Jak przygotować się do histeroskopii

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
histeroskopia1

Histeroskopia to metoda zarówno diagnostyczna, jak i terapeutyczna dająca możliwość obejrzenia wnętrza jamy macicy. Dzięki niej można nie tylko obejrzeć nieprawidłowości, ale także usunąć je. Czy wymaga specjalnych przygotowań? Co należy zrobić przed zabiegiem? Sprawdzamy!

Histeroskopia – na czym polega?

Histeroskopia (w skrócie HSC ) to metoda bardzo precyzyjna i dokładna, a jej inwazyjność jest niewielka. Dlatego jest bardzo cenną procedurą diagnostyczną i leczniczą. Histeroskopia pozwala na obejrzenie wnętrza jamy macicy, ocenę ewentualnych nieprawidłowości w jej obrębie, a także ich usunięcie.

Podczas zabiegu do macicy wprowadzany jest tzw. histeroskop (urządzenie wyposażone m.in. w źródło światła oraz kamerę). Następnie jama macicy wypełniana jest solą fizjologiczną lub dwutlenkiem węgla, co poprawia widoczność.

Obraz z kamery widoczny jest na monitorze – dzięki temu można bardzo dokładnie zaobserwować jamę macicy oraz kanał szyjki. Jeśli konieczne jest zastosowanie histeroskopii zabiegowej (usunięcie uwidocznionych zmian, pobranie wycinka do badania histopatologicznego) do jamy macicy wprowadzane są mikronarzędzia. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Badania przed histerosopią

Przed histeroskopią zwykle należy wykonać konkretne badania (konieczność przeprowadzenia niektórych wynika z użycia znieczulenia):

  • HBs Ag, AntyHBC IgM, (WZW typu B) oraz anty-HCV (WZW typu C);
  • grupa krwi;
  • morfologia;
  • sód, potas, glukoza;
  • wskaźniki krzepliwości krwi;
  • cytologia;
  • posiew z kanału szyjki macicy;
  • VDRL (badanie w kierunku kiły);
  • Anty-HIV-1,2 (w kierunku HIV);
  • w niektórych przypadkach zleca się także EKG.

histeroskopia 2

Przygotowania do histeroskopii

Przygotowania do histeroskopii powinien dokładnie i wyczerpująco opisać w każdym przypadku lekarz. Czasem konieczne jest przez pewien okres przed zabiegiem stosowanie leków hormonalnych, które wpłyną na grubość endometrium. Poza tym istnieje już niewiele „sztywnych” wytycznych – 6 godzin przed badaniem nie można jeść ani pić, bezpośrednio przed nim należy też opróżnić pęcherz.

Histeroskopię wykonuje się w pierwszej fazie cyklu, najczęściej między 8 a 12 dniem, kiedy skończy się już miesiączka. Delikatne plamienie nie jest jednak przeciwwskazaniem do zabiegu.

Wskazania do histeroskopii

Histeroskopię diagnostyczną wykonuje się  m.in.w przypadku:

Dzięki histeroskopii operacyjnej można pozbyć się wielu zmian wykrytych podczas histeroskopii diagnostycznej – usunąć zrosty, mięśniaki, polipy, przegrodę macicy, a także pobrać wycinek do badania histopatologicznego.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki