Historia in vitro

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 1
Zabezpieczenie OCTAX Ferti Proof - Pierwsze w Polsce - fot. Gyncentrum (8)

In vitro zadomowiło się w naszym kraju na dobre. Dziś nazwa ta nikogo już nie dziwi, przyzwyczailiśmy się do jej obecności w mediach czy codziennym życiu. Termin ten na stałe zagościł w świadomości społecznej. Okazuje się jednak, że nie jest to całkiem nowy wynalazek. Pierwsze próby zapłodnienia pozaustrojowego pojawiły się bowiem już w… XIX wieku! Historia badań nad in vitro jest naprawdę fascynująca i warto się z nią bliżej zapoznać.

In vitro na świecie

Aby nabrać właściwej perspektywy i spojrzeć na in vitro nieco szerzej, warto uświadomić sobie, że obecnie na świecie co roku rodzi się około 350 tys. dzieci poczętych dzięki tej metodzie (według danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii). Za pomocą in vitro przyszło na świat już ponad 5 milionów osób!

Bez tego in vitro nie byłoby możliwe

Zanim w ogóle mogła być mowa o sztucznym zapłodnieniu, musiało dojść do bardzo istotnych odkryć, między innymi do odkrycia… plemników. Dokonał tego kupiec z Holandii, Antonie van Leeuwenhoek. Zaobserwował on plemniki w próbce spermy w 1667 roku. W 1826 roku, a więc aż 200 lat później odkryto komórkę jajową. Był to absolutny fundament, bez którego, co oczywiste, dalsze badania byłyby kompletnie bezowocne. W późniejszym czasie poznano jeszcze zawiłości kobiecego cyklu oraz owulacji, a także pojawiła się konkretna wiedza na temat hormonów – było to już lata 30. XX wieku.

Wczesne próby

Pierwsze próby zapłodnienia pozaustrojowego pojawiły się wcześnie, bo już w wieku XIX. Nie było to jednak in vitro w dzisiejszym rozumieniu. Doprowadzono wtedy także do zapłodnienia kobiety nasieniem męża przez inseminację, a więc in vivo, a nie in vitro. Pierwszą osobą, której to się udało był lekarz szkockiego pochodzenia, John Hunter. W 1884 roku w Stanach Zjednoczonych dokonano natomiast pierwszego zapłodnienia kobiety nasieniem anonimowego dawcy.

Sukces!

Przełom w drodze do in vitro nastąpił, kiedy opracowano metodę kriokonserwacji, czyli zamrażania komórek i ich przechowywania w ujemnej temperaturze. Stało się to w połowie XX wieku i stanowiło prawdziwy kamień milowy w historii zapłodnienia metodą in vitro.

Nad in vitro przez dwanaście lat pracowała dwójka naukowców z Wielkiej Brytanii – Robert G. Edwards (fizjolog) i Patrick Steptoe (ginekolog-położnik). Wcześniej pracowali przede wszystkim na myszach, ale kiedy byli już pewni, że tym razem uda się z człowiekiem, spróbowali. Próba ta okazała się sukcesem.

Pierwsze dziecko „z probówki”

15 lipca 1978 to data godna zapamiętania. Właśnie wtedy urodziła się Louise J. Brown, czyli pierwsze dziecko „z probówki”. Została nazwana pieszczotliwie „Baby Brown”, a wiadomość o sukcesie Edwardsa i Steptoe’a stała się prawdziwą sensacją i nadzieją dla wielu par bezskutecznie starających się o dziecko. Louise Brown poznał cały świat, a już po kilku latach urodziła jej się siostra Natalie, również dzięki in vitro. Rodzice nie ukrywali nigdy, czemu zawdzięczają narodziny dwóch córeczek. Wcześniej aż dziewięć lat starali się o dziecko. Osiągnąwszy dorosłość, Louise bała się, że może być bezpłodna. Obawy na szczęście okazały się bezpodstawne i w wieku 27 lat poczęła całkowicie naturalnie syna. Po tym pierwszym sukcesie, in vitro zaczęto z powodzeniem stosować w innych krajach.

Pierwsze dziecko z zamrożonego zarodka

Istotnym wydarzeniem były także narodziny Zoey Leyland w roku 1984 w Australii. Było to pierwsze dziecko urodzone z zamrożonego zarodka. Kriokonserwacja, jak zostało uprzednio wspomniane, jest dziś bardzo istotna w procesie in vitro, dokonuje się jej podczas każdej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Nobel dla twórcy in vitro

Jeden z twórców metody in vitro, Robert Edwards (zmarły w 2013 roku), został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Została mu przyznana w 2010 roku całkowicie zasłużenie. Edwards od połowy XX. wieku zajmował się bowiem ideą płodności, prowadząc badania i, co najważniejsze, tworząc metodę in vitro.

In vitro w Polsce

W naszym kraju pierwszego udanego zabiegu in vitro dokonał prof. Marian Szmatowicz w Klinice Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Pierwsze polskie dziecko „z probówki” przyszło na świat w 1987 roku. Jednak, inaczej niż w Wielkiej Brytanii, dane rodziców i dziecka pozostają anonimowe.

Średnia ocena: 12345 4,00/5 (głosów: 1).
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki