Jak przygotować się do laparoskopii?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
laparoskopia

Laparoskopia to metoda z jednej strony diagnostyczna (można zobaczyć pewne nieprawidłowości), ale także zabiegowa. Za jej pomocą pobierane są także wycinki potrzebne do badań histopatologicznych. Na czym polega? Jak przygotować się do tego zabiegu? O czym należy pamiętać?

Na czym polega laparoskopia?

Przed rozpoczęciem zabiegu laparoskopii do jamy brzusznej pacjentki wprowadza się gaz, zwykle to dwutlenek węgla. Celem jest poprawa widoczności w jamie brzusznej poprzez rozepchnięcie jelit. Następnie wykonuje się niewielkie nacięcie (w okolicy pępka) i wprowadza laparoskop, by obejrzeć narządy wewnętrzne. Jeśli jest to konieczne, można także przeprowadzić zabieg wykonując w tym celu dodatkowe małe nacięcia i wprowadzając w ten sposób mikronarzędzie chirurgiczne.

Jak się do niej przygotować?

Laparoskopia to poważny zabieg chirurgiczny, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Należy się do niej wobec tego odpowiednio przygotować (oczywiście szczegółowe zalecenia musi podać lekarz).

Przede wszystkim konieczne jest wykonanie pewnych badań:

 • oznaczenie grupy krwi;
 • wskaźniki krzepliwości krwi;
 • morfologia;
 • antygen Hbs (po szczepieniu na WZW typu B) oraz anty-HCV (WZW typu C);
 • EKG;
 • próby wątrobowe;
 • poziom potasu, sodu, mocznika, bilirubiny.

Warto pamiętać, że zalecenia mogą się różnić w zależności od złożoności zabiegi i tego, czy będzie to tylko laparoskopia diagnostyczna, czy też zostanie wykonana także operacja. Z pewnością jednym z ważniejszych zaleceń jest zawsze przejście na dietę lekkostrawną. Należy to, w zależności od zdania lekarza, zrobić od tygodnia wcześniej do jednego dnia przed zabiegiem. Być może będzie konieczne przyjmowanie pewnych leków – zapobiegających wzdęciom i regulujących wypróżnianie. W dzień zabiegu nie powinno się już jeść, a pić nie wolno około 6 godzin wcześniej.

laparoskopia2

Kiedy laparoskopia jest potrzebna?

Laparoskopia ma bardzo szerokie zastosowanie – m.in. w przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego, polipów jelita grubego, chorób wątroby i śledziony, wodobrzusza, choroby refluksowej, przepuklin i wielu innych schorzeń.

Jest także metoda szeroko stosowana w ginekologii. Laparoskopia ginekologiczna jest wykorzystywana m.in. w diagnozowaniu przyczyn niepłodności oraz jako metoda terapeutyczna. Dzięki niej można dokładnie określić stan narządów rodnych, ocenić ich budowę. Jakie jeszcze są wskazania do laparoskopii?

 • diagnozowanie zrostów, mięśniaków, torbieli (a także ich usuwanie);
 • endometrioza;
 • ocena drożności jajowodów;
 • nieprawidłowe krwawienia miesiączkowe;
 • ból w obrębie miednicy o nieznanym pochodzeniu;
 • diagnozowanie ciąży pozamacicznej.

Możliwe powikłania

Powikłania po laparoskopii to rzadkość, jednak oczywiście mogą wystąpić choćby te związane ze znieczuleniem ogólnym. Poza tym istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia tkanek, wystąpienia przepukliny brzusznej czy stanu zapalnego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki