Jak rzucić palenie?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
smokers_hand

Każda para, starająca się o dziecko, powinna zrezygnować z palenia papierosów. Łatwo powiedzieć, znacznie trudniej zrobić. Przedstawiamy metody, które mogą nam pomóc rozstać się ze szkodliwym nałogiem.

Metody farmakologiczne

Są polecane szczególnie osobom, które palą od dawna i w których przypadku rzucenie palenia to naprawdę nie lada wyzwanie, bowiem nie tylko umysł, ale i organizm nie jest w stanie funkcjonować bez nikotyny. To właśnie z myślą o nich opracowano różnego rodzaju specjalistyczne leki, których głównym celem jest złagodzenie głodu nikotynowego. Na rynku dostępne są zarówno leki z nikotyną, jak i te, które nie posiadają jej w składzie. Zanim zdecydujemy się na którykolwiek z nich, musimy pamiętać o tym, że nie wszystkie są wskazane w naszym konkretnym przypadku. Ważny jest przede wszystkim poziom uzależnienia oraz powód, dla którego chcemy zerwać z nałogiem. Zauważmy też, że stosowanie danego leku może być w naszym przypadku niewskazane z uwagi na stan naszego organizmu (np. choroby przewlekłe, genetyczne narażenie na określony skutek uboczny leku czy uczulenie na daną substancję). Dlatego też warto w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, z którym wspólnie ustalimy najlepszą w naszym przypadku strategię działania. Tym bardziej, że niektóre ze wspomnianych leków dostępne są wyłącznie na receptę.

Nikotynowa terapia zastępcza

Pod nazwą tą kryją się środki, zawierające w swoim składzie nikotynę. Może wydawać się dziwne, że osobom, które są uzależnione od tej substancji, jako alternatywę proponuję się… właśnie nikotynę. Różnica polega na tym, że przyjmując czystą nikotynę – np. w postaci tabletek czy gum, rezygnujemy z szeregu innych, niepożądanych substancji zawartych w tytoniowym dymie. Nikotynową terapię zastępczą poleca się wyłącznie osobom fizjologicznie uzależnionym od nikotyny. By sprawdzić, czy należymy do tego grona, wystarczy odpowiedzieć sobie na trzy poniższe pytania:
czy budzę się w nocy, by zapalić papierosa?; czy w ciągu pół godziny po przebudzeniu zapalam pierwszego papierosa?; czy palę dziennie 20 papierosów lub więcej? Już dwie odpowiedzi twierdzące kwalifikują nas do grupy uzależnionych od nikotyny. Wśród leków polecanych w ramach nikotynowej terapii zastępczej znajdziemy: nikotynowe pastylki do ssania (Nicorette, Niquitin), nikotynowe pastylki podjęzykowe (Nicorette MicroTab), nikotynowe gumy do żucia (Nicorette, Nicopass), nikotynowe plastry (Niquitin, Nicorette, Nicopatch), nikotynowe inhalatory oraz nikotynowe spraye (Nicorette Spray).

Leki nie zawierające nikotyny

Drugim rodzajem leków są te, które nie zawierają nikotyny. Pierwsza grupa środków opiera się na działaniu substancji zwanej cytyzyną – potocznie określaną fałszywym tytoniem. Wspomniane leki – mimo, że nie zawierają nikotyny, posiadają strukturę i mechanizm bardzo podobny do jej działania. Po przeniknięciu do organizmu cytyzyna niejako „gra rolę” nikotyny wpływając na te same receptory i dzięki temu chroniąc organizm przed pojawieniem się objawów abstynencji (np. Tabex, Desmoxan). Leki te dostępne są bez recepty.

Kolejną substancją wspierającą walkę z paleniem jest chlorowodorek bupropionu (Zyban). Oddziałuje ona na ośrodkowy układ nerwowy podobnie do nikotyny, łagodząc objawy jej odstawienia, a przy okazji – redukując chęć zapalenia tradycyjnego papierosa. Zyban dostępny jest wyłącznie na receptę, a leczenie powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Inną tego rodzaju substancją jest wareniklina (Champix), która po wniknięciu do organizmu wiąże się z receptorami nikotynowymi w mózgu i delikatnie je pobudza do uwalniania dopaminy, czyli hormonu szczęścia (dzięki czemu pozwala na zmniejszenie głodu nikotynowego) oraz blokuje wiązanie nikotyny z receptorami (dzięki temu, w przypadku zapalenia papierosa zmniejsza się znacznie uczucie przyjemności wywołanej paleniem). Podobnie do poprzedniego leku, Champix jest dostępny wyłącznie na receptę.

