Inseminacja domaciczna – Q&A

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
inseminacja

Inseminacja domaciczna to często metoda tzw. pierwszego rzutu w leczeniu niepłodności. No właśnie – często. Czyli nie zawsze? Kiedy więc może pomóc, a kiedy na pewno nie pomoże? Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej.

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna jest podstawową techniką medycznie wspomaganego rozrodu. Polega na wprowadzeniu bezpośrednio do jamy macicy odpowiednio przygotowanego nasienia za pomocą cienkiego cewnika. Nasienie zawiera zagęszczone w niewielkiej ilości płynu wyselekcjonowane  „dobre jakościowo” plemniki. Dzięki wybraniu plemników o prawidłowej budowie i ruchliwości oraz podaniu ich bezpośrednio do jamy macicy zwiększa się szanse na zapłodnienie (pominięta zostaje bariera śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim przeciwciał). Inseminację uznaje się więc za najprostszą i najmniej „inwazyjną” metodę wspomaganego rozrodu.

Ile trwa zabieg inseminacji domacicznej?

Inseminacja domaciczna odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym w klinice leczenia niepłodności. Poprzedza ją badanie USG mające na celu ocenę wielkości pęcherzyków oraz endometrium. Sam zabieg inseminacji jest krótki i bezbolesny. Po jego zakończeniu pacjentka leży na fotelu ginekologicznym jeszcze przez około 5-10 minut, a następnie może spokojnie udać się do domu. Nie ma potrzeby, by zostawała w klinice.

Ile razy można powtarzać zabieg inseminacji?

Jeśli pierwsza próba inseminacji nie kończy się sukcesem, oczywiście można podjąć kolejne – o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań natury medycznej. W trakcie leczenia wykonuje się zazwyczaj  4 do 6 cykli terapeutycznych. Większość ciąż po inseminacji nasieniem partnera pojawia się właśnie po wykonaniu 6-ciu zabiegów. Zabiegi można przeprowadzać w cyklach następujących bezpośrednio po sobie lub z zastosowaniem przerw.

Jeżeli jednak wspomniana wyżej liczba zabiegów nie daje rezultatu należy pomyśleć o zastosowaniu innych metod leczenia. Dlaczego? Przed przeprowadzeniem zabiegu inseminacji stwarzamy maksymalnie korzystne warunki i eliminujemy ewentualne bariery, mogące przeszkadzać w zapłodnieniu. Jeśli mimo tego nie udaje się uzyskać ciąży oznacza to, że nadal nie wszystkie bariery zostały usunięte.

inseminacja 2

Dla kogo inseminacja domaciczna?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia inseminacji. Te główne to:

 • zaburzenia owulacji;
 • niepłodność idiopatyczna (o niewyjaśnionej przyczynie);
 • czynnik szyjkowy (nieprawidłowości anatomiczne szyjki macicy, zaburzenia w obrębie śluzówki, brak śluzu)
 • niektóre przypadki niepłodności immunologicznej (np. obecność przeciwciał uniemożliwiających dotarcie plemnika do komórki jajowej);
 • lekkie upośledzenie parametrów nasienia.
 • endometrioza  I i II stopnia;

Dla kogo inseminacja nie jest wskazana?

Jednym z głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu inseminacji jest niedrożność jajowodów. Jeśli istnieje podejrzenie co do istnienia tego zaburzenia (u kobiet po przebytych zabiegach operacyjnych albo stanach zapalnych przydatków) wskazane jest wcześniejsze sprawdzenie drożności jajowodów. Zabieg nie będzie miał sensu w przypadku niemożności wywołania owulacji czy stwierdzenia III lub IV stopnia endometriozy. Również bardzo słabe parametry nasienia nie rokują dobrze dla inseminacji.

inseminacja 3

Jak kobieta musi się przygotować do inseminacji domacicznej?

Inseminacja może być wykonywana w cyklu naturalnym lub – jeśli to konieczne – po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. W tym drugim przypadku konieczne jest przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza i monitorowanie cyklu.  W wyznaczonym przez lekarza dniu cyklu (z reguły około 11 – 13 dnia) należy zgłosić się do wybranej kliniki w celu przeprowadzenia badania USG, a następnie wykonania inseminacji. Zaleca się zgłoszenie na zabieg z umiarkowanie wypełnionym pęcherzem moczowym, co ułatwia wprowadzenie cewnika do jamy macicy.

Jak do inseminacji powinien przygotować się mężczyzna?

W dniu inseminacji mężczyzna musi zgłosić się do kliniki na około dwie godziny przed zabiegiem (każda placówka może mieć własne wytyczne w tej kwestii) w celu oddania nasienia. Najlepiej, jeśli oddanie nasienia poprzedza minimum trzydniowy okres abstynencji seksualnej i alkoholowej.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem inseminacji?

W przypadku kobiety są to z reguły badania:

 • Anty – HIV – 1,2
 • Anty – HCV – Ab
 • HBs Ag
 • Anty- HBc
 • VDRL
 • toksoplazmoza ( IgG/IgM)
 • wymaz w kierunku Chlamydii-Ureaplasmy-Mycoplasmy (met.PCR)
 • badanie cytologiczne
 • badanie czystości pochwy
 • badanie przeciwciał różyczki (IgG/IgM)

W przypadku mężczyzny badania są konieczne, jeśli mamy do czynienia z mrożeniem nasienia. Jeśli inseminacja następuje bezpośrednio po oddaniu nasiania, badania z reguły nie są konieczne. O jakich badaniach mowa?

 • Anty – HIV – 1,2
 • Anty – HCV – Ab
 • HBs Ag
 • Anty- HBc
 • VDRL

Czy po inseminacji mogą wystąpić powikłania?

Zabieg inseminacji jest bezpieczny i mało inwazyjny, więc powikłania są absolutną rzadkością. Jeśli się zdarzają, są to z reguły: krwawienia z szyjki macicy, zakażenia miednicy, hipotonia (stan zmniejszonego napięcia mięśniowego) czy ogólnie dolegliwości bólowe.

inseminacja 4

Inseminacja czy in vitro – co wybrać?

Na szczęście to nie my wybieramy. Warto pamiętać, że inseminacja nie jest alternatywą dla in vitro – przynajmniej nie w ścisłym rozumieniu tego słowa. Do zastosowania obydwu metod potrzebne są określone wskazania i okoliczności – wybór konkretnej jest więc podyktowany względami medycznymi nie zaś ceną czy wygodą.

In vitro stosowane jest zazwyczaj w trudniejszych z medycznego punktu widzenia przypadkach, kiedy inseminacja nie może pomóc, ale nie jest to regułą. W niektórych przypadkach inseminacji nie można pominąć, a w innych – nie ma ona żadnego sensu. Poza tym warto pamiętać, że według polskiego prawa zapłodnienie pozaustrojowe można przeprowadzić dopiero w sytuacji, kiedy inne metody leczenia niepłodności zawiodły bądź nie mają szansy powodzenia.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj oraz tutaj .

Czy inseminacja domaciczna jest skuteczna?

Oficjalnie mówi się o 8-io do 25-cio procentowej skuteczności inseminacji oraz maksymalnie 15-to procentowych szansach na zapłodnienie w czasie jednego cyklu. Specjaliści zauważają jednak, że statystycznie niewielkie szanse powodzenia procedury wynikają m.in. z faktu, że do zabiegu kwalifikuje się pacjentów z problemami różnego rodzaju. Niektóre, mimo że nie są oczywiste w chwili podejmowania się procedury, dyskwalifikują pacjentów już na starcie.

Najogólniej mówiąc, skuteczność inseminacji zależy od wielu czynników, m.in. wieku kobiety, typu zastosowanej stymulacji, czasu trwania niepłodności,  jej przyczyny czy jakości nasienia użytego do zabiegu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki