Gdy seks boli – możliwe przyczyny

dodany: autor: Agata Cygan-Kukla Komentarze 0
seks boli

Choć „z zasady” powinien dostarczać przyjemności, dla niektórych wiąże się z bólem. Dlaczego seks boli i co zrobić, by pozbyć się przykrej dolegliwości?

Ból podczas stosunku (tzw. dyspareunia) to dolegliwość, która potrafi skutecznie zniechęcić do seksu, a co za tym idzie – wpłynąć negatywnie na jakość życia (nie tylko seksualnego!) partnerów. Często bowiem osoba odczuwająca ból w czasie współżycia ukrywa przed partnerem swoje doznania. Wstyd, obawa przed sprawieniem przykrości, a czasami po prostu niemożność wytłumaczenia takiego stanu rzeczy. W efekcie? Unikanie współżycia, nieporozumienia, brak otwartej i szczerej rozmowy o swoich potrzebach.

Tymczasem pojawienie się bólu w czasie stosunku to poważny sygnał do wizyty u specjalisty. Bo wiele przyczyn bolesnego współżycia można łatwo zwalczyć i sprawić, że seks znowu będzie niósł ze sobą wyłącznie przyjemne doznania.

Suchość pochwy

Seks nie daje przyjemności „z zasady”. By dostarczał przyjemne doznania, muszą być spełnione pewne warunki, a odpowiednie nawilżenie pochwy to jeden z tych kluczowych. Suchość pochwy  to problem niezwykle złożony, a jego możliwych przyczyn można wymienić naprawdę sporo.

Infekcja intymna, stosowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, a nawet zbyt krótka gra wstępna, a co za tym idzie – brak odpowiedniego pobudzenia. Jak więc widać, otwarta rozmowa i szczerość partnerów to klucz do udanego współżycia – może się okazać, że problem uda się rozwiązać bez pomocy specjalisty.

sss

Stres

Stres wpływa wydatnie na wszystkie sfery naszego życia. Ten intensywny lub długotrwały – występujący nieprzerwanie, może zdecydowanie pogorszyć jakość współżycia. Ciągłe napięcie i zdenerwowanie może spowodować spadek libido, a to z kolei wywołać skutki podobne do opisanych powyżej – problemy z nawilżeniem i w efekcie – ból w czasie stosunku.

Inną sytuacją jest ta, w której ból jest skutkiem napięcia psychicznego. Kiedy współżycie odbywa się w nerwowej atmosferze (brak odpowiednich warunków, obawa przed „nakryciem” przez inne osoby, strach przed nieplanowaną ciążą itp.) również może powodować ból. Możliwość zupełnego rozluźnienia się i poczucie bezpieczeństwa to bowiem kolejne ze wspomnianych powyżej warunków udanego współżycia.

Infekcja intymna

Ból w czasie współżycia to jeden ze skutków ubocznych wielu infekcji intymnych, jak chociażby grzybica, chlamydioza czy rzęsistkowica. To dlatego podejrzenie wystąpienia infekcji jest sygnałem do pilnej wizyty u ginekologa.

Samodzielne zaleczanie zapalenia, a także zatajanie go przed partnerem to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie. Nie dość, że przenosimy infekcję na partnera, który w wielu przypadkach również wymaga leczenia, to pogłębiamy problem, narażając się na poważne powikłania – w tym nawet zaburzenia płodności.

Alergia

To dość zaskakująca, a jednak wcale nierzadka przyczyna dyskomfortu w czasie współżycia. Do wystąpienia reakcji alergicznej może dojść zarówno przed stosunkiem, jak i w jego trakcie. Uczulenie może być spowodowane proszkiem do prania czy płynem do higieny intymnej, a powstałe zmiany dawać o sobie znać właśnie w czasie współżycia.

Może się też zdarzyć, że uczulenie wywoła materiał, z którego wykonane są prezerwatywy używane przez partnerów w czasie stosunku bądź żel stosowany w celu nawilżenia pochwy. Tylko wyeliminowanie przyczyny i wyleczenie powstałych zmian przywróci komfort w czasie współżycia.

seks boli3

Endometrioza

To jedna z poważniejszych przyczyn bolesnego współżycia – stan, w którym tkanka endometrium wyrasta poza macicą. O samej chorobie pisaliśmy dla was tutaj . Dlaczego może powodować ból w czasie stosunku?

Rozprzestrzeniające się endometrium może w czasie penetracji wywoływać dyskomfort nasilający się zwykle w konkretnych pozycjach (poziom bólu determinuje lokalizacja endometrium). Jako że bolesne współżycie w każdym przypadku może być sygnałem endometriozy, naprawdę warto skonsultować ten problem ze specjalistą i w razie potrzeby jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie.

Pochwica

To sytuacja ekstremalna, a jednak – realna. I choć schorzenie często ma swoje podłoże w psychice (opisana wyżej kategoria stres), powiemy o nim osobno. Bo choć jako główną przyczynę pochwicy podaje się podłoże psychiczne, u jej źródeł mogą też leżeć zmiany anatomiczne – np. ropień gruczołu Bartholina, nadwrażliwość układu mięśniowego i nerwowego.

Objawem pochwicy są skurcze mięśni wokół wejścia do pochwy, które powodują silny ból przy próbie wprowadzenia do niej czegokolwiek – zarówno penisa, jak i zwykłego tamponu. Co więcej, przy próbach współżycia może pojawić się napięcie innych grup mięśni – okolic miednicy, nóg, mięśni dolnych brzucha i pleców, przyspieszony oddech i tętno.

———

Jeśli w czasie współżycia odczuwasz ból, a nawet dyskomfort, poinformuj o tym swojego lekarza ginekologa. Istnieje spora szansa na to, że problem tkwi w „szczególe”, który jednak – ma szczególne znaczenie. Zwłaszcza w czasie współżycia.

Twoja ocena: 12345
Loading...Loading...

Pozostałe artykuły w kategorii: ABC płodności

zobacz wszystkie artykuły w tej kategorii

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu. Bądź pierwszy!

Serwis Staraniowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pomóż nam rozwinąć portal Wyraź opinię, zasugeruj poprawki