Nie tylko leki

Nie wszyscy palacze mają świadomość tego, że być może ich organizm wcale nie jest jeszcze uzależniony od nikotyny – sięgają po papierosy z przyzwyczajenia, nawyku, dla przyjemności. Wówczas stosowanie leków wcale nie musi być konieczne. Przygotowując się do zerwania z tytoniem warto podjąć kilka kroków, które zdecydowanie ułatwią nam to rozstanie. Na początku dobrze jest wytypować wszystkie sytuacje, które automatycznie kojarzą nam się z paleniem, np. poranna kawa, przerwa w pracy, czytanie gazety czy spotkanie ze znajomymi w pobliskim barze. Oczywiście nie chodzi o to, by zrezygnować z nich zupełnie. Kawę można bowiem wypić dopiero po przybyciu do pracy, na przerwę wyjść tam, gdzie palenie jest zabronione, a ze znajomymi ulokować się w sali dla niepalących. Warto też znaleźć coś, co zastąpi nam papierosa w tych trudnych momentach. Uważajmy jednak, by z sideł jednego nałogu, nie wpaść w kolejny (dlatego też zastępowanie papierosów słodyczami nie będzie wskazane). Zamiast po papierosa możemy np. sięgnąć po miętową pastylkę, gumę do żucia, pestki słonecznika, suszone owoce lub coś, co skutecznie zajmie nam dłonie, np. piłeczkę antystresową czy gumkę do włosów.

Należy też przygotować siebie i otoczenie na inne możliwe konsekwencje związane z rezygnacją z palenia – może to być rozdrażnienie, nerwowość, irytacja, napięcie. Warto dodatkowo unikać miejsc, w których wolno palić, a spędzać więcej czasu tam, gdzie jest to zabronione i gdzie nie spotkamy innych palaczy, jak centra handlowe czy lokale dla niepalących. Osoby, dla których palenie było sposobem na rozładowanie napięcia powinny poszukać innej metody na rozładowanie codziennych stresów, jak np. sport, joga czy techniki relaksacji. Inne, niekonwencjonalne metody, których skuteczność i działanie jak dotąd nie zostały wystarczająco zbadane, to np.: biorezonans (ciało pacjenta poddawane jest delikatnym drganiom, które skutkują oczyszczeniem organizmu z toksyn i zlikwidowaniem głodu nikotynowego), akupunktura (nakłucie odpowiednich miejsc na ciele pozwala osiągnąć dobre samopoczucie bez konieczności zapalenia) czy hipnoza (w czasie sesji hipnotyzer wmawia nam niechęć do nikotyny).

Przede wszystkim motywacja

Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że sam lek czy inna metoda walki z paleniem – bez wystarczającej siły woli, nie jest w stanie nam pomóc. Błędem jest przekonanie, że wystarczy stosować się do zaleceń producenta tabletek czy lekarza i papierosy nagle przestaną zaprzątać nam umysł. Tym, co najważniejsze i najbardziej skuteczne w procesie rzucania palenia, jest odpowiednia motywacja. Jeśli mamy ważny powód, skłaniający nas do rezygnacji z nikotyny, wówczas nasza siła woli działa na zdecydowanie wyższych obrotach. Niestety, podstawowy powód: własne zdrowie, to w przypadku palaczy mało skuteczny argument – mając je na względzie nie sięgaliby przecież w ogóle po tego rodzaju używkę. Nieco inaczej jest w przypadku osób, starających się o dziecko – muszą one bowiem myśleć nie tylko o własnym zdrowiu, ale także o zdrowiu ich przyszłego potomka. Czy naprawdę potrzeba więcej powodów..? O tym, dlaczego rzucenie palenia jest konieczne przed rozpoczęciem starań o dziecko, przeczytacie tutaj.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki