Jak dolegliwości z czasów dzieciństwa powodują niepłodność?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
dolegliwości z dzieciństwa a niepłodność 4

Mogłoby się wydawać, że na niepłodność mają wpływ głównie choroby układu rozrodczego lub nieprawidłowości w jego budowie. Ewentualnie – styl życia i stres. Jednak płodność może zostać poważnie nadszarpnięta przez choroby wieku dziecięcego. Sprawdź, które z nich mogą przyczynić się do niepłodności!

Niepłodność – złożony problem

Płodność to bardzo złożony temat, a problemy z nią są często skomplikowane – zarówno do zdiagnozowania, jak i do leczenia. Niepłodność może mieć bardzo wiele przyczyn i wynikać czasem z kwestii, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Pogląd, że „winę” ponoszą w większości przypadków kobiety wciąż, niestety, pokutuje, choć na szczęście coraz więcej mówi się o męskiej stronie medalu.  

Prawda jest taka, że problem leży równie często po stronie kobiecej, jak i męskiej. Czasem z kolei jego źródło, mimo badań i rozbudowanej diagnostyki, pozostaje ukryte. Co więcej, kiedy zaczynamy walkę z niepłodnością i staramy się zdiagnozować jej przyczynę od zera, pierwszy powinien zbadać się mężczyzna, bo w przypadku panów takie badania są tańsze, prostsze i szybsze. Jeśli badanie nasienia wykaże nieprawidłowości, można starać się dojść do tego, dlaczego one powstały.

Choroby wieku dziecięcego przyczyną problemów?

Męska niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami – hormonalnymi, genetycznymi, może ona wynikać także z chorób czy przyjmowanych leków. Okazuje się, że jednym z czynników są dolegliwości typowe dla dzieciństwa. Choroby takie, jak świnka czy różyczka mimo, że kojarzą się wyłącznie z wiekiem dziecięcym, mogą mieć poważne konsekwencje i spowodować u mężczyzn problemy z płodnością, a dla kobiet – być groźne, kiedy dopadną podczas ciąży.

Różyczka

Różyczka to jedna z „klasycznych” chorób wieku dziecięcego. Jest powodowana przez wirus (tzw. Rubivirus) i przenoszona drogą kropelkową. Na szczęście obecnie raczej nie grozi nam epidemia ze względu na prowadzone szczepienia ochronne. Jeśli jednak dorosły mężczyzna zachoruje na różyczkę, konsekwencje mogą być poważne. Jednym z powikłań jest bowiem zapalenie jąder, które może mieć bardzo negatywny wpływ na płodność. Na szczęście taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko i wynika ze złego leczenia.

Para się przytula

Świnka

Kolejna typowa choroba wirusowa, na jaką zapadają dzieci. Powikłaniem świnki u mężczyzn, którzy zapadną na nią już po zakończeniu okresu dojrzewania, może być tzw. Świnkowe zapalenie jąder. Niestety, występuje dość często. Szacuje się, że aż w 20-30% przypadków. Polega na zaniku kanalików nasiennych (które zawierają plemnikotwórcze komórki) będącym konsekwencją ostrego stanu zapalnego miąższu gruczołu jąder.

Świnkowe zapalenie jąder może mieć bardzo poważne skutki dla męskiej płodności. Wywołuje tzw. azoospermię (zaburzenie polegające na braku plemników w nasieniu) lub oligospermię (zaburzenie polegające na posiadaniu bardzo niewielkiej ilości plemników w nasieniu). Obydwie te dolegliwości są oczywiście przyczynami niepłodności, a występują u połowy chorych. Co ważne najczęściej świnkowe zapalenie jąder dotyczy tylko jednego jądra. Drugie pozostaje więc zdrowe.

Jak chronić się, zarówno przed świnką, jak i różyczką? Odpowiedź jest jedna – szczepić. Nie ma innej skutecznej metody obrony.

Zobacz też: Zanieczyszczenie powietrza szkodzi plemnikom, wskazują polskie badania

Inne choroby z dzieciństwa

Nie można jasno stwierdzić, jakie choroby z dzieciństwa i czy w ogóle, powodują problemy z płodnością.

Z pewnością można wnioskować jedynie, że płodności nie służy, gdy w jądrach panuje zbyt wysoka temperatura, gdyż zaburza to proces spermatogenezy. A tak właśnie się dzieje podczas każdej choroby przebiegającej z gorączką. Jednak daleko stąd do wyciągania jakichkolwiek wniosków i łączenia częstych chorób z obniżoną płodnością.

Ospa i różyczka w ciąży

Choć nie zmniejszają płodności, to te choroby mogą być groźne już w trakcie ciąży. Nie chodzi tutaj o chorobę przebytą w dzieciństwie, lecz o chorobę wieku dziecięcego, czyli ospę lub różyczkę, która pojawia się u dorosłej kobiety. Jeśli kobieta jest w ciąży, ospa może okazać się tragiczna w skutkach i doprowadzić do poronienia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki