Jak wygląda laboratorium in vitro od środka? [ZOBACZ FILM]

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
fot. Gyncentrum (1)

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wyglądają laboratoria, w których ma miejsce zapłodnienie in vitro, teraz jest okazja, żeby je zobaczyć. Jedna z katowickich klinik leczenia niepłodności, nakręciła film, w którym pokazuje pracę w laboratorium. Można tam zobaczyć zarówno pracownię andrologiczną, w której badane są plemniki, jak również pracownię embriologiczną, gdzie zapładnia się komórki jajowe i hoduje embriony w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w ciele kobiety.

Do laboratorium, w którym wykonuje się zapłodnienie in vitro, rzadko, kiedy wpuszczane są kamery, poza tymi, które całodobowo śledzą rozwój zarodków (technologia PrimoVision). Teraz jednak nadarzyła się dodatkowa okazja. Katowicka Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum zdecydowała się pokazać „od kuchni”, jak wygląda miejsce, w którym wykonywane są wysoko specjalistyczne zabiegi dedykowane pacjentom borykającym się z problemami płodności.

- Chcieliśmy pokazać jak złożonym i wieloetapowym procesem jest zapłodnienie in vitro, a także poprzedzające je badanie niepłodności. W laboratorium andrologicznym analizowane są plemniki, które posłużą do zapłodnienia. W tym miejscu dokonujemy oceny ich ruchliwości – pilnie bacząc, dokąd i jak płyną. Badając męską płodność przyglądamy się pod mikroskopami budowie męskich komórek rozrodczych i zwykle trafnie diagnozujemy problem. Wykorzystujemy do tego m.in. komputerowy analizator nasienia SCA. Oceniamy fitness męskich komórek rozrodczych jako takich, a nawet zmiany w DNA – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka, Kierownik Laboratorium ds. Badań Klinicznych w Gyncentrum. Androlodzy w ciekłym azocie przechowują również nasienie, „na później”.

- Z kolei w laboratorium embriologiczym, pod mikroskopem i w szkle wykonywane są zabiegi zapłodnienia, które wyręczają w wielu przypadkach matkę naturę w promowaniu tworzenia zarodków i finalnie – pomocy stęsknionym dziecka pacjentom. Tutaj także przechowuje się, w specjalnych pożywkach uzyskiwane zarodki, które zostają później umieszczone po transferze w ciele przyszłej mamy. W naszym laboratorium odtwarzamy, na ile to możliwe, warunki, które panują w macicy pacjentki. Dbamy o ciemność, czystość, ciepło, odpowiednią jakość powietrza, specjalne warunki wilgotnościowe i dedykowane odżywki – smakołyki dla embrionów . Tak czy owak, my embriolodzy i nasi lekarze tylko pomagamy pacjentom w części laboratoryjnej i klinicznej. Pozyskujemy wyprodukowane przez pacjentkę komórki rozrodcze (oocyty), łączymy je z plemnikami, hodujemy zarodki i transferujemy je do ciała pacjentki – objaśnia zawiłości procedur specjalista.

Laboratorium Gyncentrum jest jednym z najbardziej innowacyjnych laboratoriów w Polsce. Wykonuje się w nim zapłodnienia pozaustrojowe metodami – klasycznego in vitro (IVF) oraz ICSI jak i najnowocześniejszego dziś sposobu łączenia jaja z plemnikiem – technologii IMSI. Ta ostatnia metoda wspomaganego rozrodu polega na uprzedniej ocenie jakości plemnika i wyborze do zapłodnienia tego najlepszego, który podawany jest bezpośrednio do wnętrza komórki jajowej. Wszystko po to, aby zwiększyć sukces procedur in vitro oraz ciąż. Oczkiem w głowie Kierownika laboratorium są statystyki i kontrola jakości pracy. Klinika szczyci się swoimi osiągnięciami z tego zakresu, stale podnosząc kolejne progi skuteczności zapłodnień i hodowli blastocyst – docelowego stadium rozwoju zarodka w laboratorium.

Oprócz tego laboratorium zajmuje się także kriokonserwacją komórek rozrodczych, zarówno męskich i żeńskich, czyli długotrwałym przechowywaniem materiału biologicznego. – Z rozwiązania tego  skorzystać mogą np. osoby z problemami nowotworowymi, które chciałyby zachować swoje gamety. W temperaturze -196 st. C mrożone są dziś zarodki i oocyty w ciekłym azocie, a także plemniki – wyjaśnia specjalista Gyncentrum.

Link do wideo: www.youtube.com/watch?v=B4FoNdzH7G0

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki