Gdy zarodek się nie rozwija…

dodany: autor: Agnieszka Leśniak Komentarze 0
zarodek1

Zatrzymanie rozwoju zarodka to bardzo bolesna diagnoza. Skutkuje to utratą ciąży i poronieniem wczesnym. Co może być powodem zatrzymania rozwoju zarodka? Czy da się to rozpoznać? Jakie są kolejne kroki?

Zatrzymanie rozwoju zarodka – powody

Zatrzymanie rozwoju zarodka i utrata ciąży na bardzo wczesnym etapie mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Bardzo częstą przyczyną jest wada genetyczna (nieprawidłowości chromosomowe) jaką został obciążony zarodek, a także nieprawidłowości kariotypu. Jeśli kobieta, mężczyzna lub obydwoje mają nieprawidłowy kariotyp, znacząco rośnie szansa, że kariotyp zarodka również będzie nieprawidłowy.

Jakie są inne możliwe przyczyny? To między innymi:

Czy zatrzymanie rozwoju zarodka daje objawy?

Po czym poznać, że rozwój zarodka się zatrzymał? Niestety, poza smutną konsekwencją, czyli poronieniem, zatrzymanie rozwoju zarodka nie daje żadnych wcześniejszych objawów – przynajmniej tych widocznych dla kobiety (w badaniach wskazuje na to zahamowanie wzrostu beta hCG, zaburzony rozwój lub zatrzymanie rozwoju pęcherzyka ciążowego).

Para dowiaduje się o tym często dopiero w czasie rutynowego badania USG. Co więcej, bywa, że poronienie następuje dopiero po pewnym czasie, a jedyne, czego kobieta doświadcza to ustanie dolegliwości ciążowych. Traktowanie tego jako objaw jest jednak bardzo mylące, ponieważ nie każda kobieta w ogóle je odczuwa, a jeśli odczuwa – nie w takim samym natężeniu i tak samo długo.

zarodek 2

Skutek – poronienie wczesne

Brak rozwoju zarodka niestety zawsze skutkuje utratą ciąży i najczęściej poronieniem wczesnym, czyli takim, które występuje na samym początku ciąży – w jej pierwszym trymestrze. Poronieniu wczesnemu zwykle towarzyszą takie objawy, jak krwawienie czy plamienie (niekoniecznie musi być bardzo obfite, może okazać się łagodniejsze, ale trwać nawet kilka dni), skurcze, ostry ból podbrzusza.

Po poronieniu należy jak najszybciej udać się do lekarza, który musi nas zbadać i zdecydować, czy to faktycznie poronienie i czy konieczne są dalsze działania, np. łyżeczkowanie.

Co, jeśli nie było poronienia?

Jeśli nie było potwierdzonego poronienia, zatrzymanie rozwoju zarodka można stwierdzić wykonując badanie USG oraz badanie beta hCG. Po tej procedurze czeka się, aż organizm samoistnie wydali zarodek, a jeśli to nie następuje wykonywane jest łyżeczkowanie macicy.

Kolejne kroki

Jakie są kolejne kroki po utracie ciąży w związku z zatrzymaniem rozwoju zarodka? Przede wszystkim zawsze warto skonsultować taką sytuację z lekarze, który zdecyduje, czy konieczna jest diagnostyka problemów lub suplementacja. Zwykle jednak, kiedy to pierwszy tego typu przypadek o kolejne dziecko można starać się dość szybko i nie wykonuje się pogłębionej diagnostyki. Jeśli natomiast doszło już do kilku poronień wczesnych, zdecydowanie warto zbadać źródło problemu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Problemy z płodnością

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki