Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Pacjent u lekarza

To już pewne – jesteście gotowi podjąć walkę z niepłodnością. Najtrudniejsza decyzja za wami, ale kolejne też nie będą należały do łatwych. Jak wybrać najlepszą klinikę? Czym się kierować, a na co nie zwracać uwagi? Które placówki brać pod uwagę, a których nie? I czy miejsce naprawdę ma znaczenie?

W Polsce jest ich kilkadziesiąt. Każda opracowuje własne raporty, każda chwali się najlepszym sprzętem, najlepiej wykwalifikowanymi pracownikami, a przede wszystkim – dobrymi wynikami i szczęśliwymi pacjentami. Odwiedzenie strony internetowej kliniki na pewno więc nie wystarczy – w każdym razie nie powinno być ostatecznym kryterium wyboru placówki. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Skuteczność – kryterium kluczowe

To oczywiste, że przy wyborze kliniki największe znaczenie ma dla nas jej skuteczność w leczeniu. Zadbajmy jednak o to, by informacje o skuteczności były rzetelne i sprawdzone. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić, czy kilnika raportuje do ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology). Jeśli tak, możemy mieć pewność, że zna i respektuje europejskie standardy, a osiągnięte wyniki dotyczące skuteczności leczenia raportuje na zewnątrz. Wewnętrzne wyniki klinik nie zawsze są miarodajne – można je przedstawić na kilka sposobów, a to utrudnia porównywanie skuteczności placówek. Specjaliści radzą też, by z pewną dozą ostrożności podejść do publikowanych na stronach klinik wyników, dotyczących ciąż – jak zauważają, nie mamy pewności, czy dotyczą one ciąż potwierdzonych badaniem krwi bądź klinicznie, a to ma zasadnicze znaczenie.

Doświadczenie – decyduje o zaufaniu

Szukamy placówki, która pomoże nam w staraniach o dziecko. Za tym miejscem stoją ludzie – postarajmy się ich poznać. Obejrzyjmy wizytówki i profile lekarzy dostępne na stronie www, zapoznajmy się z ich wykształceniem i doświadczeniem, dostępnymi certyfikatami, zastanówmy się, czy będziemy w stanie im zaufać. Poczytajmy opinie w internecie – pamiętajmy jednak, że te często bywają bardzo emocjonalne – zwłaszcza w takiej dziedzinie, jak omawiana – podejdźmy do nich z dystansem. Specjaliści zalecają też, by sprawdzić, czy w zespole znajdziemy psychologa – podobno to jeden z wyznaczników profesjonalizmu kliniki. Europejskie standardy mówią, że wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności może znacząco zwiększyć szansę na ciążę. Warto również sprawdzić, czy sama klinika też posiada dodatkowe certyfikaty, jak chociażby ISO. Renoma placówki zapewni tak potrzebne poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Cena – zwykle gra rolę

Wbrew powiedzeniu – zazwyczaj gra rolę. Często kluczową. Jeśli musicie planować bieżące wydatki, sprawdźcie koszty leczenia w danej klinice, bo warto wiedzieć, że ceny zabiegów różnią się w zależności od ośrodków, a często także od miast. Niektóre kliniki udostępniają cenniki na swoich stronach internetowych, inne zachęcają do telefonicznego kontaktu w tym celu. Zauważmy jednak, że cennik powinien być jawny, a koszty procesu leczenia jasne i przejrzyste dla pacjentów.  To oczywiste, że ostateczna cena będzie różna w zależności od danego pacjenta (liczba zabiegów, rodzaj stosowanych leków), ale chodzi o przynajmniej wstępne oszacowanie kosztów, na które pacjent musi przygotować się z wyprzedzeniem. Zwróćmy też uwagę na to, co dokładnie oferuje dana klinika – niektóre proponują kompleksową ofertę leczenia, inne wykonują tylko część usług. Czym dokładnie jesteśmy zainteresowani?

Odległość – nie zawsze tak daleko

To oczywiste, że na początek będziemy rozważać placówki zlokalizowane „bliżej niż dalej”. Leczenie niepłodności to proces – nieraz naprawdę długi i wymagający wielokrotnych wizyt, dlatego nic dziwnego, że klinikę zlokalizowaną na drugim końcu Polski weźmiemy pod uwagę nieco później niż tę, do której dojazd nie stanowi dla nas tzw. wyprawy. Argument odległości oczywiście jest ważny, ale nie powinien być decydujący. Czasami bywa tak, że duże ośrodki współpracują z mniejszymi gabinetami, które zlokalizowane są w innych miastach – warto się zorientować, czy interesująca nas klinika nie oferuje podobnej możliwości.

——

Jedne kliniki przekonują długim doświadczeniem, inne chwalą się wysokimi kwalifikacjami zespołu czy dostępnością najnowszych procedur. Zanim zdecydujecie się na wybór tej jedynej sprawdźcie, czy oferuje wszystko, czego potrzebujecie i czego wymagacie.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki