Jak dbać o siebie w czasie upałów?

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
lato

Robi się coraz goręcej! Temperatury co roku sięgają wysoko, ponad 30 stopni. Z mocnym, piekącym słońcem wiąże się nie tylko złota opalenizna, ale szereg problemów, jak udar, odwodnienie, poparzenia… Jak bronić się przed negatywnymi konsekwencjami promieni słonecznych? Jak dbać o siebie kiedy na zewnątrz panuje skwar?

Chronimy skórę przed rakiem!

Podczas kiedy słońce mocno grzeje, trzeba chronić swoją skórę przed poparzeniami słonecznymi. To może się wydawać niespecjalnie ważne, ale jest kluczowe! Oparzenia słoneczne zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia raka skóry – czerniaka. Konsekwencją nadmiernej ekspozycji na słońce jest zaczerwienienie, ból, pieczenie, a w gorszym przypadku – wystąpienie bąbli. Skóra łuszczy się, powstają zmiany barwnikowe, które mogą przerodzić się w czerniaka, dlatego jeśli już się pojawią, koniecznie należy je obserwować i konsultować z dermatologiem.

Najlepiej oczywiście zapobiegać poparzeniom, dlatego używanie kremu z filtrem jest absolutnie koniecznie podczas przebywania na dworze. I nie chodzi tutaj o filtr 5, 10 czy 15, ale minimum SPF 30!

Udar – skąd się bierze i jakie są objawy?

Udar słoneczny, nazywany także udarem cieplnym albo porażeniem słonecznym to stan chorobowy wywołany przegrzaniem organizmu (głównie głowy, szyi). W momencie kiedy jesteśmy zbyt długo wystawieni na działanie promieni słonecznych, do tego jest duszno, gorąco i wilgotno może dojść do zaburzenia zdolności termoregulacji. Organizm nie jest w stanie samodzielnie się ochłodzić (poprzez pocenie się) oddając ciepło do otoczenia.

Objawy udaru to:

  • Poparzenia słoneczne skóry.
  • Osłabienie.
  • Zawroty głowy, ból głowy.
  • Nudności i wymioty.
  • Wysoka temperatura ciała.
  • Sucha skóra – człowiek, u którego wystąpił udar nie poci się.
  • Możliwa jest nawet utrata przytomności i zaburzenia świadomości.

W przypadku podejrzenia udaru cieplnego należy pozostawać w pozycji półsiedzącej, w cieniu, w chłodniejszym miejscu i na świeżym  powietrzu. Można wziąć chłodną kąpiel lub zastosować chłodne okłady na głowę i szyję. W poważniejszych przypadkach koniecznie należy wezwać pogotowie.

Jak go uniknąć?

Przede wszystkim – unikać mocnego słońca i przebywania na upale w godzinach 11:00-15:00. Wtedy najwyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia i poparzeń słonecznych i udaru cieplnego. Zawsze warto też stosować krem z wysokim filtrem, nosić nakrycie głowy. Na udar najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze. Niektóre leki wzmagają też wrażliwość na słońce – warto więc przeczytać ulotkę i upewnić się.

Jak przetrwać upały?

Upały, szczególnie te trwające wiele dni, potrafią bardzo zmęczyć, zmniejsza się też nasza koncentracja, jesteśmy rozdrażnieni. Takie fale gorąca mogą być też niebezpieczne dla zdrowia, zwiększają bowiem ryzyko problemów układu krążenia.

O czym jeszcze, oprócz używania kremu z filtrem i unikania słońca w godzinach, kiedy świeci najmocniej warto pamiętać?

  1. Koniecznie należy pić dużo wody. I to nie smakowej, nie soków i na pewno nie napojów gazowanych ale zwykłej wody. Należy przyjmować jej znacznie więcej niż w chłodne dni, czyli około 3 litry. Dobra będzie woda wysokozmineralizowana.
  1. W upalne dni lepiej unikać kawy, alkoholu i innych napojów z kofeiną, które dodatkowo odwadniają organizm.
  1. Warto ograniczyć ciężkie potrawy, jeść dużo warzyw i owoców. W ten sposób dostarczymy sobie też dodatkową porcję wody.
  1. Trzeba pamiętać o przewiewnych, lekkich ubraniach z naturalnych materiałów (len, bawełna), które znacznie lepiej sprawdzają się podczas upałów.
  1. Wysiłek fizyczny, szczególnie ten na świeżym powietrzu, nie jest wskazany kiedy z nieba leje się żar. Może doprowadzić do przegrzania organizmu.
  1. Uwaga na szok termiczny i skrajne temperatury! Jeśli wchodzimy z upału do lodowatej wody – róbmy to stopniowo. Tak samo działa wejście do mocno klimatyzowanego pomieszczenia.
  1. Schładzać się można w kąpieli lub pod prysznicem, to powinno przynieść ulgę.
Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki