Jak pogodzić się z niepłodnością?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
smutna para

Niepłodność to zarówno stan fizyczny – niemożność zajścia w ciążę, ale i stan w równym stopniu psychiczny. Nie trzeba ukrywać, że w obydwu przypadkach bardzo ciężki i obciążający na każdym poziomie. Wiele par dowiadujących się że o swojej niepłodności ma problemy z określeniem swoich emocji, z poradzeniem sobie z ich nagromadzeniem. Czy z niepłodnością da się pogodzić? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Niepłodność a bezpłodność

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że niepłodność to nie to samo co bezpłodność. O niepłodności możemy mówić, jeśli para po roku starań o dziecko (regularnych stosunków bez zabezpieczenia) nie spłodziła dziecka. Zwykle po takim okresie można już myśleć o udaniu się do specjalisty i szukaniu przyczyn takiego stanu rzeczy. Niepłodność da się leczyć, da się ją pokonać i da się odwrócić. Bezpłodność to z kolei stan nieodwracalny – taka para niestety nigdy nie doczeka się własnego dziecka i jedyną możliwością jest adopcja lub wykorzystanie do zapłodnienia dawców.

Przyjąć do wiadomości – czasem najtrudniejszy krok

Jak poradzić sobie z niepłodnością? Co zrobić, kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ten problem dotyczy nas? Przede wszystkim – przyjąć to do wiadomości. To pierwszy, bardzo ważny, ale też i trudny krok. Często chronimy samych siebie udając, że wszystko jest w porządku i nie ma czym się martwić, zbywamy problemy machnięciem ręki wierząc, że „jakoś się ułożyć”, „jakoś to będzie”.

Niestety, takie nastawienie w tym wypadku może znacząco odsunąć nas od zamierzonego celu, opóźnić decyzję o szukaniu pomocy i rozpoczęciu leczenia. Jeśli natomiast spojrzymy na problem realistycznie, damy sobie szansę na lepszy start. Start w pokonanie niepłodności. A walka, niestety, może być długa.

Odpuść sobie

Niepłodność to stan, który wywołuje wiele negatywnych emocji. Częścią procesu zaakceptowania go jest danie ujścia tym emocjom. Nie zawsze trzeba za wszelką cenę strać się robić dobrą minę do złej gry i udawać, że tak naprawdę nic się nie stało, że to aż tak bardzo nie boli.

Aby pogodzić się z niepłodnością czasem trzeba sobie zwyczajnie… odpuścić. Pozwolić na słabość, na płacz, na przeżywanie tego, co nas spotkało. Wyrażenie negatywnych emocji oczyszcza i, paradoksalnie, uspokaja. Kiedy nie znajdują ujścia, kumulują się i często wychodzą na wierzch ale pod inną postacią – choroby, nagłego natręctwa, lęku. Trzeba dać sobie prawdo do odczuwania nie tylko radości i szczęścia, ale też – smutku, żalu, a nawet – złości i rozgoryczenia. Nikt nie powinien oczekiwać, że para, która zmaga się z niepłodnością zawsze będzie optymistyczna i pozytywna. Jesteśmy tylko ludźmi, a w takiej sytuacji warto dać sobie możliwość przeżycia całego spektrum emocji.

Poszukaj wsparcia w partnerze…

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić by przetrwać okres niepłodności, jest pielęgnować związek. Wsparcie, jakie otrzymujemy od partnera w tym trudnym okresie jest absolutnie nieocenione. Tak samo ja wsparcie, które dajemy. Bez mocnego oparcia w drugiej osobie, walka z niepłodnością okaże się o wiele trudniejsza. Warto też podkreślić, że związek może w tym okresie przechodzić ciężkie chwile i być wystawiony na próbę. Dlatego tak ważne jest, by ze sobą rozmawiać, dbać o bliskość i czułość – po prostu troszczyć się o tę najważniejszą relację.

…i u specjalisty

Niepłodność czasem bywa tak trudnym doświadczeniem, że wiele osób decyduje się na szukanie pomocy u specjalisty. To bardzo dobra decyzja, jeśli faktycznie ciężko nam samodzielnie poradzić sobie z takim obciążeniem. Świadczy nie o słabości, ale wręcz przeciwnie – dojrzałości i dbałości o komfort swojego życia i swoje zdrowie psychiczne. Terapia pomoże przepracować wszystkie negatywne emocje i pogodzić się z niepłodnością. Jest ważna szczególnie, jeśli obserwujemy pogłębiające się obniżanie nastroju, stany depresyjne, poczucie utraty kontroli nad swoim życiem i nie potrafimy znaleźć oparcia ani w sobie, ani w partnerze. To sygnał, że trzeba poważnie rozważyć udanie się na terapię.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność - aspekt emocjonalny

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki