Impotencja

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
dreamstime_1669691

Impotencja to jedna z dysfunkcji seksualnych, czyli zaburzenie, które polega na nieprawidłowym przebiegu reakcji płciowych. Czym się objawia? Jakie są jej przyczyny i przede wszystkim – jak ją leczyć?

Dysfunkcje seksualne

W grupie dysfunkcji seksualnych, które mogą dotknąć mężczyznę, wyróżniamy takie jak:

  • utrata albo brak potrzeb seksualnych;
  • awersja seksualna;
  • brak przyjemności z aktywności seksualnej;
  • przedwczesny wytrysk;
  • opóźniony wytrysk lub jego brak;
  • nadmierny popęd seksualny;
  • zaburzenia orgazmu – anorgazmia;
  •  impotencja.

Czym jest i jak się objawia?

Impotencja jest inaczej nazywana niemocą płciową, a oznacza brak prawidłowej reakcji genitalnej u mężczyzn (brak erekcji – wzwodu lub ejakulacji – wytrysku), pomimo wystarczającego poziomu pobudzenia seksualnego i podniecenia obojga partnerów. Dojrzałe podejście do swojego życia intymnego pozwala na wykrycie wczesnych sygnałów, które mogą świadczyć o potencjalnych nieprawidłowościach w tej dziedzinie. Pierwszym ważnym symptomem jest wydłużanie się czasu, potrzebnego do uzyskania wzwodu, zaś kolejnym fakt, że wzwód trwa znacznie krócej niż dotychczas bądź też ustępuje przed osiągnięciem pełnej satysfakcji. Innym objawem ewentualnych problemów jest obniżenie zadowolenia i satysfakcji ze współżycia. Kolejną cechą, wskazującą na możliwe zaburzenia, są problemy z wystąpieniem prawidłowego wytrysku, a przy tym dodatkowo mniejsza ilość nasienia podczas ejakulacji. Warto jednak zauważyć, że o zaburzeniu możemy mówić dopiero w momencie, kiedy opisane problemy powtarzają się u pary pomimo tego, że oboje pozostają ze sobą w dobrych relacjach, a stosunek nie jest jedynie przypadkiem czy epizodem. Tego rodzaju objawy w przypadkowych kontaktach seksualnych, którym ponadto towarzyszą gwałtowne emocje, silne napięcie czy stres – nie jest zjawiskiem chorobowym i można je racjonalnie wytłumaczyć.

Kogo dotyka?

Impotencja występuje zazwyczaj u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Zdarza się jednak, że dotyka także młodszych panów. Warto bowiem zaznaczyć, że impotencja występuje pod dwiema postaciami: impotencji pierwotnej oraz impotencji wtórnej, czyli pojawiającej się dopiero po okresie prawidłowego funkcjonowania seksualnego. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroba ta dotyczy więcej niż 150 milionów mężczyzn. Na podstawie obecnych tendencji specjaliści przewidują, że problem będzie się poszerzał i za około 10 lat liczba chorych może się podwoić. Nasze krajowe szacunki pokazują, że z problemem tym boryka się około 1,5 miliona mężczyzn (inne oszacowania mówią o dwa razy większej liczbie Polaków).

Przyczyny

Przyczyn impotencji, jak się okazuje, może być wiele. Ogólnie można je podzielić na te o podłożu psychicznym oraz przyczyny mające podłoże fizyczne. Pierwsza grupa zawiera przypadki takie jak lęk przed seksualnością, obawa przed zapłodnieniem, występowanie różnego rodzaju kompleksów, poczucia winy, traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa czy młodości, niedobre doświadczenia związane z seksem, pochodzące z poprzednich związków, ale także stresowy styl życia, depresja czy nieracjonalne korzystanie z używek (alkohol, papierosy czy narkotyki). Druga grupa przyczyn związana jest z wiekiem mężczyzny (andropauza), występowaniem zmiany chorobowej (cukrzyca, miażdżyca, choroby neurologiczne, choroby serca, nadciśnienie tętnicze) bądź zaburzeń hormonalnych (w organizmie mężczyzny jest za mało testosteronu). Zaliczymy tu także wady rozwojowe narządów płciowych (takie jak np. stulejka, spodziectwo, wierzchniactwo) oraz stosowanie niektórych leków (np. uspokajające i przeciwdepresyjne, przeciw nadciśnieniu, moczopędne, na chorobę wrzodową). Powodem może być także nieodpowiedni tryb życia, jak np. wysokotłuszczowa dieta, niska aktywność fizyczna czy otyłość.

Leczenie

Wybór metody leczenia jest uzależniony od przyczyny zaburzeń, dlatego pierwszą i najważniejszą sprawą jest w tym wypadku właściwa, kompleksowa diagnoza.

Farmakoterapia

Za najbardziej skuteczną uchodzi w tej dziedzinie farmakoterapia, zaś najpopularniejsze są leki z grupy tzw. inhibitorów fosfodiesterazy. Zaliczamy do nich: Sildenafil – pod postacią Viagry, Maxigry, Tadalafil – jako Cialis, Vardenafil – jako Levitra. Działanie tego rodzaju środków doustnych ma na celu doprowadzić do rozkurczu tętniczek oraz do zwiększenia napływu krwi do ciał jamistych, co warunkuje efektywną erekcję.

Leczenie hormonalne

Inną grupę leków stanowią hormony, które zaleca się pacjentom z zaburzeniami wzwodu oraz zaniżonym poziomem hormonów płciowych, w tym testosteronu (hormony podaje się doustnie lub w postaci plastrów).

Leczenie pochodnymi morfiny

Kolejną grupę leków tworzą pochodne morfiny (to m.in. apomorfina znana jako Uprima lub Ixsense), podawane w postaci tabletek pod język.

Iniekcja do ciał jamistych

Jedną z metod leczenia jest także iniekcja do ciał jamistych, a polega na wstrzykiwaniu leku, którego zadaniem jest poprawienie przepływu krwi (leki zawierające alprostadil, pentoksyfilinę, johimbinę i apomorfinę).

Pompka próżniowa

Metoda zwana mechaniczną polega na użyciu tzw. pompki próżniowej, zbudowanej ze specjalnego cylindra, który zakłada się na prącie oraz z połączonej z nim ręcznej bądź zasilanej baterią pompki i pierścienia erekcyjnego. Z cylindra wypompowuje się powietrze po to, aby wytworzyć próżnię i ściągnąć krew do ciał jamistych. Po uzyskaniu wzwodu cylinder jest zdejmowany, zaś do nasady prącia przesuwa się tzw. pierścień, który poprzez zablokowanie odpływu krwi, podtrzymuje erekcję (metoda nie leczy przyczyny, jej działanie jest doraźne).

Poszerzanie naczyń krwionośnych

Zabieg poszerzania naczyń krwionośnych lub ich udrożnienia i wszczepienia stentów naczyniowych uwalniających odpowiednie leki to metody zalecane mężczyznom, których impotencja ma podłoże naczyniowe.

Rekonstrukcje członka

Rekonstrukcje członka przeprowadza się w przypadkach uszkodzeń narządów płciowych oraz naczyń (mężczyźni po wypadkach, urazach mechanicznych, z wadami powodującymi utratę funkcji prącia).

Implantowanie protezy

Bardzo radykalną i stosowaną w ostateczności metodą leczenia jest implantowanie protezy.

Psychoterapia

W grupie mężczyzn, u których impotencja ma podłoże psychiczne, pomocna może się okazać psychoterapia. Może być ona połączona także z innymi metodami leczenia (np. z terapią farmakologiczną).

Alternatywnie

Można oczywiście zastosować także inne, tzw.  alternatywne sposoby leczenia impotencji, które zasadzają się na przyjmowaniu suplementów diety, różnego rodzaju preparatów ziołowych, czy witamin.

Impotencja u kobiet?

Mimo, że impotencja kojarzona jest zazwyczaj z męskim problemem, okazuje się, że kłopot ten może dotknąć także panie. Wśród kobiecych tego typu zaburzeń można wyróżnić: spadek lub ograniczenie pożądania czyli oziębłość seksualna, brak orgazmu, bolesny skurcz pochwy, suchość pochwy, odczuwanie bólu lub psychicznego dyskomfortu podczas stosunku. Jak w przypadku mężczyzn, tak i u kobiet konieczne jest przede wszystkim odkrycie przyczyny zaburzenia, która pozwoli na wybranie odpowiedniej metody leczenia (leki, psychoterapia). A przyczyny, jak już wiadomo, mogą być różne. Zaburzenia o podłożu fizycznym obejmują występowanie różnego rodzaju chorób i dolegliwości, które z pozoru nie powinny mieć wpływu na tę akurat sferę życia. To m.in. zapalenie stawów, migrenowe bóle głowy, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne, endometrioza. Zaburzenia mogą mieć także podłoże psychiczne, które, podobnie jak w przypadku mężczyzn, obejmują długotrwały stres, depresję, lęk, niepokój związany z ewentualną ciążą. Bez względu na to, kogo dotyka – impotencja jest chorobą i jako taką należy ją traktować. Dojrzałe podejście do problemu pozwoli na zastosowanie właściwej metody leczenia i pozwoli na przywrócenie radości ze współżycia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki