Jak wesprzeć swoją przyjaciółkę, która ma problemy z płodnością i zajściem w ciążę?

dodany: autor: Marta Czajka Komentarze 2
aaa

Wszystko zaczyna się bardzo naturalnie – w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że nadszedł  już czas, by pojawiły się dzieci. Odstawiają środki antykoncepcyjne i zabierają się do realizacji planu. Mijają miesiące, a efektów starań nie widać – zaczynają się niepokoić. Szczególnie kobiety bardzo mocno przeżywają niepowodzenia – pojawia się wstyd, niepewność, strach. W końcu szczera rozmowa o problemach z najlepszą przyjaciółką …

Anonimowo czy twarzą w twarz

Według statystyk niepłodnością dotkniętych jest około 2,5 miliona kobiet i mężczyzn w Polsce. Nie stanowi więc wcale problemu marginalnego – wręcz, jak twierdzą specjaliści, w przyszłości będzie ona dotyczyć coraz większej ilości ludzi. O problemach z płodnością zaczęto coraz częściej mówić, pisać, debatować. Fora internetowe na portalach kobiecych aż huczą od tematów związanych z niepłodnością. Ale czy to oznacza, że nauczyliśmy się bez obaw rozmawiać o tym problemie? Czy to znaczy, że potrafimy słuchać i wspierać innych w walce o upragnione dzieci?

Niekoniecznie. Okazuje się, że tak otwarcie potrafimy rozmawiać o niepłodności tylko wtedy, gdy jesteśmy anonimowi. W relacjach z najbliższymi osobami, z którymi stajemy „twarzą w twarz”, często nie potrafimy pomóc, wesprzeć. Udajemy, że problemu nie widzimy, a temat niepłodności wciąż pozostaje w sferze tabu…  A przecież osoby przeżywające kolejne wzloty i upadki, związane ze staraniami o dziecko, potrzebują nie tylko właściwej terapii, ale przede wszystkim wsparcia najbliższego otoczenia. Wsparcia, które może przybierać różne postacie – od zwykłego, milczącego  trzymania za rękę podczas porannej kawy, przez wspólnie przepłakane wieczory po kolejnej wizycie u specjalisty, aż po pomoc finansową, motywowanie do działania i pomoc w, chwilowym choć, oderwaniu się od stresów.

Po prostu bądź

Bardzo często problemy z płodnością powodują pojawienie się poczucia winy, bezsilności, osamotnienia i wstydu. Pary, którym mimo prób nie udaje się powić potomstwa niechętnie rozmawiają na ten temat z rodziną. Dużo częściej zwracają się po wsparcie i radę do przyjaciół.

Moja rodzina nie ma pojęcia o tym, co się dzieje. To było za trudne. I byłoby zrzuceniem problemów na ich barki. Do tego bałam się słów typu – że przez mojego partnera życie sobie marnuję, bo on jest bezpłodny – pisze internautka. – Chciałam uniknąć ciągłego dopytywania, co się dzieje, jakie są wyniki. Nie miałam siły i tak dużo mnie kosztowało organizowanie sobie życia, łączenie badań i testów z normalną pracą. Wiedziała tylko jedna przyjaciółka, która mnie wspierała.

Skoro już wiesz o problemie przyjaciółki, bez względu na to, czy powiedziała ci o nim sama, czy dowiedziałaś się o tym od innych osób – po prostu z nią bądź. Nie naciskaj na zwierzenia, nie dopytuj na siłę, nie zarzucaj stertą złotych rad i kolejnymi przykładami koleżanek, którym po jakimś czasie prób się udało. Wspieraj, ale spokojnie. Nie udawaj również, że problemu nie ma. To nie jest proste, ale jeśli  nie masz pojęcia, w jaki sposób się zachować, aby wesprzeć, a nie zaszkodzić – zapytaj przyjaciółkę, czy w ogóle chciałaby o tym pogadać i czy potrzebuje pomocy.  Jeśli niechętnie rozmawia z tobą o swoim problemie możesz spisać dla niej adresy kilku portali, czy forów internetowych kierowanych do osób dotkniętych problemem płodności. Być może wśród kobiet z podobnym problemem będzie jej łatwiej się otworzyć.

Rozmawiaj i motywuj do walki

O niepłodności trzeba rozmawiać spokojnie – nie jak o nieszczęściu, czy nieodwracalnej tragedii. To się po prostu zdarza – ale trzeba leczyć, próbować, walczyć. Gdy widzisz, że przyjaciółka sobie nie radzi pomóż jej zrobić plan – wybrać klinikę, terapeutę, lekarza, przekonać partnera do przebadania się lub po prostu towarzysz podczas wizyt u specjalisty. Staraj się popchnąć ją do czynu.

Nie rób jednak nic na siłę – wszystko po uzgodnieniu z przyjaciółką – nie chcesz przecież dokładać jej stresów, a za „dużo ciebie” w jej życiu może męczyć. Pamiętaj – doradzaj, pomagaj, ale nigdy nie wybieraj kuracji, lekarza, czy kliniki na własną rękę:

Chciałam pomóc koleżance, ale źle doradziłam jej lekarza :( – pisze internautka (…) Boję się jej cokolwiek doradzać:( . Myślę polecić jej strony w Internecie o tematyce niepłodności.

Wizyty u specjalistów, terapie, zabiegi, leki, a to wszystko bardzo kosztowne. Jak więc można walczyć o dziecko zmagając się z problemami finansowymi? Jeśli możesz zaproponuj przyjaciółce pomoc finansową – mimo, że pożyczka jest pomocą doraźną – potrafi dodać sił do dalszej walki.

Wyrwij ją na chwile od stresów codzienności

Problemy z płodnością i presja rodziny niewyobrażalnie zwiększają poziom stresu, a do tego wszystkiego dokładają się jeszcze codzienne, zwykłe problemy. A może zaproponujesz przyjaciółce wspólny, prawdziwie „babski” wypad? Nie musi być długi – czasem wystarczy tylko kilka godzin z dala od lekarzy, mierzenia temperatury, kupowania testów…  Zaproponuj przyjaciółce zagraniczną wycieczkę, weekend w górach, popołudnie w spa – możliwości jest całe mnóstwo. Może się okazać, że „zostawienie problemów za sobą”, nawet na krótki czas może zdziałać cuda:

Przez ten cały czas w zasadzie tylko „robiło się dziecko”. Dopiero po odpuszczeniu, zdecydowaniu ze robimy przerwę bo inaczej oszaleję, zaszłam od razu w pierwszym cyklu.  Ale właśnie kompletnie nie myślałam o ciąży, nawet foliku nie brałam, bo tak odpuściłam że po prostu zapomniałam o nim. Zajęłam się innymi sprawami a tu pyk, od razu ciąża – pisze internautka.

Zanim jednak zaproponujesz taki wyjazd, dowiedz się, czy przyjaciółka nie jest czasem w trakcie terapii lub przed ważnym zabiegiem. Nie naciskaj również – pamiętaj, to ma być odpoczynek dla niej – nic na siłę.

A może pozwól jej spędzać czas z twoimi dziećmi …

Kobiety, które przez lata starają się o dziecko, często psychicznie nie są w stanie znieść powracającego w rozmowach ze znajomymi tematu pieluch, zupek czy pierwszych kroków pociech. Pragną cieszyć się wraz z nimi, jednocześnie jednak – co zrozumiałe – nie potrafią zapomnieć o swoim problemie. Jeśli jesteś w ciąży, lub już posiadasz dzieci obserwuj reakcje przyjaciółki na twoje opowieści o ciąży czy jej wizyty w twoim pełnym dzieci domu. Jeśli nie chce poruszać takich tematów, porozmawiajcie o czymś innym – najnowszym filmie, książce albo pomilczcie. Jeśli przyjaciółka ma problemy związane z wizytą w twoim domu, nie zmuszaj jej – spotykajcie się w jej mieszkaniu lub na mieście.

Ale może być również tak, jak to w swojej wzruszającej historii pokazała pewna internautka:

Przeżywała ze mną moje ciąże, porody – zazdrościła do łez, ale ja o tym wiedziałam i razem oswajałyśmy potwora – kochała moje dzieci jak własne, o których marzyła. Zresztą moje dzieci jak były małe czasem się myliły i mówiły do niej „mamo” , co było dla niej jak cud. Razem płakałyśmy, że nie może mieć dzieci. Razem śmiałyśmy się z moimi dziećmi. Ja nie umiałam zmienić jej stanu zdrowia. Ona nie umiała i lekarze nie poradzili. Ale była niesamowicie szczęśliwa trzymając w rękach moje dzieci. Wiem, że nie każdy tak działa , ale może warto spróbować trochę zbliżyć koleżankę do swojego dziecka. Nie ma gwarancji, że nie okaże się to dla niej jeszcze większym bólem. Ale można z nią zawsze pogadać. Normalnie, otwarcie…

I chyba właśnie na tym polega przyjaźń – wzajemnym zrozumieniu, otwartości, wsparciu, pomocy i dzieleniu się tym, co dla nas najcenniejsze.

Średnia ocena: 12345 5,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki