Histeroskopia w leczeniu niepłodności

dodany: autor: Agnieszka Kęsek Komentarze 0
Invicta

Histeroskopia jest zabiegiem dającym możliwość obejrzenia wnętrza jamy macicy. To metoda diagnostyczno-terapeutyczna, ponieważ pozwala nie tylko na ocenę nieprawidłowości, lecz także na ich usunięcie. Stosuje się ją m.in. w przypadku niepłodności, gdyż pomaga usunąć różne zmiany  w macicy mogące utrudniać zajście w ciążę.

Kiedy jest potrzebna?

Histeroskopia to wziernikowanie jamy macicy, które pozwala obejrzeć i ocenić różnego rodzaju nieprawidłowości mogące utrudniać zajście w ciążę. To także metoda terapeutyczna. Nie tylko ocenia, lecz także usuwa zaburzenia występujące w obrębie jamy macicy. Wskazań do zastosowania histeroskopii jest wiele. Jedno z nich to niepłodność lub wcześniejsze poronienia. Zaburzenia te być bowiem spowodowane różnymi polipami, zrostami lub mięśniakami występującymi w macicy. Wszystkie te zmiany są usuwane w trakcie procedury, co w konsekwencji zwiększa szanse na zajście w ciążę lub jej donoszenie. Histeroskopia stosowana jest także do oceny nieprawidłowej budowy macicy lub pobrania próbki do dalszych analiz. Patologie te mogą bowiem uniemożliwiać zagnieżdżenie zarodka. Badanie to wykonuje się również przed przystąpieniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

Przebieg histeroskopii

Wszelkie badania potrzebne przed wykonaniem histeroskopii zleca lekarz, natomiast na chwilę przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz. Jeśli histeroskopia ma służyć diagnostyce niepłodności, powinna być przeprowadzona w pierwszej fazie cyklu. Cała procedura polega na wprowadzeniu do macicy specjalnego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Składa się z dwóch części: rękojeści z zamontowanymi sterownikami światła i dwutlenku węgla (wprowadzany do macicy poprawia widoczność, czasem zastępuje się go specjalnym płynem) oraz tulejki, na której końcu umieszczone jest źródło światła oraz kamera. Obraz z niej widoczny jest na monitorze i służy lekarzowi do oceny budowy macicy.  Zabieg może być wykonywany ze znieczuleniem ogólnym, gdy połączony jest z operacyjnym usunięciem zmian chorobowych.

Po zabiegu

Jeśli histeroskopia została przeprowadzona ze znieczuleniem ogólnym, pobyt w szpitalu po zabiegu przedłuży się do 24 godzin. Kiedy narkoza nie była stosowana, pacjentka może udać się do domu nawet tego samego dnia. Gdy podczas zabiegu zostały pobrane próbki błony śluzowej, lekarz może przepisać antybiotyk, który zapobiegnie infekcji. Jeśli kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu, zostaje wypisana do domu, jednak przez pewien czas po zabiegu nie wolno się przemęczać. Należy wypoczywać, unikać wysiłku i nie  dźwigać ciężkich przedmiotów (to może spowodować krwawienie z dróg rodnych).

Bezpieczeństwo

Histeroskopia to zabieg powszechnie i często stosowany, również w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Rekonwalescencja jest krótka, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko – najczęściej to ból brzucha lub lekkie krwawienie. W większości przypadków wynikają z uszkodzeń mechanicznych ściany macicy. Może także dojść do zakażenia lub – bardzo rzadko – powikłań związanych z zastosowaniem płynu rozszerzającego jamę macicy takich, jak przewodnienie, obrzęk płuc lub zaburzenia układu krążenia. Są to jednak przypadki marginalne, a histeroskopia to zabieg, który można zdecydowanie zaliczyć do bezpiecznych.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki