Jak zadbać o przyszłą płodność dziecka?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
płodność dziecka

Przykładamy się do dbania o zdrowie dziecka, ponieważ wiemy, że nawyki z najmłodszych lat zaprocentują w przyszłości. Jednak mało kto zastanawia się na tym, co można zrobić dla… przyszłej płodności naszej pociechy. A problem niepłodności, według wszelkich przewidywań, będzie się tylko pogłębiał.

Dbać o płodność… dziecka?

Każdy rodzic chce dać swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość, zainwestować w jego zdrowie, rozwój i maksymalizować szanse na to, że solidny kapitał z dzieciństwa zaprocentuje w dorosłości. Dotyczy to przede wszystkim zdrowia, dlatego bacznie kontrolujemy dietę malucha, badamy go, szczepimy, zachęcamy do aktywności, zapewniamy możliwości do uprawiania sportu.

Warto pamiętać, że płodność jest też jednym z elementów szeroko pojętego zdrowia i warto mieć ją na uwadze już na wczesnym etapie życia pociechy. Obecnie częściej mówi się o tym i alarmuje, że coraz więcej i więcej par ma i będzie miało kłopoty z poczęciem. W teorii jest to problem, który kiedyś może dotknąć nasze dziecko. Choć wydaje nam się to perspektywą tak odległą, że aż mało realną, warto zastanowić się w jaki sposób już teraz możemy zadbać o przyszłą płodność dziecka. Tym bardziej, że nie jest to trudne, bo wiele działań podejmowanych przez rodziców: jak dbałość o dietę i ruch czy wpajanie nawyku okresowych badań będzie miało pozytywny wpływ na ten aspekt.

Co można zrobić dla przyszłej płodności dziecka?

Zdrowa dieta i aktywność

Zdrowa dieta i waga są czynnikami mającymi duże znaczenie jeśli chodzi o płodność. Nadwaga i otyłość, tak samo jak niedowaga, to czynniki bardzo negatywnie na nią wpływające. Aktywność fizyczna to również coś niezwykle korzystnego dla kondycji, zdrowia i płodności. Wpajanie maluchowi zamiłowania do zabaw na powietrzu, spacerów, wycieczek, sportu jest działaniem w dobrym kierunku.

Nawyk okresowych badań

Coś, co warto zrobić dla dziecka, to dawanie przykładu i podkreślanie ważności badań okresowych. Nie chodzi tylko o regularnie wykonywaną morfologię i inne podstawowe badania profilaktyczne, ale też choćby, w przypadku dziewczynek, o regularne wizyty u ginekologa. Nie da się przecenić wagi takiego nawyku – okresowe kontrolowanie piersi, USG, cytologia – powinny być dla każdej kobiety czymś absolutnie naturalnym.
płodność dziecka 2

Nie przegrzewamy jąder

Jednym z czynników mogących negatywnie wpływać na męską płodność jest przegrzewanie jąder. Podwyższona temperatura nie służy procesowi powstawania plemników. Czego więc unikać? Trzymania laptopa na kolanach, telefonu w przedniej kieszeni spodni, długich i częstych gorących kąpieli w wannie, noszenia obcisłej bielizny. Warto podkreślić, że czynniki te mają negatywny wpływ jeśli zdarzają się często, są długotrwałe i regularne.

Kwestia psychiki

Kwestia psychiki jest także ważna w kontekście płodności i seksualności. Z dzieckiem w pewnym wieku warto rozmawiać otwarcie, szczerze i bez uprzedzeń na takie tematy. Nie może ich kojarzyć z czymś złym, nieczystym czy zakazanym. To może odbić się negatywnie na późniejszym życiu seksualnym.

płodność dziecka 3

Choroby dziecięce a płodność

Z dziecięcych chorób tą, która potencjalnie może wywołać w przyszłości problemy z płodnością jest przede wszystkim świnka. To choroba wirusowa, na którą najczęściej zapadają dzieci w wieku szkolnym (ale, co istotne, można na nią chorować więcej niż raz w życiu). Jednym z jej powikłań jest świnkowe zapalenie jąder, które może prowadzić do problemów z płodnością, a w najbardziej skrajnych przypadkach – do bezpłodności. Co ważne, powikłanie to występuje u panów chorujących już po okresie dojrzewania i zdarza się w około 20-30% przypadków. To, co możemy zrobić to oczywiście zaszczepienie dziecka. Dostępna jest szczepionka skojarzona przeciwko śwince, różyczce i odrze – widnieje ona w kalendarzu szczepień obowiązkowych.

Różyczka potencjalnie również może mieć negatywne skutki dla płodności, jednak zapalenie jąder, będące możliwym powikłaniem tej choroby i przyczyną niepłodności, zdarza się niezwykle rzadko.

Edukacja o infekcjach intymnych

Z problemami z płodnością mogą być związane m.in. infekcje i stany zapalne w obrębie narządów rozrodczych, w szczególności chlamydioza czy rzeżączka – choroby przenoszone drogą płciową. W pewnym wieku warto porozmawiać z dziećmi o tego typu chorobach, czulić na ich możliwe objawy, nauczyć sposobów zapobiegania i wyjaśnić konieczność leczenia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki