Jak odczytywać ruchy dziecka w brzuchu matki?

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
kobieta w ciąży

To niesamowite przeżycie, kiedy zaczynamy czuć dziecko ruszające się w brzuchu. Próbujemy zgadywać co robi, czy może śpi, w jakiej aktualnie jest pozycji… Ruchy maluszka to jedna z najbardziej fascynujących rzeczy, jakich doświadczamy będąc w ciąży. Jak je odczytywać? O czym naprawdę świadczą?

Kiedy można poczuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwszy raz poczuć ruchy płodu można między 16. a 21. tygodniem ciąży. Kobiety, dla których jest to pierwsze dziecko, zwykle czują to nieco później, bliżej 20. tygodnia, natomiast te, które już rodziły
– wcześniej. W przypadku pierwszej ciąży, na początku ruchy dziecka można bardzo łatwo pomylić z… ruchami jelit. Nietrudno więc przegapić moment, kiedy maluch daje o sobie w ten sposób znać po raz pierwszy. Jeśli natomiast minął już 22. tydzień ciąży, a nie czuć jeszcze żadnych ruchów, koniecznie należy udać się do lekarza.

Kiedy czuć je bardziej, a kiedy mniej?

Nasilenie ruchów dziecka w brzuchu zmienia się w trakcie ciąży. Jak wiadomo, pierwszy raz czuć je koło 20. tygodnia ciąży. Są wtedy dość słabe, choć mogą pojawiać się często. Około 32. tygodnia stają się mocniejsze i zdecydowanie bardziej widoczne, ale przy tym – rzadsze. Ich częstotliwość (choć niekoniecznie nasilenie) zwiększa się znów pod koniec ciąży, w ostatnich kilku tygodniach ciąży, po 37. tygodniu.

Co chce nam powiedzieć dziecko?

Warto wiedzieć skąd biorą się ruchy maluszka w brzuchu i co mogą oznaczać. Oto kilka interesujących faktów na ten temat!

  • Ruszając się, maluszek może np. „odpowiadać” rodzicom, kiedy ci głaszczą brzuszek. To jego forma komunikacji.
  • Dziecko zwykle ma ochotę poruszać się, kiedy mama pozostaje w bezruchu – leży, siedzi nie zmieniając przez pewien czas pozycji.
  • Jakie ruchy może wykonywać dziecko w łonie matki? Między innymi – przeciągać się, wiercić, zmieniać pozycję na wygodniejszą, kopać, bawić pępowiną, zmieniać miejsce, poruszać nóżkami i rączkami, a nawet… podskakiwać po usłyszeniu gwałtownego, głośnego dźwięku.
  • Maluch w trzecim trymestrze ma już swój „rytm dobowy” i zwykle jest najbardziej aktywny zawsze o tej samej porze dnia. Zwykle to godziny wieczorne.
  • Pod koniec ciąży dziecko rusza się mniej intensywnie ponieważ ma mniej miejsca w brzuchu.
  • Ruchy dziecka nie zawsze są przyjemne – szczególnie w sytuacji gdy kopnie niechcący choćby w żołądek.
  • Co powinno zaniepokoić? Jeśli aktywność dziecka drastycznie się zmniejszyła, albo przeciwnie – kiedy nagle ruchy stały się bardziej gwałtowne.
  • To, jak często i intensywnie będzie ruszać się dziecko zależy od wielu czynników, także od temperamentu malca – jedne są spokojniejsze, inne zdecydowanie bardziej aktywne.
  • Maluch zwykle rusza się więcej wtedy, kiedy mama jest po posiłku i podnosi się poziom glukozy.
  • Ruchy mogą stać się bardziej intensywne także wtedy, gdy kobieta przeżywa silne emocje – te pozytywne, ale i negatywne.

Dokładna ocena

W przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży można pokusić się o samodzielną ocenę ruchów dziecka. Kiedy występują nieprawidłowości trzeba koniecznie skonsultować to wcześniej ze specjalistą. Do oceny służy tzw. metoda Cardiff. Polega na liczeniu ruchów dziecka przez 12 godzin. Prawidłowy wynik to 10. Jeśli zaś malec wykona tyle ruchów w krótszym czasie, można zakończyć liczenie na ten dzień. Jeżeli liczba ruchów jest mniejsza niż 10, należy koniecznie policzyć je także kolejnego dnia i gdy wynik również nie przekroczy wymaganej liczby – warto udać się do lekarza. Metodę Cardiff można stosować od 30. tygodnia ciąży.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki