Jak z wiekiem zmienia się płodność mężczyzny?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
starszy mężczyzna

Tykający zegar biologiczny kojarzy się niemal wyłącznie z kobiecą płodnością. To nad kobietami wisi widmo zmniejszonej rezerwy jajnikowej i zmniejszającą się nieuchronnie z wiekiem zdolnością do płodzenia dzieci. Mężczyzn stereotypowo uważa się za płodnych całe życie. Ich nie dotyczy uciekający czas płodności. Czy aby na pewno?

Tik, tak… także dla Panów

To nie prawda, że mężczyzna jest, w odróżnieniu od kobiety, tak samo płodny przez całe życie. Faktycznie, u kobiet menopauza przynosi kres płodności, natomiast mężczyźni są zdolni do wytrysku, a co za tym idzie – zapłodnienia, przez całe życie. Jednak liczy się nie tylko zdolność do produkcji plemników, ale także jakość nasienia i samych „małych pływaków”.

Przez bardzo długi czas męska płodność była tematem enigmatycznym, nie było wielu metod diagnozowania niepłodności u Panów i metod jej leczenia. Przyjmowało się, że w zdecydowanej większości przypadków to po stronie kobiety leżą problemy z poczęciem. Obecnie szacuje się, że w jednej trzeciej przypadków źródłem są zaburzenia kobiece, w jednej trzeciej – męskie, a pozostała jedna trzecia to te sytuacje, w których nie sposób dojść do źródła problemu.

Kiedy wystąpią problemy ze spłodzeniem dziecka, których przyczyna nie jest znana, pierwszy powinien zbadać się partner. Diagnostyka męskiej niepłodności jest szybsza i tańsza niż brnięcie przez diagnostykę kobiecą. Tak więc w tym wypadku – Panowie przodem.

Co zmienia się z wiekiem?

Męska płodność maleje oczywiście z wiekiem, choć faktycznie plemniki są zdolne do zapłodnienia prawidłowo funkcjonującej komórki jajowej przez całe życie mężczyzny. Po czterdziestym roku życia następuje jednak zauważalny spadek płodności. Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy:

  • Przede wszystkim – malejąca ilość plemników w nasieniu.
  • Pogarszająca się jakość plemników – jednak ta kwestia jest zależna w dużej mierze od stylu życia, używek, odżywiania itp.

W próbce nasienia dwudziestolatka będzie z pewnością znacznie więcej plemników niż w takiej samej ilości ejakulatu Pana, który przekroczył czterdziesty rok życia.

Starszy mężczyzna – większe ryzyko poronienia?

Ciekawe badania wykonali lekarze z francuskiego Instytutu Badań Medycznych. Wykazali, na podstawie badanej grupy, że jeśli partner ma więcej niż 35 lat, występuje większe ryzyko poronienia u partnerki. Ma to związek z pogorszeniem jakości nasienia (co ciekawe, wiek partnerki nie miał wpływu na wynik). W badaniu uczestniczyło 12 tysięcy par, które leczyły się w jednej z paryskich klinik leczenia niepłodności.

To ważny sygnał, ponieważ do tej pory nie przywiązywano aż takiej wagi nie tyle do męskiej niepłodności i jej przyczyn, co do problemów z zajściem w ciążę w kontekście wieku partnera. Rozważano prawie wyłącznie wiek matki. Tymczasem okazuje się, że wiek ojca ma również niebagatelne znaczenie. Można wysnuć wobec tego bardzo prosty wniosek – mężczyźni powinni zostać ojcami zanim skończą 40-45 lat.

Płodność zależy nie tylko od wieku

Na męską płodność, oprócz wieku, wpływ ma także styl życia. Często jedno związane jest z drugim i wzajemnie się wzmacnia. Z wiekiem może spadać zapał do uprawiania sportu, nie ma już tyle czasu na zdrowe odżywianie, zwiększa się stres…

Co między innymi wpływa negatywnie na męską płodność?

  • Nieprawidłowa waga – nadwaga, otyłość, niedowaga. Wiążą się najczęściej z zaburzeniami hormonalnymi, które przeszkadzają płodności.
  • Przegrzewanie jąder. Długotrwała praca siedząca, noszenie zbyt ciasnej bielizny, częste wizyty w saunach i gorące kąpiele nie są wskazane biorąc pod uwagę proces produkcji plemników.
  • Stres. Co ciekawe, może obniżać jakość nasienia.
  • Palenie papierosów. Wiele badań wskazuje, że ma to bardzo zły wpływ na plemniki, szczególnie jeśli mężczyzna pali dużo – paczkę lub więcej dziennie.
  • Nadmiar alkoholu. Niektóre badania wskazują, że może szkodzić pośrednio, przez upośledzanie funkcjonowania  innych organów.
  • Zła dieta. Niedobrze, jeśli brak w niej składników mających dobroczynny wpływ na płodność, jak witaminy C, witamin z grupy B, cynku, antyoksydantów.

Płodność mężczyzny nie zależy tylko od wieku, ale też od pory roku (w zimie plemników jest więcej, a w lecie – mniej), czy pory dnia (rankiem jest ich więcej).

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki