
Nacięcie lub rozerwanie krocza to jedne z tych sytuacji, których, w kontekście porodu, bardzo obawiają się przyszłe mamy. Każda kobieta z pewnością słyszała od znajomej lub czytała niejedną dramatyczną relację. Czasem strach przed takim scenariuszem może stać się większy niż przed samym porodem… Faktem jest, że krocze pęka lub jest nacinane bardzo często. W wielu szpitalach to rutynowy, niezbędny element każdego porodu. Czy jednak jest konieczne? I czy można tego uniknąć?
Zabieg ten wykonuje się najczęściej u kobiet, które rodzą po raz pierwszy (i, co oczywiste, poród odbywa się siłami natury, nie przez cesarskie cięcie). W teorii stosuje się go tylko w uzasadnionych przypadkach. W praktyce, w polskich szpitalach większa część rodzących przechodzi go niejako rutynowo.
Nacinanie krocza wzbudza sporo kontrowersji. Z jednej strony ułatwia poród w cięższych sytuacjach (są to m.in. poród pośladkowy, niemożność parcia, sytuacja, gdy krocze nie jest wystarczająco elastyczne). Z drugiej – często jest stosowany niepotrzebnie, wydłuża rekonwalescencję po porodzie, rana długo się goi, sprawia ból i utrudnia normalne funkcjonowanie.
Nacięcie krocza jest to zabieg medyczny. Owszem, drobny, jednak to wciąż ingerencja w naturalną kolej rzeczy. Nie można z góry stwierdzać, że jest niepotrzebny i że nie powinno się go wykonywać. Czasem okazuje się niezbędny, jednak poza określonymi sytuacjami nie należy go wykonywać. Zdecydowanie nie powinien być to zabieg rutynowo stosowany u każdej kobiety rodzącej po raz pierwszy.
Jeśli obawiasz się rozerwania krocza i „z dwojga złego” wolisz już nacięcie – to zrozumiałe, w końcu „cięcie” brzmi zdecydowanie mniej przerażająco niż „rozerwanie”. Okazuje się jednak, że nawet jeśli dojdzie do rozerwania, rana wcale nie goi się lepiej, szybciej i ładniej niż w przypadku nacięcia. Co więcej, pęknięcie jest najczęściej płytkie.
Nie można przewidzieć tego, co zdarzy się podczas porodu – to jasne. Czasem, mimo najszczerszych chęci i starań, nacięcie będzie po prostu konieczne. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uniknięcie tego zabiegu.
Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności
Badanie cytologiczne – rób je regularnie!
Hormon rządzi – kobiety i ich humory
Ćwicz, gdy starasz się o dziecko
Konflikt serologiczny – kiedy występuje?
Przygotowania do ciąży – kwas foliowy
10 wskazówek, jak zwiększyć płodność u mężczyzn
Kosmetyki apteczne – czy rzeczywiście lepsze?
Kawa i dieta bogata w tłuszcze nasycone zmniejszają szanse na ciążę
Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.