli łyżeczkowanie jamy bądź szyjki macicy, jest rutynowym zabiegiem po poronieniu niecałkowitym. Niewydalone tkanki płodu nie mogą pozostać w narządzie rodnym kobiety, ponieważ mogłyby wywołać groźną dla jej życia infekcję, dlatego konieczne jest ich usunięcie. Ale zabieg ten wykonywany jest także w kilku innych przypadkach, m.in. gdy kobieta skarży się na nieregularne, obfite krwawienia, gdy zdiagnozowano u niej ciążę pozamaciczną lub krwiaki macicy, a także w sytuacji, gdy podczas ostatniej fazy porodu nie wydali całego łożyska. Zabieg łyżeczkowania polega na zeskrobaniu błony śluzowej macicy i, w przypadku, gdy procedura ta ma cel diagnostyczny, poddaniu jej badaniu histopatologicznemu. Wykonywany jest pod znieczuleniem, w ciągu zaledwie kilku minut i nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu. Regeneracja uszkodzonego endometrium zajmuje kilka dni.

Powikłania po zabiegu

Niektóre powikłania po łyżeczkowaniu mogą wynikać z nadmiernej interwencji w obrębie endometrium. Ich sygnałem mogą być m.in. przedłużające się, bolesne krwawienia po zabiegu.

Niewielkie krwawienie bądź plamienie po łyżeczkowaniu nie jest niczym niezwykłym. Jest to naturalna reakcja organizmu i sposób, w jaki błona śluzowa regeneruje się po interwencji medycznej. Warto jednak obserwować objawy, by podnieść alarm, gdy dzieje się coś złego. Sygnałem kłopotów są najczęściej przedłużające się, obfite krwawienia, czasem bóle w podbrzuszu. Takie dolegliwości mogą być konsekwencją niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu. Zdarza się bowiem, że szyjka macicy, która otwiera drogę do jamy tego narządu, zostaje rozszerzona zbyt szybko bądź zbyt głęboko. Skutkiem takiego może być niekompletne zamknięcie kanału szyjki macicy, co zwiększa ryzyko niewydolności szyjki macicy u kobiet planujących kolejną ciążę. Niebezpieczeństwo grozi w tym wypadku także kobietom starszym – możliwość wystąpienia krwotoku z tętnicy macicznej lub rozerwanie szyjki macicy może skutkować nawet koniecznością usunięcia macicy.

Zespół Ashermana

Jednym z najpoważniejszych powikłań łyżeczkowania jest zespół Ashermana. To rzadkie schorzenie objawia się przede wszystkim problemami na tle ginekologicznym: niepłodnością wtórną, poronieniami nawykowymi, a także skąpymi menstruacjami lub (w zaawansowanym stadium) całkowitym zahamowaniem miesiączkowania. Zespół Ashermana powstaje na skutek nadmiernej interwencji w obrębie endometrium, w wyniku czego powstają połączenia tkankowe w postaci zrostów, zamykające światło trzonu macicy. Niestety, większości przypadków choroby nie można przewidzieć, ani im zapobiec. Leczenie zespołu Ashermana polega na precyzyjnym usunięciu zrostów podczas histeroskopii.

Średnia ocena: 12345 2,61/5 (głosów: 28).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki