Gluten a starania o dziecko

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
Kobieta je kanapkę

Dieta bezglutenowa stała się ostatnio bardzo modna. Coraz więcej producentów oznacza swoje produkty jako „bez glutenu”. Czym jest gluten i czy nam szkodzi? Jak wyglądają starania o dziecko po jego eliminacji z diety?

Czym jest gluten?

Gluten stał się ostatnio jednym z najbardziej niepożądanych, żeby nie stwierdzić – znienawidzonych składników pożywienia. Tymczasem nie jest niczym złym dla osób zdrowych, które nie mają zdiagnozowanej celiakii, czyli nietolerancji glutenu. To, najprościej mówiąc, mieszanka białek roślinnych występująca
w ziarnach niektórych zbóż, a więc i w produktach zbożowych wykonanych z tych ziaren.

Chodzi o:
• pszenicę
• żyto
• jęczmień
• owies

Czy gluten szkodzi?

Eliminacja z diety glutenu stała się ostatnio bardzo modna. Specjalistom od marketingu w to graj, bo to, że produkt jest „bezglutenowy” stanowi kolejną jego zaletę i może też podnosić cenę. Jednak gluten nie szkodzi każdemu. Można nawet stwierdzić, że naprawdę szkodzi bardzo małemu gronu osób. Są to ci z nas, którzy chorują na celiakię, mają zdiagnozowaną alergię lub nadwrażliwość na gluten (przy czym samodzielna diagnoza nie jest w tym wypadku żadną diagnozą, należy wykonać konkretne badania). Szacuje się, że
w sumie to maksymalnie 6% społeczeństwa.

Celiakia możliwą przyczyną niepłodności?

Okazuje się, że „niepozorny” gluten, a raczej – celiakia, czyli jego nietolerancja, może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Niezdiagnozowana celiakia bywa powodem niepowodzeń na tym polu. Nie jest to częsty przypadek, lecz jeśli znaleźliście się w martwym punkcie i nie wiecie co jeszcze można zbadać, bo przyczyny problemu dalej nie widać, warto wykonać badanie w tym kierunku. Nieleczona celiakia może prowadzić do zaburzeń płodności! Co więcej, przyczyna się ona do zwiększenia ryzyka nawracających poronień i wcześniejszych porodów.

Celiakia a problemy z poczęciem

Kobieta chora na celiakię, jednak niezdiagnozowana w tym kierunku, może mieć krótszy okres płodny, może też występować u niej brak owulacji, czy zaburzenia hormonalne. Specyfiką tej choroby jest utrudnione wchłanianie składników odżywczych, co rzutuje na cały organizm. Aby doprowadzić go do równowagi należy wykluczyć z diety produkty zawierające gluten na co najmniej rok, a także stosować wedle zaleceń lekarza dodatkową suplementację. Opanowania celiakia, leczona u specjalisty, daje możliwość „normalnego” zajścia w ciążę i urodzenia zdrowego dziecka. Problemem jest ta niezdiagnozowana, o której nie wiemy.

Ginekolodzy bardzo rzadko zlecają badania w kierunku celiakii, bo też nie tak często zdarza się, że to właśnie ona jest źródłem problemu. Ale „nie często” nie oznacza, że wcale. Na szczęście, już po diagnozie, leczenie jest proste.

Problem diagnostyczny

Celiakię samodzielnie ciężko jest zdiagnozować. Ciężko wpaść w ogóle na pomysł, by wykonać testy w jej kierunku. Nie jest to pierwsza choroba, która przychodzi na myśl po pojawieniu się danych objawów. Szczególnie, że owe objawy nie są wcale specyficzne.

To m.in.:
• wzdęcia, bóle brzucha
• objawy związane z zaburzonym wchłanianiem składników odżywczych (np. anemia)
• biegunki (tłuszczowe lub wodniste)
• chudnięcie
• przewlekłe zmęczenie
• bóle głowy
• depresja
• afty, zapalenia jemy ustnej
• podwyższony poziom cholesterolu

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Niepłodność

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki