Jak wygląda poród w domu?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
noworodek

Każda kobieta decyduje osobiście, gdzie chce urodzić swoje dziecko. Dotyczy to zarówno konkretnej placówki szpitalnej, jak i faktu, czy poród odbędzie się w szpitalu czy też poza nim. Pytanie, jak wygląda poród w domu?

To, że każda kobieta może zdecydować się na poród w domu to jedno (mówią o tym wyraźnie obowiązujące standardy okołoporodowe). Drugim jest fakt, że nie wszystkie ciężarne są „predysponowane” do podobnego wyboru.  Jak wiadomo, tego rodzaju poród niesie ze sobą nieco więcej zagrożeń, niż jego odpowiednik w szpitalu – by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia do minimum ciąża musi przebiegać prawidłowo, wyniki badań muszą być prawidłowe (chodzi także o stan zdrowia przyszłej mamy – kobieta nie może być chora, przeziębiona), dziecko musi być ułożone główkowo, a poród przebiegać w terminie (po 37. tygodniu). Jeżeli wymienione warunki są spełnione, wówczas należy zadbać o poniższe – równie ważne i konieczne do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa:

świadoma decyzja matki

Przede wszystkim decyzja ta nie powinna być podyktowana lękiem przed szpitalem, wynikającym np. ze złych doświadczeń przyszłej mamy z służbą zdrowia. Wówczas poród w domu jest przez kobietę traktowany jako wyjście zastępcze, mniejsze zło, wybór podjęty niejako z braku wyboru. Kobieta, która chce rodzić w domu powinna być w pełni świadoma wiążących się z tym zagrożeń i niebezpieczeństw, ale jednocześnie przekonana, że decyzja ta będzie lepsza zarówno dla niej, jak i jej dziecka. Kobieta musi być pewna, że to właśnie tutaj będzie się czuła najbezpieczniej, że to miejsce da jej poczucie komfortu, pozwoli w pełni skupić się na tym, by pomóc swojemu dziecku przyjść na świat. Wymóg ten to nie żadna fanaberia – brak przekonania o bezpieczeństwie wybranego rozwiązania i wiary w możliwość samodzielnego urodzenia dziecka poza placówką szpitala może być istotną przyczyną zahamowania akcji porodowej!

odpowiednie przygotowanie merytoryczne 

Wiara czyni cuda – to ponoć prawda, ale w przypadku porodu domowego niestety nie wystarczy. Poza nią konieczne jest solidne przygotowanie merytoryczne – rzetelna wiedza o tym, jak poród przebiega, co dzieje się w jego poszczególnych etapach,  jakie pozycje są najbezpieczniejsze, jak oddychać czy jak przeć. Fizjologia porodu to temat niezwykle złożony, dlatego przyszła mama pragnąca rodzić w domu powinna go rozłożyć – na przysłowiowe czynniki pierwsze. Dobrym pomysłem będzie uczestnictwo wraz z partnerem w zajęciach szkoły rodzenia oraz nawiązanie kontaktu z kobietami, które mają już za sobą podobne doświadczenie. Przygotowanie merytoryczne to jedno. Konieczne jest także przygotowanie do porodu swojego organizmu – zadbanie o dobrą kondycję i stan zdrowia. Konieczna jest m.in. odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta. Do porodu powinna się też przygotować osoba, która będzie towarzyszyć rodzącej – nie ważne, czy będzie to partner, mama czy przyjaciółka.

odpowiednie warunki

Wbrew przekonaniu wcale nie jest tak, że poród domowy wymaga zwinięcia dywanów oraz wyłożenia całego mieszkania folią malarską i prześcieradłami. Przy przebiegającym prawidłowo porodzie wystarczą duże chłonne ręczniki, tetrowe pieluchy, ręczniki papierowe i podkłady medyczne. Ponadto trzeba wyposażyć się w:

  • miskę na łożysko;
  • duże podpaski poporodowe;
  • jednorazowe siateczkowe majtki;
  • ligninę;
  • jałowe gaziki;
  • termofor z gorącą wodą;
  • farelkę – do szybkiego dogrzania pomieszczenia w razie potrzeby.

Można rozważyć także kupienie/wypożyczenie piłki do ćwiczeń i worka sako.

O konieczny sprzęt medyczny czy ewentualne lekarstwa dba położna. To właśnie z nią warto dokładnie omówić kwestie związane z potrzebnym do porodu wyposażeniem – być może będzie miała jakieś dodatkowe sugestie?

asysta doświadczonej położnej

„Elementem” koniecznym domowego porodu jest obecność położnej – doświadczonej, wykwalifikowanej, najlepiej takiej, która przyjmowała już porody poza placówką szpitala. Taka osoba potrafi przewidzieć odpowiednio wcześnie wiele nieprawidłowości i w stosownym czasie zdecydować o konieczności transportu mamy do szpitala. Jak znaleźć taką osobę? Warto poszukać w instytucjach promujących porody naturalne oraz na forach internetowych, skupiających osoby zainteresowane tym tematem. Nie najlepszym pomysłem jest przekonywanie do pomocy położnej, która nie ma za sobą podobnych doświadczeń, a co więcej – nie jest przekonana do idei porodu domowego. Ewentualne wątpliwości osoby, która ma przecież zapewniać bezpieczeństwo i komfort rodzącej mogą co najwyżej dołożyć obaw przyszłej mamie, a tym samym – niepotrzebnie wydłużyć akcję porodową. Przyszła mama powinna skontaktować się z położną w momencie, kiedy nabierze podejrzeń, że poród właśnie się rozpoczyna. Po przybyciu do domu bada ona kobietę w celu stwierdzenia zaawansowanie porodu. Jeżeli nic nie wzbudza jej niepokoju, następuje decyzja o ukończeniu porodu w warunkach domowych. Położna od czasu do czasu słucha serca płodu oraz wykonuje badanie. Poza tym wspiera przyszłą mamę, podtrzymuje na duchu, informuje o tym, co się dzieje, podpowiada pozycje czy techniki oddychania. W czasie porodu domowego bardzo rzadko stosuje się nacięcie krocza, ponieważ poród w pozycji wertykalnej stwarza mniejsze zagrożenie pęknięcia.

możliwość szybkiego transportu do szpitala położniczego

Po urodzeniu się dziecka położna bada maleństwo, ocenia stan jego i mamy (krocza, pochwy i szyjki macicy), dba o to, by zapewnić malcowi odpowiednią temperaturę. Czasami jednak stan dziecka lub mamy nie jest zadowalający – wówczas konieczny jest błyskawiczny transport do szpitala. Możliwość takiego transportu musi być zapewniona jak najszybciej – w domu musi być osoba kierująca pojazdem oraz sprawny samochód dostępny w każdej chwili (konieczność transportu do szpitala może wyniknąć jeszcze w czasie porodu). Dlatego właśnie, przygotowując się do porodu domowego przyszła mama musi pamiętać o spakowaniu torby szpitalnej – świadomość, że jest gotowa na taką ewentualność doda jej pewności siebie i zwiększy poczucie komfortu.

——

Nim zdecydujemy się na poród domowy pamiętajmy o jednym: akcja porodowa to proces niezwykle dynamiczny, spontaniczny – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy ta biegnąca prawidłowo nie skręci nagle z wyznaczonej ścieżki, niosąc ze sobą zagrożenie dla życia lub zdrowia matki czy dziecka. Dlatego tak ważne jest, by przyszłej mamie towarzyszyła doświadczona, dobrze przygotowana położna oraz przekonanie, że poród w domu to najlepsze, co może zaoferować sobie samej i swojemu dziecku.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki