Innowacyjne narzędzie zrewolucjonizuje dostęp pacjentów do świadczeń i danych medycznych- Invicta

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0
32_gallery_photos_img_232

Z końcem 2014 roku Invicta Sp. z o.o. wprowadza na rynek usług medycznych nowatorski System MT. W ramach projektu powstały liczne rozwiązania programistyczne, których efektem jest Moduł Transakcyjny. Integruje on systemy informatyczne kilku pomorskich dostawców usług medycznych oraz trzy Portale Dostępowe przeznaczone dla różnych grup odbiorców takich jak Pacjent, Lekarz i Partner.

Platforma MT jest innowacyjnym projektem, który całkowicie zmieni sposób patrzenia na świadczenie usług medycznych. Dzięki wykorzystaniu narzędzi informatycznych, proces diagnostyki i leczenia może być prowadzony w oparciu o rzetelne, kompleksowe informacje, a różne podmioty, pod opieką których pozostaje pacjent, mogą ze sobą współpracować. – mówi Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, Prezes Zarządu INVICTA. Podstawowym założeniem przedsięwzięcia jest połączenie oprogramowania wykorzystywanego w różnych ośrodkach medycznych oraz wykorzystanie ich potencjału tak, by usprawnić pracę lekarzy i każdej placówki. Przewidziano również dodatkowe rozwiązania dla pacjentów.

Głównym atutem Portalu Pacjenta, jak wspomina Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, jest dostęp on-line do zgromadzonych przez placówki medyczne danych o stanie zdrowia osoby, korzystającej z platformy. Obejmuje on m.in. rozpoznane choroby, recepty, zlecone badania laboratoryjne, odbyte wizyty czy wykonane zabiegi. W ten sposób pacjent ma możliwość przeglądania wszystkich swoich danych, jakie zarejestrowane zostały w przychodniach i laboratoriach uczestniczących w projekcie. Portal ma ułatwić również komunikację pacjenta z świadczeniodawcami i lekarzami – poprzez internetowy system rejestracji wizyt, gdzie znajdują się grafiki udostępnione przez wszystkie zintegrowane z platformą placówki medyczne. W ramach rezerwacji wizyty można nie tylko umówić się on-line na konkretny termin, ale również przekazać lekarzowi istotne dane medyczne, załączone – w postaci pliku -dokumenty czy wypełniony wywiad medyczny. Wszystko to znacząco wpływa na jakość obsługi i satysfakcję pacjenta.– opisuje Prezes INVICTA. Co ważne – dane są objęte szeregiem zabezpieczeń, a ich udostępnienie zależy wyłącznie od decyzji użytkownika.- dodaje .

Portal Lekarza ma ułatwić pracę specjalistom, umożliwiając szybkie pozyskanie informacji o pacjencie oraz skorzystanie z funkcjonalności usprawniających organizację leczenia. System zapewnia m.in. dostęp do danych medycznych pacjentów (za zgodą pacjenta), grafików i planów wizyt, ofert badań medycznych. Gromadzi on dane z różnych placówek, w których lekarze świadczą usługi, stąd też – jak podkreślają autorzy projektu – stanowi kompendium wiedzy na temat leczących się osób bez względu na miejsce wykonania porady lub badania. W trakcie wizyty lekarz może samodzielnie umówić kolejne spotkanie z pacjentem (online) lub zarejestrować go na konsultację z innym specjalistą.

W ramach Portalu Partnera placówki medyczne zintegrowane z Systemem MT nie tylko korzystają z wyżej opisanych czynności, ale mają również dostęp do szeregu funkcji podnoszących jakość świadczonych usług. Oferowane rozwiązania mają m.in. ułatwiać komunikację z kontrahentami i zarządzanie placówką. Możliwa jest na przykład wymiana danych i plików, a także korzystanie z dodatkowego modułu archiwum dokumentacji medycznej.

Wszystkie zastosowane w projekcie Systemu MT rozwiązania charakteryzuje wysoki poziom bezpieczeństwa i zgodność z uznanymi, światowymi standardami. Warto wśród nich wymienić standard przesyłania danych medycznych HL7 oraz EDIFACT. System MT wspiera dokumenty zabezpieczone podpisem elektronicznym, co również potwierdza wysoką jakość zastosowanej technologii. – podkreśla Katarzyna Fortuna, kierownik projektu.

System MT stanowi platformę integracyjną. Jest przygotowany na dalszy rozwój i poszerzenie funkcjonalności. W przyszłości planowana jest jego integracja z kolejnymi placówkami medycznymi tak, aby coraz większa grupa pacjentów i lekarzy miała możliwość korzystania z benefitów oferowanych przez Portale Dostępowe.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

logo

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Warto wiedzieć

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki