Jak przygotować się do HSG?

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
hsg

Niedrożność jajowodów to jedna z częstych przyczyn niepłodności. Nic więc dziwnego, że jednym z pierwszych badań diagnostycznych w przypadku przedłużających się starań o dziecko jest histerosalpingografia. Jak się do niej przygotować?

Częstą przyczyną problemów z zapłodnieniem są nieprawidłowości w budowie jajowodów i innych narządów rodnych kobiety (powikłań, takich jak zrosty, przegrody, mięśniaki, guzy, polipy, itp.). Niedrożność tych pierwszych powoduje, że nasienie nie może dotrzeć do komórki jajowej, a komórka jajowa do macicy. Podsumowując: zapłodnienie po prostu nie jest możliwe.

Badanie histerosalpingografem pozwala odtworzyć obraz jajowodów za pomocą promieni rentgenowskich i sprawdzić, czy nasze narządy rodne na pewno są przygotowane na ewentualne zapłodnienie. O innych wskazaniach do badania HSG przeczytać możecie tutaj .

HSG – kiedy najlepiej wykonać?

Badanie HSG należy wykonywać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego  – najlepiej między 8 a 12 dniem, a przede wszystkim po zupełnym ustąpieniu krwawienia i plamienia. Przed wykonaniem badania  lekarz przeprowadza bądź zleca badania dodatkowe, takie jak USG, badanie ginekologiczne,  wymaz z kanału szyjki macicy czy stopień czystości pochwy.

Przystępując do badania trzeba też posiadać aktualne wyniki cytologii, morfologii, jonogramu, układu krzepnięcia oraz badań wirusologicznych (Anty HIV 1,2, HBS Antygen, VDRL, Anty-HBc, Anty HCV). Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest indywidualny – jeśli będzie konieczne wykonanie jeszcze innych dodatkowych badań, lekarz z pewnością o tym poinformuje.

hsg2

HSG – jak się przygotować?

O tym, jak przygotować się do badania HSG, poinformuje z pewnością kierujący na nie lekarz ginekolog. W zależności od danej placówki, zasady przeprowadzania badania mogą się bowiem nieco różnić. Istnieje jednak kilka ogólnych wskazówek, które wszędzie powinny być podobne:

  • dzień przed badaniem należy zjeść lekkostrawną kolację,
  • przed badaniem należy być na czczo, można pić jedynie wodę,
  • jeśli badanie ma się odbyć po południu, można zjeść lekkostrawne śniadanie, przy czym ostatni posiłek należy spożyć nie później niż 6 godzin przed badaniem (chodzi o to, by w razie konieczności możliwe było zastosowanie znieczulenia),
  • w dniu badania należy się wypróżnić (około 20 minut przed badaniem można w tym celu przyjąć środek rozkurczowy w czopku),
  • przed samym badaniem należy opróżnić pęcherz.

Sam zabieg przeprowadzany jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym i trwa około 15 – 20 minut. Każdy z nas ma inny próg bólu, dlatego też badanie może być odczuwane jako zupełnie bezbolesne, wywoływać lekki dyskomfort lub silniejsze dolegliwości bólowe. W zależności od gabinetu pacjentka może na życzenie otrzymać lek przeciwbólowy bądź znieczulenie ogólne. O tym, jak dokładnie przebiega badanie HSG, przeczytać możecie tutaj .

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki