Jak szybko zajść w ciążę po trzydziestce? 5 wskazówek

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
Mama i dziecko

Nie od dziś wiadomo, że wiek ma wpływ na starania o dziecko. Ale my też mamy na nie wpływ – niezależnie od wieku! Co można zrobić, by zwiększyć skuteczność starań o dziecko po 30-tce?

Oczywiście nie ma reguły mówiącej, że partnerzy po 30-tce będą starać się o dziecko dłużej, niż ich znajomi mający po 20 lat – może być wręcz odwrotnie. A jednak trudno ukrywać, że płodność z wiekiem spada – ryzyko problemów z zapłodnieniem rośnie wraz z upływem czasu. Decydując się więc na starania o ciążę dopiero po ukończeniu 30. roku życia musimy liczyć się z ewentualnymi problemami w tym zakresie. Nie muszą się pojawić, ale mogą – warto mieć tego świadomość.

A najlepiej dołożyć wszelkich starań, by owych problemów uniknąć. Czy to możliwe? Nie zawsze. Ale istnieje kilka wskazówek, które mogą poprawić skuteczność naszych starań. Przeczytajcie!

Wykluczcie problemy zdrowotne

To, że macie na karku już po trzy dziesiątki wcale nie oznacza, że musicie starać się o dziecko latami. Całkiem prawdopodobne jest, że uda wam się spełnić swoje marzenie już w przeciągu 3 – 4 pierwszych cykli – tak, jak przeciętnej parze. A jednak gdzieś tam „z tyłu głowy” pojawia się ten czarny scenariusz – w końcu macie już swoje lata, w końcu co piąta para, w końcu czemu akurat wam ma się udać tak po prostu… Tymczasem płodność jest niezwykle „wrażliwa” na sygnały, płynące z naszej psychiki. Już sam stres, obawy, lęk przed możliwymi trudnościami, mogą wpłynąć na nią negatywnie i odsunąć upragnione szczęście w czasie.

Szkoda więc nerwów na myślenie, czy aby nie mamy problemów z płodnością – lepiej zbadać się wcześniej! Oczywiście nie chodzi o badania pod kątem niepłodności, ale o wykluczenie podstawowych schorzeń, mogących mieć negatywny wpływ na starania o dziecko. Wizyta u ginekologa, oznaczenie poziomu kluczowych hormonów – to można zrobić jeszcze przed upływem 12-tu nieskutecznych miesięcy starań!

klinika2

Uzupełnijcie braki

Być może słyszeliście, że przygotowania do ciąży najlepiej zacząć już 3 miesiące wcześniej. Jeśli przekroczyliście 30. rok życia – przygotowania warto rozpocząć już teraz. Nawet, jeśli ciąża to na razie odległa, być może jeszcze nieco mglista wizja. Choć nie każdy docenia ich moc – naprawdę warto w nią uwierzyć: witaminy i minerały to prawdziwi sprzymierzeńcy starających się o dziecko. Odgrywają niebagatelną rolę zarówno przed, jak i podczas samego procesu poczęcia. Na jakie warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Na pewno warto pamiętać o cynku, selenie, kwasie foliowym, witaminach z grupy B, D, kwasach omega-3 i antyoksydantach. Zwiększenie dawki cynku u mężczyzn przyczynia się wydatnie do  zwiększenia liczby plemników oraz poprawy ich ruchliwości. Produkcję męskiego nasienia wspiera także selen. W przypadku kobiet ogromne znaczenie ma chociażby żelazo – czerwone krwinki transportują tlen do komórek ciała, w tym także do jajników. Jeżeli jajniki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu i żelaza, jajeczka słabną – niedobory żelaza mogą wywoływać problemy z owulacją, a te z kolei – z zapłodnieniem.

Zadbajcie o dietę

Dieta i jeszcze raz dieta – to ona w pierwszej kolejności dostarcza nam potrzebnych witamin i minerałów. W okresie starań o dziecko warto więc patrzeć „przez lupę” na to, co kładziemy na swoim talerzu. Do swojego menu najlepiej włączyć owoce, warzywa, ryby morskie, pełnotłusty nabiał, białka pochodzenia roślinnego, dobre węglowodany i zdrowe tłuszcze.

Z jadłospisu należy wykluczyć wszelkiego rodzaju fast-foody, przetworzoną żywność, słodkie napoje i słodycze, a także wszystko, co zawiera tzw. tłuszcze trans. Zaburzają one syntezę kobiecych hormonów płciowych, przez co negatywnie wpływają na płodność. Więcej o tym, co jeść, a czego unikać w okresie starań, przeczytacie tutaj.

dietapłodności1

Dbajcie o regularne stosunki

Jedni twierdzą, że codziennie, inni, że co drugi dzień, jeszcze inni, że jedynie w dzień owulacji. Na pytanie, jak często uprawiać seks, starając się o dziecko nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. A jednak większość specjalistów twierdzi, że w kwestii starań niezwykłe znaczenie ma regularność stosunków.

Starając się o dziecko warto więc współżyć systematycznie – co dwa, trzy dni. Dlaczego? Przy takim odstępie czasu plemniki podczas stosunków są najbardziej ruchliwe, a ich koncentracja w ejakulacie jest optymalna dla zapłodnienia. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w testy owulacyjne, które pomogą nam określić, w którym momencie cyklu starania mają największą szansę na powodzenie. Oczywiście testy nie będą potrzebne, jeśli będziemy kochać się regularnie przez cały cykl.

Ograniczcie używki

To prawda, że po alkoholu starania wydają się jeszcze przyjemniejsze, ale warto wiedzieć, że ich skutki niekoniecznie będą pozytywne. Napoje procentowe są szkodliwe zarówno w przypadku męskiego nasienia, jak i kobiecych jajeczek. Badania pokazują, że wzrost stężenia alkoholu we krwi może powodować zaburzenia wzwodu, opóźnienie wytrysku i ogólne osłabienie orgazmu. Nadmierne jego spożywanie może być jedną z przyczyn impotencji, atrofii jąder czy ogólnie – obniżenia płodności.

U kobiet zbyt częste spożywanie alkoholu może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego (zarówno cykle bezowulacyjne, nieregularne, jak i  brak miesiączek), zmniejszenie wydzielania śluzu pochwowego, zmiany zanikowe jajników oraz ogólnie – upośledzenie płodności. Z ostrożnością warto też podchodzić do innych używek – nawet tych z pozoru niegroźnych. Mowa chociażby o kofeinie, która spożywana w nadmiarze zwiększa produkcję adrenaliny i hormonu stresu. Tymczasem wysoki poziom adrenaliny ma szkodliwy wpływ na macicę, jakość jajeczek i produkcję plemników.

Owocnych starań – także po 30-tce!

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki