Gdy tarczyca szwankuje – najczęstsze choroby

dodany: autor: Redakcja Portalu Komentarze 0

Zaburzenia hormonów tarczycy to kolejna możliwa przyczyna braku miesiączki. Mają one wpływ na zdolność rozrodczą i przy niewłaściwym stężeniu może zaburzać cykl owulacyjny i uniemożliwiać zajście w ciążę. W zależności od wskaźnika poziomu hormonu mamy zazwyczaj do czynienia z niedoczynnością tarczycy (niedobór hormonu) lub jej nadczynnością (nadmiar). W celu wykluczenia bądź potwierdzenia wstępnej diagnozy lekarza rodzinnego lub ginekologa, należy udać się do endokrynologa, który zleci szczegółowe badania hormonów tarczycy oraz wykona USG gruczołu.

1. Tarczyca – krótki opis gruczołu i jego znaczenia

Tarczyca jest gruczołem położonym na przedniej stronie szyi i wydzielającym do krwi hormony tarczycy: zarówno wymagającą aktywacji w tkankach organizmu tyroksynę jak i aktywowaną już w samej tarczycy trijodotyroninę. Hormony tarczycy wywierają wpływ na cały organizm – w tym m.in. na metabolizm, pracę serca, układ krążenia czy układ pokarmowy. Nie sposób również nie wspomnieć o istotnym wpływie hormonów tarczycy na stan emocjonalny.

2. Jakie są najczęstsze nieprawidłowości pracy tarczycy?

Najczęstszą nieprawidłowością funkcji tarczycy jest jej niedoczynność. Jest to schorzenie spowodowane niedoborem produkowanych przez tarczycę hormonów.  Niedoczynność znacznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Z kolei najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest jej przewlekłe zapalenie (choroba Hashimoto). Wśród innych możliwych źródeł tego schorzenia wymienia się również nowotwory, leczenie jodem promieniotwórczym czy niedobór jodu w organizmie.

3. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Kiedy zwrócić się do lekarza?

Objawami niepokojącymi są wzrost masy ciała, uczucie nalania, nietolerancja zimna, suchość skóry, wypadanie włosów, brak sił witalnych, senność oraz zaburzenia miesiączkowania u kobiet – obserwujemy je zazwyczaj przy niedoczynności tarczycy. Jeśli zaobserwujemy większość z nich u siebie, warto wybrać się do specjalisty endokrynologa. Do konsultacji powinny skłonić też ubytek masy ciała, nadpobudliwość, drżenie mięśniowe i kołatanie serca – to z kolei dolegliwości charakterystyczne dla nadczynności tarczycy.

4.  W jaki sposób diagnozuje się zaburzenia pracy tarczycy?

 Zaburzenia pracy tarczycy diagnozuje się wykonując panel badań laboratoryjnych, do których zalicza się TSH, FT4, FT3, anty-TPO, anty-TG, TRAB oraz badanie ultrasonograficzne tarczycy. Wyniki powinny zostać omówione z lekarzem endokrynologiem, który na ich podstawie opracuje ew. plan leczenia.

5. Jakie są sposoby leczenia? Jak długo trwa terapia?

Leczenie niedoczynności tarczycy opiera się głównie na substytucji hormonalnej w formie tabletek, natomiast w przypadku jej nadczynności w grę wchodzi także leczenie radioizotopowe (czyli wprowadzanie do tkanek radiofarmaceutyku emitującego promieniowanie jonizujące) oraz operacyjne. Terapia niedoczynności tarczycy może trwać nawet do końca życia, jednak odpowiednio dobrane leczenie pozwala zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości oraz zapewnić pacjentom komfort codziennego życia.

6.  Tarczyca a ciąża – leczenie u ciężarnych.

 Leczenie zaburzeń funkcji tarczycy u ciężarnych znacznie odbiega od populacji ogólnej. Zarówno proces diagnostyczny jak i postępowanie terapeutyczne różnią się dość wyraźnie, począwszy od norm laboratoryjnych przyjętych dla populacji ciężarnych, kończąc na sposobie prowadzonej terapii.

Nie możesz schudnąć? Winna może być tarczyca!

1. Jaki wpływ na masę ciała i skłonność do tycia ma praca tarczycy?

Prawidłowa praca tarczycy warunkuje funkcjonowanie całego organizmu, w tym reguluje metabolizm. Szybkie przybieranie na wadze, mimo braku wyraźnych przyczyn, a także trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów powinny skłonić do przeprowadzenia diagnostyki i wizyty u lekarza. Niedobór hormonów tarczycy powoduje znaczne zatrzymywanie się wody w organizmie. Ponadto w wyniku uogólnionego zwolnienia metabolizmu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Często niedoczynność powoduje wytwarzanie się charakterystycznych obrzęków ciała, m.in. nadając twarzy specyficzne rysy. U pacjentów stwierdza się również inne objawy sugerujące nieprawidłowości. W przypadku podejrzenia zaburzeń gospodarki hormonalnej, specjalista medycyny rodzinnej, powinien skierować pacjenta na wizytę u endokrynologa.

2. Nieprawidłowości pracy tarczycy a zaburzenia metabolizmu

Metabolizm znacznie zwalnia w przypadku niedoczynności tarczycy, natomiast w jej nadczynności – ulega przyspieszeniu z wytworzeniem dużej ilości energii cieplnej, a minimalną produkcją związków wysokoenergetycznych w mięśniach.

3. Jakie badania wykonać?

W przypadku podejrzenia schorzeń tarczycy w pierwszej kolejności zaleca się wykonanie diagnostyki hormonalnej –  tzw. panelu tarczycowego. W jego skład wchodzą badania TSH, FT4, FT3, anty-TPO, anty-TG, TRAB. Wykonywane są one m.in. w celu oceny pracy tarczycy i wykluczenia autoimmunologicznych chorób, takich jak Hashimoto.

4. Wizyta u endokrynologa i co dalej?

Na podstawie wyników badań endokrynolog kieruje na ewentualną dalszą diagnostykę lub wdraża postępowanie różnicowe między otyłością prostą, wynikającą z nadmiaru spożywanych kalorii, a wzrostem masy ciała wywołanym niedoczynnością tarczycy. Rozpoznanie nadczynności tarczycy nie nastręcza większych trudności, natomiast wyjaśnienie przyczyny nadczynności już nie zawsze jest proste.

5. Zalecenia dietetyczne i  dot. stylu życia dla osób z zaburzeniami pracy tarczycy

Odpowiednio zbilansowany jadłospis jest niezwykle istotnym aspektem w walce z przykrymi skutkami tej choroby. Otyli pacjenci z niedoczynnością tarczycy wymagają wdrożenia diety redukcyjnej z ograniczeniem ilości spożywanych kalorii. Zmiany jakościowe w diecie w postaci wyłączenia niektórych związków lub produktów nie są zalecane. Przestrzeganie zaleceń lekarza w odniesieniu do stosowania leków i zmian w codziennych nawykach żywieniowych zazwyczaj przynosi bardzo dobre efekty.

Mężczyzna i hormony

1. Jaki wpływ na zdrowie mężczyzny ma gospodarka hormonalna?

Wbrew obiegowej opinii, zrównoważona gospodarka hormonalna ma duże znaczenia dla obu płci. Na ogólną dobrą kondycję, zarówno psychiczną jak i fizyczną mężczyzny wpływa przede wszystkim testosteron. Jego niedobór znacznie obniża jakość życia, ogólne samopoczucie oraz sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Może mieć także konsekwencje dla zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego pacjentów.

2. Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u mężczyzn: objawy, kiedy do lekarza

Obniżenie nastroju, spadek napędu, brak sił witalnych, spadek siły i masy mięśniowej przy jednoczesnym wzroście odsetka tkanki tłuszczowej, a także spadek libido mogą być objawami zespołu niedoboru testosteronu. W przypadku zaobserwowania niepokojących dolegliwości nie związanych bezpośrednio z innymi czynnikami warto udać się po poradę do specjalisty. Wizyta u endokrynologa ma na celu ustalić rozpoznanie, przeprowadzić proces różnicowy oraz wdrożyć odpowiednią terapię

3. Diagnostyka zaburzeń hormonalnych u mężczyzn

Diagnostyka zespołu niedoboru testosteronu opiera się w głównej mierze na starannym badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjenta. Ważny jest więc w tym aspekcie pogłębiony wywiad, obejmujący zagadnienia związane ze stanem zdrowia, przyjmowanymi lekami, kondycją psychiczną czy objawami ważnymi z punktu widzenia zaburzeń hormonalnych. Drugorzędną rolę odgrywa oznaczenie testosteronu we krwi.

4. Leczenie i dlaczego warto

Leczenie polega na substytucji hormonalnej odpowiednimi preparatami zawierającymi testosteron. Adekwatnie prowadzona terapia przywraca pełną sprawność mężczyzny. Po terapii bezwzględnie zaleca się regularne wizyty u androloga i endokrynologa oraz kontrolę poziomu testosteronu.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: Artykuły eksperckie

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki